Connect with us

Global

BDDK Faiz Oranı Risk Ölçümünde Değişiklik

Published

on

BDDK Faiz Oranı Risk Ölçümünde Değişiklik

BDDK bankacılık hesaplarından kaynaklanan faiz oranı riskinin ölçümü ile ilgili talimatlarda değişiklik yaptı. BDDK’nin Hesaplarından Dolayı Oluşan Faiz Oranı Riskinin Standart Şok Yönetim ile Ölçülmesine ve Değerlendirilmesi ile ilgili Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de duyuruldu.

BDDK’nın söz konusu yönetmelikteki güncellemesine göre, yönetmeliğin tanımlar kısmını içeren 3’üncü maddesinin ilk fıkrasına “katılma hesabını tanımlayan bent ilave edildi.

Aynı talimatın 4’üncü maddesinin birinci fıkrası şu şekilde değiştirildi:

“(1) Bankacılık hesaplarından dolayı ortaya çıkan faiz oranı riski ölçünlü rasyosu, faize hassas bankacılık hesaplarında oluşan pozisyonların nakit akışları üstünden Ek-1’de yer alan ihbarname cetveline yerleştirilmesi sonrasında elde edilen net pozisyon tutarlarının pozitif ve negatif standart şok uygulanması sonucunda elde edilen iskonto oranları ile redüksiyon tutarlarının, net pozisyon tutarlarının şok uygulanmamış iskonto oranları ön plana alınarak indirgenmesi sonucunda elde edilen tutarlardan farklarının vadeler ve para birimleri bazında toplamının öz kaynaklara bölünmesi sureti ile beraber hesaplanan rasyolardan banka için en çok zararı oluşturan rasyodur. Bankacılık hesaplarından dolayı ortaya çıkan faiz oranı riski ölçünlü rasyosunun hesaplanma sürecinde, bankacılık hesaplarında yer alan pozisyonlardan katılma hesabı kaynaklı olanlar Kurulca karar verilecek oranda dikkate alınır.”

Yapılan güncellemeye göre söz konusu fıkraya, “Bankacılık hesaplarından kaynaklanan faiz oranı riski standart rasyosunun hesaplanmasında, bankacılık hesaplarında yer alan pozisyonlardan iştirak hesabı kaynaklı olanlar Kurulca belirtilecek oranda dikkate alınır.” kısmı ilave edilmiş oldu.

Gün itibari ile yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerini, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)Başkanı ilerletiyor.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans