Connect with us

Global

AB Aşı İhracat Kurallarını Sıkı Tutuyor

Published

on

AB aşı ihracat kurallarını sıkı tutmayı hedefliyor. Avrupa Birliği, birlik içinde üretimi yapılan Kovid-19 aşılarının ihracatında daha fazla denetime sahip olmak için ihracat kurallarını sıkı tutmayı planlıyor.

Avrupa Birliği, Covid-19 aşılarının dünyanın geri kalanına ihracatını iptal etme konusunda daha fazla gücü hedefliyor.

AB, var olan ihracat kurallarını kuvvetlendirerek AB’den aşı ithal eden ülkelerin lazım olduğunda aşıyı geri göndermelerini talep edecek. Kurallar aynı zamanda ülkenin aşılanma büyüklüğüne ve salgının vaziyetine göre ihracata izin verilip verilmeyeceğini belirleyecek.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yayımladığı yazılı metinde, “AB vatandaşları için aşının zamanında ve yeterli stoklamasını sağlamalıyız. AB diğer ülkelere aşı dağıtımı yapan tek ve en büyük OECD üyesi ama bu yol iki yönlü olmalı” dedi.

Düzenleme özel olarak hiçbir ülkeye seçici davranmazken, İngiltere’nin en büyük hedeflerden bir tanesi olacağı düşünülüyor.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans