Connect with us

Dolar

TL Swap Getirileri Gecelik Gerileme Yaşadı

Published

on

TL Swap getirileri gecelik gerileme yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlık makamında yaşanan düzenlemeyi takip eden ilk iki işlem gününde yükselme gösteren gecelik TL swap getirileri hafta ortalarında hafta başına nazaran gerileme yaşadı.

Haftanın ilk iki işlem gününde yükselme ivmesi yaşayan gecelik TL swap getirilerinde haftanın ortasında geriye dönük hareketler izlendi.

Salı gününde %1.300’ün üstünü gören gecelik TL swap faizleri %50 düzeyine kadar geriledi. Yurtdışında haftalık TL swap getirileri de %50’lere geriledi. Salı günü bulunduğu konumda %400 seviyeleri kayıt edilmişti. Cuma günü ise aynı yerdeki seviyede %14’lerde görülmüştü.

Endeks Tahvil Faizi Yüzde 20’yi Çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan değişimin sonrasında hareketli bir yolda ilerleyen Dolar/TL kuru hafta ortasında yine 8 seviyesinin üstünü gördü.

İlk işlemlerde dengede kalmaya çalışan kurda yön yukarı yöneldi.

Türk varlıkları ile ilgili fiyatlamada tahvil faizleri ilgi çekti. Gösterge tahvil faizi yüzde 20 düzeyini gördü.

Lira offshore gecelik forward kazançları %46 seviyesinde. Liranın 1 aylık ima edilen oynaklığı %40’a yaklaştı. 10 yıllık tahvil faizi 33 baz puan düşüşü ile beraber %18,8’den işlem alırken 2 yıllık tahvilin getirisi 60 baz puan artış ile %20’yi aştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL’de rekor

Published

on

By

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL'de rekor

TCMB’nin faiz kararı sonrasında döviz piyasalarında hareketlilikler arttı.

TCMB, 27 ay aradan sonra ilk defa faizi yüzde 6,5 oranında artırarak yüzde 15 seviyesine çıkardı. Piyasalarda genel beklenti faizin yüzde 20 – 25 bandında olması yönündeyken açıklanan oranın bir nevi beklentilerin altında kaldığı görüldü.

Faiz kararın açıklanmasının ardından dolar, 24 TL bandına adım atarken yeni rekor seviyesini an itibarıyla 25,24 TL olarak belirledi ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor. Euro/TL ise yukarı yönlü ivmede 26,65 seviyesine kadar yükseldi. Gram altın, faiz kararı sonrası ilk hamlede 1.500 TL’ye kadar yükseldikten sonra 1.490 TL seviyelerinde hareket etmeye başladı.

BIST 100 de faiz kararı sonrası yükselişini hızlandırırken günlük yüzde 2 bandında yükselişle 5.300 puan seviyelerine kadar yükseldi.

Continue Reading

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

Dolar

Dolar yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar, küresel piyasalarda gerileme yaşarken dolar/TL’de gün içinde yatay seyretse de gece seanslarında ani yükselişler görülmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde 18,86 seviyesine yükselerek rekor seviyeyi gördü.

Euro ve frank kuru rekor tazeledi

Fed’in faiz artış hızını en düşük seviyeye çekeceği Şubat’ta 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışına gideceği beklentisinin ardından dolar, küresel piyasalarda son 7 ayın en düşük seviyesine indi. EURUSD, bu gelişme ile dün 1,0762 ile yine 7 ay sonraki en yüksek seviyeye çıktı. Paritedeki yükselişin etkisiyle EUR/TL geçtiğimiz gün 20,22’ye çıkarak Aralık 2021’deki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans