Connect with us

Dolar

Dolar TL Yükselişte Yüzde 1’i Aştı

Published

on

Dolar TL yükselişte yüzde 1’i aştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) gerçekleşen başkan değişimi sonrasında ilk işlem gününde yükselme kaybı yaşayan dolar/TL kuru yeni günde de yukarı taraflı hareket gösterdi.

Dolar/TL ‘de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişiklik sonrasında süren yükseliş ivmesi haftanın ikinci gününde de etkisini gösterdi.

Kurda yükselme yüzde 1’i geçerken, 7,94 seviyesinin de üzeri test edildi.

TCMB’deki görev değişiminin sonrasında ilk işlem gününde dolar/TL’de ilk kotasyonlarda %16’ya varan yükselme kaydedilmiş ve 8,47 seviyeleri kayıt edilmişti. Kurda dalgalı bir gün gerçekleşirken kapanışta 7,80 civarında olmuştu.

BIST 100 endeksi işlem gününe yüzde 10’a yakın kayıp ile tamamlarken, Türkiye’nin 10 senelik lira cinsi tahvil getirisi 483 baz puan yükseliş göstererek yüzde 18,89’dan kapandı. Aynı vadedeki dolar cinsi tahvil kazancı ise bir günde 138 baz puan tırmandı.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi rekor günlük yükseliş ile 455 baz puana yükseldi. Dolar/TL’nin 3 aylık opsiyon volatilitesi de %32’ye ulaştı.

Renaissance Capital sene sonu dolar/TL tahminini 7,5’ten 9’a çıkarıldı. AllianceBernstein’den Shamaila Khan karar sonrasında Türk tahvillerinin, gelişen ülkeler içinde en düşük cazibeye sahip tahviller haline geldiğini ifade etti. Türk Lirası’ndaki düşüşün gerçekleşmesi enflasyona sebep olacağına da dikkat çekti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar tarihi zirvede

Published

on

By

dolar

Küresel piyasalarda tansiyon Gazze’de bir hastanenin vurulmasıyla birlikte tekrardan yükselirken, güvenli liman alımları da yeniden öne çıktı.

Dolar küresel piyasalarda Salı günü kaydettiği yükselişi korurken, Dolar kurunda da rekor seviye görüldü. Dolar kuru 28,21 seviyesini test ettikten sonra 28 seviyesi civarında denge sağladı.

Tansiyonun yükselmesi Borsa tarafında negatif fiyatlamalara yol açtık. BIST 100 endeksi güne 1,85 düşüşle başladı. Türkiye’nin risk primi 412 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizini de yüzde 21,80 seviyesinde.

ABD’de Salı günü açıklanan veriler perakende satışların Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,7 ile yüzde 0,3 düzeyindeki beklentinin üzerinde arttığını gösterdi.

Continue Reading

Dolar

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL’de rekor

Published

on

By

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL'de rekor

TCMB’nin faiz kararı sonrasında döviz piyasalarında hareketlilikler arttı.

TCMB, 27 ay aradan sonra ilk defa faizi yüzde 6,5 oranında artırarak yüzde 15 seviyesine çıkardı. Piyasalarda genel beklenti faizin yüzde 20 – 25 bandında olması yönündeyken açıklanan oranın bir nevi beklentilerin altında kaldığı görüldü.

Faiz kararın açıklanmasının ardından dolar, 24 TL bandına adım atarken yeni rekor seviyesini an itibarıyla 25,24 TL olarak belirledi ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor. Euro/TL ise yukarı yönlü ivmede 26,65 seviyesine kadar yükseldi. Gram altın, faiz kararı sonrası ilk hamlede 1.500 TL’ye kadar yükseldikten sonra 1.490 TL seviyelerinde hareket etmeye başladı.

BIST 100 de faiz kararı sonrası yükselişini hızlandırırken günlük yüzde 2 bandında yükselişle 5.300 puan seviyelerine kadar yükseldi.

Continue Reading

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans