Connect with us

Dolar

Dolar TL Yükselişte Yüzde 1’i Aştı

Published

on

Dolar TL yükselişte yüzde 1’i aştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) gerçekleşen başkan değişimi sonrasında ilk işlem gününde yükselme kaybı yaşayan dolar/TL kuru yeni günde de yukarı taraflı hareket gösterdi.

Dolar/TL ‘de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında gerçekleşen değişiklik sonrasında süren yükseliş ivmesi haftanın ikinci gününde de etkisini gösterdi.

Kurda yükselme yüzde 1’i geçerken, 7,94 seviyesinin de üzeri test edildi.

TCMB’deki görev değişiminin sonrasında ilk işlem gününde dolar/TL’de ilk kotasyonlarda %16’ya varan yükselme kaydedilmiş ve 8,47 seviyeleri kayıt edilmişti. Kurda dalgalı bir gün gerçekleşirken kapanışta 7,80 civarında olmuştu.

BIST 100 endeksi işlem gününe yüzde 10’a yakın kayıp ile tamamlarken, Türkiye’nin 10 senelik lira cinsi tahvil getirisi 483 baz puan yükseliş göstererek yüzde 18,89’dan kapandı. Aynı vadedeki dolar cinsi tahvil kazancı ise bir günde 138 baz puan tırmandı.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi rekor günlük yükseliş ile 455 baz puana yükseldi. Dolar/TL’nin 3 aylık opsiyon volatilitesi de %32’ye ulaştı.

Renaissance Capital sene sonu dolar/TL tahminini 7,5’ten 9’a çıkarıldı. AllianceBernstein’den Shamaila Khan karar sonrasında Türk tahvillerinin, gelişen ülkeler içinde en düşük cazibeye sahip tahviller haline geldiğini ifade etti. Türk Lirası’ndaki düşüşün gerçekleşmesi enflasyona sebep olacağına da dikkat çekti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Dolar

Dolar TL Haftayı Sakin Kapatmaya Hazırlanıyor

Published

on

By

Dolar TL haftayı sakin kapatmaya hazırlanıyor. Fed tutanakları sonrasında artış gösteren dolar/TL haftanın son gününde yatay bir hareket izliyor.

Dolar/TL , ABD Hazine tahvili faizlerindeki geriye dönük hareket ve doların güçsüzleşmesi ile cuma günü yatay bir seyir takip ederek 8,38 seviyesinde bulunuyor.

Haftaya 8,45 düzeyinde başlayan dolar/TL kuru, 8,30’a kadar gerileme yaptıktan sonra fed tutanaklarıyla beraber çarşamba günü 8,43’e kadar yükselmişti. Perşembe ve cuma günü sakin bir hareket izleyen kur, hafta başından bu yana %0,85 düşüş yaşadı.

Fed tutanaklarının bildirilmesi ve varlık alımının azaltmak için tartışmaların yakın zamanda başlayabileceğine dair şüphelerle beraber çarşamba gününden bu yana gelişen ülkelerdeki kırılgan ülkelerin para birimleri gerileme kat ediyor.

Şili Pesosu tutanaklar sonrasında %0,82 ile en çok değer kaybı yaşayan para birimi olurken, Türk Lirası %0,27 ile en fazla düşüş yaşayan yedinci para birimi sırasında yerini aldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans