Connect with us

Dolar

Dolar TL’de Süratli Yükselme Geldi

Published

on

Küresel piyasalarda tahvil kazançlarının etkili ilerlemesi, ABD Senatosu’nun teşvik paketini onay alması ile gelen risk iştahını baskı altına alırken, Türk Lirası da yeni haftaya ilk girişte dolar karşısında yüzde 1’in üstünde bir kayıp yaşadı.

Dolar ile TL yeni haftaya risk iştahındaki düşüşü ile beraber hızlı yükselme ile girdi.

Kurda yeni haftanın birinci işlem gününde yüzde 1’i aşan artış ile 7,68 seviyesinin üzeri test edildi.

Küresel piyasalar yönünde S&P 500 vadelilerin yüksekten düşüşe geçtiği, bununla beraber doların da değer kazandığı görüldü. Dolar göstergesinde günlük düşüş ile beraber yüzde 0,5’i gördü. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,60 düzeyindeki yerini korudu.

Geçen hafta ABD tahvil kazançlarındaki yaşanan yükselmenin etkisi ile kur 7,58’in üstünü görerek Aralık 2020’den bu yana en etkili seviyeye çıkış yapmıştı.

Societe Generale analistleri tahvil kazançlarının gelişen piyasalar üstündeki etkisini değerlenmeye sunduğu raporunda Türkiye’yi; Güney Afrika, Macaristan, Şili ve Kolombiya ile beraber bu kapsamda en kırılgan ülkeler içinde yer aldı.

Türkiye’nin risk primi 338 baz puandan işlem alırken iki yıllık endekste tahvil faizi de yüzde 16,01 seviyesinde bulundu.

Dolar/TL için Ağbal’dan Yeni Fiyat Denge Mesajı

Kurda küresel piyasalardaki evolüsyon nedeni ile yükselme yaşanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal bankanın blog sayfasında yayımlanan yazısında fiyat kararlılığı konuşmasını yineledi. Fiyat istikrarına ulaşma yolunda emin adımların süreceğini dile getiren Ağbal ortaya çıkan stratejinin de geçici olmadığını ifade etti. Fiyat istikrarının ön şartı olduğunu ifade eden Ağbal sürekli fiyat istikrarının Türk Lirası’nı hak ettiği değere kavuşmasını sağlayacağını vurguladı.

Ağbal’ın yazısı sonrasında kurda bir gevşeme görünse de, tahvil kazançlarının yükselişi kurun yönünü yine zirveye yöneltmesine sebep oldu.

Dolar/TL Kurunda Dolarizasyon Eğilimi

TCMB’nin geçen hafta açıklamada bulunduğu rakamlar parite etkisinden temizlenmiş Döviz mevduatları bilgisine göre bireylerin döviz yatırımlarında düşüş olmadığını gösterdi.

26 Şubat haftasında ilgili döviz mevduatı bilgileri, bireylerin döviz mevduatlarında düşüş ivmesinin ortaya çıkmadığını işaret etti.

TCMB verilerine göre bu hafta itibari ile yurtiçi yerleşiklerin toplam döviz yatırımları 2,1 milyar dolar geriye çekildi ve 232,7 milyar olarak gerçekleşti. Manşet veride düşüşün hemen hemen tamamının tüzel kişilerden geldiği izlenildi.

Buna göre 26 Şubat haftası itibari ile manşet veride bireylerin döviz yatırımlarında 4 milyon dolarlık geriye gitme durumu görülürken, tüzel kişilerin döviz mevduatlarında ise 2,05 milyar dolarlık düşüş yaşandığı görüldü.

TCMB’nin bir önceki haftadan itibaren döviz mevduatları verileri içinde yayınladığı parite etkisinden temiz veriye göz atıldığında ise gerçek kişilerin döviz mevduatlarının yükseldiği görüldü.

Bu verilere göre 26 Şubat haftası itibari ile gerçek kişilerin döviz mevduatları 81 milyon dolar yükseldi. Tüzel kişilerin döviz mevduatlarına parite etkisinden arındırılmış bir şekilde bakıldığında ise gerilemesinin 2,16 milyar dolar olduğu izlenildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dolar

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Dolar 18,2776 ile yılın en yüksek seviyesini görmüştü. 18 Ağustos’ta Merkez Bankası 100 baz puan faiz indirimi yapmasının ardından 18 seviyesini aşan dolar kuru, kademeli olarak 18,20’li seviyelere çıktı. 20 Aralık’taki tarihi zirve sonrasında en yüksek seviyesi olan 18,2776 ile sene başından bu yana %35 artış yaşamış oldu.

Küresel yüksek enflasyona karşı merkez bankalarının sıkılaşma sürecine girmesi Fed’in de agresif faiz artış politikası uygulamasıyla birlikte dolar göstergesi 110 seviyesine ulaşarak son 20 yılın zirvesini gördü. Euro’nun dolar karşısındaki yine 20 yılın en düşük seviyesine gelmesi ve parite etkisiyle dolar, gelişen ülke paraları karşısında yükselişine devam ediyor.

Yarın yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve 21 Eylül’de yapılacak olan FED toplantısında iki merkez bankasının da 75 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor. TCMB’nin bu süreçte farklı para politikası uygulaması Türk Lirası üzerindeki baskıları artırıyor.

Hafta başında açıklanan Orta Vadeli Programda 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini 16,62 olarak belirlendi. Dolar kurunda 2023 yılı için tahmin 21,52, 2024 yılı için 24,62 ve 2025 yılı içinse 25,77 oldu.

Continue Reading

Dolar

Dolar rekor tazeliyor

Published

on

By

dolar rekor tazeledi

Dolar kuru üçüncü gününde de yükselişine devam ederken 2022 yılının zirvesini yeniledi. Kurda yükseliş sürerken, risk priminde de düşüş görüldü.

Türk Lirası dolar karşısındaki kayıplarını üçüncü günde de devam ettirirken hisse senetleri çarşamba günü yaşadığı düşüş sonrasında toparlandı.

Türkiye’nin risk primi ise küresel risk iştahının da desteği ile geriledi.

Dolar kuru 18,17 seviyesini test ederek 2022 yılının en yüksek seviyesine geldi. Dolar Salı ve Çarşamba günü de rekor kapanış yapmıştı.

Banka hisselerinin önderliğinde BIST 100 endeksi yüzde 2’’yi aşan prim kaydetti. 5 yıllık CDS ise 22 baz puan düşüşle 718 baz puanda.

Dolar rallisine ara verirken, ekonomide Ağustos ayına ilişkin veriler ekonomik aktivitenin yavaşladığına işaret ediyor. Reel kesim güven endeksi iki yılın en düşük seviyesine inerken kapasite kullanım oranları düştü.

Continue Reading

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans