Connect with us

Dolar

Dolar TL’de Süratli Yükselme Geldi

Published

on

Küresel piyasalarda tahvil kazançlarının etkili ilerlemesi, ABD Senatosu’nun teşvik paketini onay alması ile gelen risk iştahını baskı altına alırken, Türk Lirası da yeni haftaya ilk girişte dolar karşısında yüzde 1’in üstünde bir kayıp yaşadı.

Dolar ile TL yeni haftaya risk iştahındaki düşüşü ile beraber hızlı yükselme ile girdi.

Kurda yeni haftanın birinci işlem gününde yüzde 1’i aşan artış ile 7,68 seviyesinin üzeri test edildi.

Küresel piyasalar yönünde S&P 500 vadelilerin yüksekten düşüşe geçtiği, bununla beraber doların da değer kazandığı görüldü. Dolar göstergesinde günlük düşüş ile beraber yüzde 0,5’i gördü. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,60 düzeyindeki yerini korudu.

Geçen hafta ABD tahvil kazançlarındaki yaşanan yükselmenin etkisi ile kur 7,58’in üstünü görerek Aralık 2020’den bu yana en etkili seviyeye çıkış yapmıştı.

Societe Generale analistleri tahvil kazançlarının gelişen piyasalar üstündeki etkisini değerlenmeye sunduğu raporunda Türkiye’yi; Güney Afrika, Macaristan, Şili ve Kolombiya ile beraber bu kapsamda en kırılgan ülkeler içinde yer aldı.

Türkiye’nin risk primi 338 baz puandan işlem alırken iki yıllık endekste tahvil faizi de yüzde 16,01 seviyesinde bulundu.

Dolar/TL için Ağbal’dan Yeni Fiyat Denge Mesajı

Kurda küresel piyasalardaki evolüsyon nedeni ile yükselme yaşanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal bankanın blog sayfasında yayımlanan yazısında fiyat kararlılığı konuşmasını yineledi. Fiyat istikrarına ulaşma yolunda emin adımların süreceğini dile getiren Ağbal ortaya çıkan stratejinin de geçici olmadığını ifade etti. Fiyat istikrarının ön şartı olduğunu ifade eden Ağbal sürekli fiyat istikrarının Türk Lirası’nı hak ettiği değere kavuşmasını sağlayacağını vurguladı.

Ağbal’ın yazısı sonrasında kurda bir gevşeme görünse de, tahvil kazançlarının yükselişi kurun yönünü yine zirveye yöneltmesine sebep oldu.

Dolar/TL Kurunda Dolarizasyon Eğilimi

TCMB’nin geçen hafta açıklamada bulunduğu rakamlar parite etkisinden temizlenmiş Döviz mevduatları bilgisine göre bireylerin döviz yatırımlarında düşüş olmadığını gösterdi.

26 Şubat haftasında ilgili döviz mevduatı bilgileri, bireylerin döviz mevduatlarında düşüş ivmesinin ortaya çıkmadığını işaret etti.

TCMB verilerine göre bu hafta itibari ile yurtiçi yerleşiklerin toplam döviz yatırımları 2,1 milyar dolar geriye çekildi ve 232,7 milyar olarak gerçekleşti. Manşet veride düşüşün hemen hemen tamamının tüzel kişilerden geldiği izlenildi.

Buna göre 26 Şubat haftası itibari ile manşet veride bireylerin döviz yatırımlarında 4 milyon dolarlık geriye gitme durumu görülürken, tüzel kişilerin döviz mevduatlarında ise 2,05 milyar dolarlık düşüş yaşandığı görüldü.

TCMB’nin bir önceki haftadan itibaren döviz mevduatları verileri içinde yayınladığı parite etkisinden temiz veriye göz atıldığında ise gerçek kişilerin döviz mevduatlarının yükseldiği görüldü.

Bu verilere göre 26 Şubat haftası itibari ile gerçek kişilerin döviz mevduatları 81 milyon dolar yükseldi. Tüzel kişilerin döviz mevduatlarına parite etkisinden arındırılmış bir şekilde bakıldığında ise gerilemesinin 2,16 milyar dolar olduğu izlenildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Dolar

Dolar TL Haftayı Sakin Kapatmaya Hazırlanıyor

Published

on

By

Dolar TL haftayı sakin kapatmaya hazırlanıyor. Fed tutanakları sonrasında artış gösteren dolar/TL haftanın son gününde yatay bir hareket izliyor.

Dolar/TL , ABD Hazine tahvili faizlerindeki geriye dönük hareket ve doların güçsüzleşmesi ile cuma günü yatay bir seyir takip ederek 8,38 seviyesinde bulunuyor.

Haftaya 8,45 düzeyinde başlayan dolar/TL kuru, 8,30’a kadar gerileme yaptıktan sonra fed tutanaklarıyla beraber çarşamba günü 8,43’e kadar yükselmişti. Perşembe ve cuma günü sakin bir hareket izleyen kur, hafta başından bu yana %0,85 düşüş yaşadı.

Fed tutanaklarının bildirilmesi ve varlık alımının azaltmak için tartışmaların yakın zamanda başlayabileceğine dair şüphelerle beraber çarşamba gününden bu yana gelişen ülkelerdeki kırılgan ülkelerin para birimleri gerileme kat ediyor.

Şili Pesosu tutanaklar sonrasında %0,82 ile en çok değer kaybı yaşayan para birimi olurken, Türk Lirası %0,27 ile en fazla düşüş yaşayan yedinci para birimi sırasında yerini aldı.

Continue Reading

Global

Copyright © 2020 Bugun Finans