Connect with us

Dolar

Dolar TL’de Süratli Yükselme Geldi

Published

on

Küresel piyasalarda tahvil kazançlarının etkili ilerlemesi, ABD Senatosu’nun teşvik paketini onay alması ile gelen risk iştahını baskı altına alırken, Türk Lirası da yeni haftaya ilk girişte dolar karşısında yüzde 1’in üstünde bir kayıp yaşadı.

Dolar ile TL yeni haftaya risk iştahındaki düşüşü ile beraber hızlı yükselme ile girdi.

Kurda yeni haftanın birinci işlem gününde yüzde 1’i aşan artış ile 7,68 seviyesinin üzeri test edildi.

Küresel piyasalar yönünde S&P 500 vadelilerin yüksekten düşüşe geçtiği, bununla beraber doların da değer kazandığı görüldü. Dolar göstergesinde günlük düşüş ile beraber yüzde 0,5’i gördü. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,60 düzeyindeki yerini korudu.

Geçen hafta ABD tahvil kazançlarındaki yaşanan yükselmenin etkisi ile kur 7,58’in üstünü görerek Aralık 2020’den bu yana en etkili seviyeye çıkış yapmıştı.

Societe Generale analistleri tahvil kazançlarının gelişen piyasalar üstündeki etkisini değerlenmeye sunduğu raporunda Türkiye’yi; Güney Afrika, Macaristan, Şili ve Kolombiya ile beraber bu kapsamda en kırılgan ülkeler içinde yer aldı.

Türkiye’nin risk primi 338 baz puandan işlem alırken iki yıllık endekste tahvil faizi de yüzde 16,01 seviyesinde bulundu.

Dolar/TL için Ağbal’dan Yeni Fiyat Denge Mesajı

Kurda küresel piyasalardaki evolüsyon nedeni ile yükselme yaşanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal bankanın blog sayfasında yayımlanan yazısında fiyat kararlılığı konuşmasını yineledi. Fiyat istikrarına ulaşma yolunda emin adımların süreceğini dile getiren Ağbal ortaya çıkan stratejinin de geçici olmadığını ifade etti. Fiyat istikrarının ön şartı olduğunu ifade eden Ağbal sürekli fiyat istikrarının Türk Lirası’nı hak ettiği değere kavuşmasını sağlayacağını vurguladı.

Ağbal’ın yazısı sonrasında kurda bir gevşeme görünse de, tahvil kazançlarının yükselişi kurun yönünü yine zirveye yöneltmesine sebep oldu.

Dolar/TL Kurunda Dolarizasyon Eğilimi

TCMB’nin geçen hafta açıklamada bulunduğu rakamlar parite etkisinden temizlenmiş Döviz mevduatları bilgisine göre bireylerin döviz yatırımlarında düşüş olmadığını gösterdi.

26 Şubat haftasında ilgili döviz mevduatı bilgileri, bireylerin döviz mevduatlarında düşüş ivmesinin ortaya çıkmadığını işaret etti.

TCMB verilerine göre bu hafta itibari ile yurtiçi yerleşiklerin toplam döviz yatırımları 2,1 milyar dolar geriye çekildi ve 232,7 milyar olarak gerçekleşti. Manşet veride düşüşün hemen hemen tamamının tüzel kişilerden geldiği izlenildi.

Buna göre 26 Şubat haftası itibari ile manşet veride bireylerin döviz yatırımlarında 4 milyon dolarlık geriye gitme durumu görülürken, tüzel kişilerin döviz mevduatlarında ise 2,05 milyar dolarlık düşüş yaşandığı görüldü.

TCMB’nin bir önceki haftadan itibaren döviz mevduatları verileri içinde yayınladığı parite etkisinden temiz veriye göz atıldığında ise gerçek kişilerin döviz mevduatlarının yükseldiği görüldü.

Bu verilere göre 26 Şubat haftası itibari ile gerçek kişilerin döviz mevduatları 81 milyon dolar yükseldi. Tüzel kişilerin döviz mevduatlarına parite etkisinden arındırılmış bir şekilde bakıldığında ise gerilemesinin 2,16 milyar dolar olduğu izlenildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

Dolar

Dolar yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar, küresel piyasalarda gerileme yaşarken dolar/TL’de gün içinde yatay seyretse de gece seanslarında ani yükselişler görülmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde 18,86 seviyesine yükselerek rekor seviyeyi gördü.

Euro ve frank kuru rekor tazeledi

Fed’in faiz artış hızını en düşük seviyeye çekeceği Şubat’ta 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışına gideceği beklentisinin ardından dolar, küresel piyasalarda son 7 ayın en düşük seviyesine indi. EURUSD, bu gelişme ile dün 1,0762 ile yine 7 ay sonraki en yüksek seviyeye çıktı. Paritedeki yükselişin etkisiyle EUR/TL geçtiğimiz gün 20,22’ye çıkarak Aralık 2021’deki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Continue Reading

Borsa

Dolar/TL’de yeni rekor

Published

on

By

Dolar/TL'de yeni rekor

Türk varlıkları dalgalı işlem gününe başladı. Dolar/TL 18,78’i geçerek yeni bir rekor kırdı.

Borsada da yüzde 4’e varan kayıplar yaşanırken, piyasa hızlı bir şekilde tepki vererek kayıpların bir kısmını toparladı.

Gün içi en düşük seviye olarak 5.270 puanının görüldüğü endekste yaşanan düşüşte Aralık sonunda SPK tarafından yayımlanan ve para piyasası fonlarının Pay Senedi Rapor Pazarı’nda ters repo sözleşmesi yapmasına yasak getirilmesi ve bu sözleşmelerin teminat gösterilerek işlem yapılmayacak olmasının etkilerinin hissedildiği söyleniyor.

Diğer yandan yılbaşı sonrası piyasanın kar satışlarına başlamasıyla birlikte algoritma işlemlerinin de ivmeye katılarak satışları daha da derinleştirmiş olabileceği söyleniyor.

Halka arz takviminin de yatırımcıların tercihlerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında borsa yatırımcısının siyasi taraftaki gelişmeleri de yakından izlediği belirtiliyor.

Gösterge tahvil faizi yüzde 8,61 olurken, Türkiye’nin risk primi de 513 baz puan seviyesinden işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans