Connect with us

Dolar

Baskı Altında Kalan Dolar/TL 7,53 ile Güne Başladı

Published

on

Baskı altında kalan dolar/tl 7,53 seviyelerinde güne başladı. ABD’de Hazine tahvil kazançlarının yükselmesi ile beraber hafta boyunca baskı altında olan dolar/TL, gece geç saatlerde 7,5900 ile 25 Aralık’tan beri bu zamana kadar en yüksek seviyeye ulaşmasından sonra bu sabah 7,53’lü seviyelerden güne başlangıç yaptı.

ABD Hazine tahvil kazançların gece geç saatlerde %1,5’i seviyesini aşarak, dolar endeksi de üç ayın doruğuna çıktı. Dolar ve güvenli liman dolar türü varlıkların getirilerinin çoğalması ile beraber gelişmekte olan ülke para birimleri ve hisse senetleri gibi riskli varlıklara satış kazandırdı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı dünkü konuşmasında ABD’deki hareketsiz para politikasının süreceğini tekrar dile getirdi. Powell tahvil piyasasındaki satışların hakkında “düzensiz” olmadığını veya uzun vadeli faizlerin Fed’den gelecek karışma durumuna kadar yükselmesine yol açma olasılığın düşük bulduğunu ifade etti. Bu açıklamaların hemen sonrasında ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselme durumu tekrar güç kazandırdı.

Geçen hafta %1,614’e oranlara kadar yükselmesi riskli varlıklarda satış yapmasına sebep olduktan sonra yönünü ters hareket ile aşağıya doğru çevirdi. ABD Hazine tahvil getirisi tekrar %1,5’in üzerine çıkış gerçekleştirdi. Asya piyasalarında %1,584’e kadar yükseldi.

Dolar cinsi varlıkların getirisinin yükselmesi dolara da destek sağladı. Dolar endeksi dün %0,7 yükseliş yaptıktan sonra bu sabah 91,672’de yukarı yönlü hareketini korudu.

TL her ne kadar TCMB’nin ileriki aylarda faiz yükselteceğin beklentisi güçlendiriyor olsa da tahvil getirilerindeki yükselişe paralel değer kayıp yaşamasını sürdürdü.

Dolar İlk Kez 7,59 Seviyesine Geldi

Dolar/TL gece geç saatlerde 25 Aralık’tan beri ilk kez 7,59 seviyesine geldikten sonra saat 08.56 itibari ile 7,5305 / 7,5350’den işlem gördü.

Aynı saatte euro/TL 9,1000 / 9,1200, sepet bazında TL ise 8,2687 / 8,2695 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye’de ise tüketici fiyatları enflasyonu Şubat ayında yıllık bazda %15,61 ile 2019 ortasından beri en yüksek zirveye sıçrarken enflasyonun Nisan ayına kadar yükseliş gerçekleştirmesi bekleniyor.

Ekonomistler enflasyonun Mart ve Nisan aylarında da yukarı yönlü hareket edeceğini dile getirdi. %17 seviyesindeki politika faizine giderek yakınlaşması sebebi ile TCMB’nin faiz artırımı gibi bir politika reaksiyonu göstermesinin gittikçe yakın olabileceğini dile getiriyorlar. Fakat bu beklenti piyasa geneline bağlı değil.

Bankacılar mevcut enflasyona göre yapılan hesaplamalara göre gerçek faizin 140 baz puana kadar geri geldiğini ilerideki aylarda bunun daha da düşüşe geçmesini öngörüyorlar. Mevcut enflasyona göre gerçek faizin ayrıca dedolarizasyonu sağlayacak bir düzeyde olup olmadığı da piyasada tartışmalara sebep oluyor.

Bankacılar ayrıca yatırımcıların Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda hacimsiz bir piyasa ile karşı karşıya geldiği için piyasa hareketlerinde sansasyonlara devam edeceğini dile getiriyorlar.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/category/piyasalar/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar kuru haftaya güçlü başladı

Published

on

By

Dolar kuru haftaya güçlü başladı

Dolar, Cuma günü küresel piyasalardaki değer kaybıyla birlikte haftayı 18,55 seviyesinden kapattı. Dolar/TL, yeni haftaya yükselişle başladı. Dolar kuru yeniden 18,60 seviyesine çıktı.

Geçtiğimiz cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar beklentilerden iyi gelirken, işsizlik oranında 0,2 puanlık artış yaşandı. Olumlu gelen ve sektörün güçlü olduğunu gösteren veriye karşın dolar endeksi sert bir düşüş yaşayarak haftaya 110,78’den kapattı. Tahvil tarafında ise daha sınırlı bir gerileme oldu.

Dolardaki düşüş ve EUR/USD’nin 1’e yaklaşmasıyla birlikte Dolar/TL’de de bir miktar gerileme görüldü. Gün içerisinde 18,50’nin altını test eden kurda kapanış 18,55’den olurken, bugün dolardaki pozitif görünüme bağlı bir miktar toparlanma söz konusu.

Piyasalar FED’in Aralık ayında 50 baz puanlık faiz artışı yapmasına olasılık verirken, nihai faizin yüzde 5 üzerinde oluşan beklentilerde kuvvetleniyor. Faiz beklentilerinin yükselmesi doların haftaya iyi başlamasını sağladı. Dolar endeksi 111’in üzerine çıktı.

Continue Reading

Dolar

Dolar, haftaya yeni rekorla başladı!

Published

on

By

Dolar, haftaya yeni rekorlar başladı!

Fed’den gelen şahin mesajları doları güçlendirmeye devam ederken, Dolar/TL’de tarihi zirve görüldü.

Dolar/TL kuru haftaya yeni rekorla başladı.

Dolar kuru, Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde 18,44 seviyesini geçerek gün içi gördüğü rekor seviyesini yeniledi.

Geçtiğimiz hafta Fed’in şahin mesajları ve TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indiriminin etkisiyle birlikte Dolar/TL kuru Aralık 2021’de kırdığı rekoru tazelemişti.

Hafta’nın ilk işlem gününde Türkiye’nin risk primi 781 baz puan artış görürlürken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 13,99 seviyelerinde

Küresel piyasalarda doların karşısında duran yok

İngiltere Başbakanı Liz Truss’un agresif vergi kesintilerini öngören paketinin ardından enflasyonun daha da tetikleneceğini endişesi ve Fed’in sert faiz artışı uygulamalarına girmesiyle birlikte düşüş yaşayan sterlin haftaya dolar karşısında rekor düşük seviyeye geldi.

Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng haftasonu, vergi kesintileri planını kastederek “daha fazlası yolda” açıklaması yapmasıyla sterlin Asya’da yüzde 5 civarında değer kaybederek 1,0350 dolar ile rekor düşük seviyeye geriledi.

IIF dolar/TL’de adil değeri güncellendi

Dolar/TL rekor seviyelere yükselirken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) de dolar/TL’deki adil değerini güncelledi.

IIF Başekonomisti Robin Brooks, dolar/TL’de adil değeri 16,50’den 21 seviyesine yükselttiklerini duyurdu. Brooks bu değerin salgın öncesi dönemde 5,50 seviyesinde olduğunu hatırlattı.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Dolar 18,2776 ile yılın en yüksek seviyesini görmüştü. 18 Ağustos’ta Merkez Bankası 100 baz puan faiz indirimi yapmasının ardından 18 seviyesini aşan dolar kuru, kademeli olarak 18,20’li seviyelere çıktı. 20 Aralık’taki tarihi zirve sonrasında en yüksek seviyesi olan 18,2776 ile sene başından bu yana %35 artış yaşamış oldu.

Küresel yüksek enflasyona karşı merkez bankalarının sıkılaşma sürecine girmesi Fed’in de agresif faiz artış politikası uygulamasıyla birlikte dolar göstergesi 110 seviyesine ulaşarak son 20 yılın zirvesini gördü. Euro’nun dolar karşısındaki yine 20 yılın en düşük seviyesine gelmesi ve parite etkisiyle dolar, gelişen ülke paraları karşısında yükselişine devam ediyor.

Yarın yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve 21 Eylül’de yapılacak olan FED toplantısında iki merkez bankasının da 75 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor. TCMB’nin bu süreçte farklı para politikası uygulaması Türk Lirası üzerindeki baskıları artırıyor.

Hafta başında açıklanan Orta Vadeli Programda 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini 16,62 olarak belirlendi. Dolar kurunda 2023 yılı için tahmin 21,52, 2024 yılı için 24,62 ve 2025 yılı içinse 25,77 oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans