Connect with us

Dolar

Baskı Altında Kalan Dolar/TL 7,53 ile Güne Başladı

Published

on

Baskı altında kalan dolar/tl 7,53 seviyelerinde güne başladı. ABD’de Hazine tahvil kazançlarının yükselmesi ile beraber hafta boyunca baskı altında olan dolar/TL, gece geç saatlerde 7,5900 ile 25 Aralık’tan beri bu zamana kadar en yüksek seviyeye ulaşmasından sonra bu sabah 7,53’lü seviyelerden güne başlangıç yaptı.

ABD Hazine tahvil kazançların gece geç saatlerde %1,5’i seviyesini aşarak, dolar endeksi de üç ayın doruğuna çıktı. Dolar ve güvenli liman dolar türü varlıkların getirilerinin çoğalması ile beraber gelişmekte olan ülke para birimleri ve hisse senetleri gibi riskli varlıklara satış kazandırdı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı dünkü konuşmasında ABD’deki hareketsiz para politikasının süreceğini tekrar dile getirdi. Powell tahvil piyasasındaki satışların hakkında “düzensiz” olmadığını veya uzun vadeli faizlerin Fed’den gelecek karışma durumuna kadar yükselmesine yol açma olasılığın düşük bulduğunu ifade etti. Bu açıklamaların hemen sonrasında ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselme durumu tekrar güç kazandırdı.

Geçen hafta %1,614’e oranlara kadar yükselmesi riskli varlıklarda satış yapmasına sebep olduktan sonra yönünü ters hareket ile aşağıya doğru çevirdi. ABD Hazine tahvil getirisi tekrar %1,5’in üzerine çıkış gerçekleştirdi. Asya piyasalarında %1,584’e kadar yükseldi.

Dolar cinsi varlıkların getirisinin yükselmesi dolara da destek sağladı. Dolar endeksi dün %0,7 yükseliş yaptıktan sonra bu sabah 91,672’de yukarı yönlü hareketini korudu.

TL her ne kadar TCMB’nin ileriki aylarda faiz yükselteceğin beklentisi güçlendiriyor olsa da tahvil getirilerindeki yükselişe paralel değer kayıp yaşamasını sürdürdü.

Dolar İlk Kez 7,59 Seviyesine Geldi

Dolar/TL gece geç saatlerde 25 Aralık’tan beri ilk kez 7,59 seviyesine geldikten sonra saat 08.56 itibari ile 7,5305 / 7,5350’den işlem gördü.

Aynı saatte euro/TL 9,1000 / 9,1200, sepet bazında TL ise 8,2687 / 8,2695 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye’de ise tüketici fiyatları enflasyonu Şubat ayında yıllık bazda %15,61 ile 2019 ortasından beri en yüksek zirveye sıçrarken enflasyonun Nisan ayına kadar yükseliş gerçekleştirmesi bekleniyor.

Ekonomistler enflasyonun Mart ve Nisan aylarında da yukarı yönlü hareket edeceğini dile getirdi. %17 seviyesindeki politika faizine giderek yakınlaşması sebebi ile TCMB’nin faiz artırımı gibi bir politika reaksiyonu göstermesinin gittikçe yakın olabileceğini dile getiriyorlar. Fakat bu beklenti piyasa geneline bağlı değil.

Bankacılar mevcut enflasyona göre yapılan hesaplamalara göre gerçek faizin 140 baz puana kadar geri geldiğini ilerideki aylarda bunun daha da düşüşe geçmesini öngörüyorlar. Mevcut enflasyona göre gerçek faizin ayrıca dedolarizasyonu sağlayacak bir düzeyde olup olmadığı da piyasada tartışmalara sebep oluyor.

Bankacılar ayrıca yatırımcıların Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda hacimsiz bir piyasa ile karşı karşıya geldiği için piyasa hareketlerinde sansasyonlara devam edeceğini dile getiriyorlar.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/category/piyasalar/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL’de rekor

Published

on

By

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL'de rekor

TCMB’nin faiz kararı sonrasında döviz piyasalarında hareketlilikler arttı.

TCMB, 27 ay aradan sonra ilk defa faizi yüzde 6,5 oranında artırarak yüzde 15 seviyesine çıkardı. Piyasalarda genel beklenti faizin yüzde 20 – 25 bandında olması yönündeyken açıklanan oranın bir nevi beklentilerin altında kaldığı görüldü.

Faiz kararın açıklanmasının ardından dolar, 24 TL bandına adım atarken yeni rekor seviyesini an itibarıyla 25,24 TL olarak belirledi ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor. Euro/TL ise yukarı yönlü ivmede 26,65 seviyesine kadar yükseldi. Gram altın, faiz kararı sonrası ilk hamlede 1.500 TL’ye kadar yükseldikten sonra 1.490 TL seviyelerinde hareket etmeye başladı.

BIST 100 de faiz kararı sonrası yükselişini hızlandırırken günlük yüzde 2 bandında yükselişle 5.300 puan seviyelerine kadar yükseldi.

Continue Reading

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

Dolar

Dolar yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar, küresel piyasalarda gerileme yaşarken dolar/TL’de gün içinde yatay seyretse de gece seanslarında ani yükselişler görülmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde 18,86 seviyesine yükselerek rekor seviyeyi gördü.

Euro ve frank kuru rekor tazeledi

Fed’in faiz artış hızını en düşük seviyeye çekeceği Şubat’ta 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışına gideceği beklentisinin ardından dolar, küresel piyasalarda son 7 ayın en düşük seviyesine indi. EURUSD, bu gelişme ile dün 1,0762 ile yine 7 ay sonraki en yüksek seviyeye çıktı. Paritedeki yükselişin etkisiyle EUR/TL geçtiğimiz gün 20,22’ye çıkarak Aralık 2021’deki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans