Connect with us

Dolar

Baskı Altında Kalan Dolar/TL 7,53 ile Güne Başladı

Published

on

Baskı altında kalan dolar/tl 7,53 seviyelerinde güne başladı. ABD’de Hazine tahvil kazançlarının yükselmesi ile beraber hafta boyunca baskı altında olan dolar/TL, gece geç saatlerde 7,5900 ile 25 Aralık’tan beri bu zamana kadar en yüksek seviyeye ulaşmasından sonra bu sabah 7,53’lü seviyelerden güne başlangıç yaptı.

ABD Hazine tahvil kazançların gece geç saatlerde %1,5’i seviyesini aşarak, dolar endeksi de üç ayın doruğuna çıktı. Dolar ve güvenli liman dolar türü varlıkların getirilerinin çoğalması ile beraber gelişmekte olan ülke para birimleri ve hisse senetleri gibi riskli varlıklara satış kazandırdı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı dünkü konuşmasında ABD’deki hareketsiz para politikasının süreceğini tekrar dile getirdi. Powell tahvil piyasasındaki satışların hakkında “düzensiz” olmadığını veya uzun vadeli faizlerin Fed’den gelecek karışma durumuna kadar yükselmesine yol açma olasılığın düşük bulduğunu ifade etti. Bu açıklamaların hemen sonrasında ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselme durumu tekrar güç kazandırdı.

Geçen hafta %1,614’e oranlara kadar yükselmesi riskli varlıklarda satış yapmasına sebep olduktan sonra yönünü ters hareket ile aşağıya doğru çevirdi. ABD Hazine tahvil getirisi tekrar %1,5’in üzerine çıkış gerçekleştirdi. Asya piyasalarında %1,584’e kadar yükseldi.

Dolar cinsi varlıkların getirisinin yükselmesi dolara da destek sağladı. Dolar endeksi dün %0,7 yükseliş yaptıktan sonra bu sabah 91,672’de yukarı yönlü hareketini korudu.

TL her ne kadar TCMB’nin ileriki aylarda faiz yükselteceğin beklentisi güçlendiriyor olsa da tahvil getirilerindeki yükselişe paralel değer kayıp yaşamasını sürdürdü.

Dolar İlk Kez 7,59 Seviyesine Geldi

Dolar/TL gece geç saatlerde 25 Aralık’tan beri ilk kez 7,59 seviyesine geldikten sonra saat 08.56 itibari ile 7,5305 / 7,5350’den işlem gördü.

Aynı saatte euro/TL 9,1000 / 9,1200, sepet bazında TL ise 8,2687 / 8,2695 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye’de ise tüketici fiyatları enflasyonu Şubat ayında yıllık bazda %15,61 ile 2019 ortasından beri en yüksek zirveye sıçrarken enflasyonun Nisan ayına kadar yükseliş gerçekleştirmesi bekleniyor.

Ekonomistler enflasyonun Mart ve Nisan aylarında da yukarı yönlü hareket edeceğini dile getirdi. %17 seviyesindeki politika faizine giderek yakınlaşması sebebi ile TCMB’nin faiz artırımı gibi bir politika reaksiyonu göstermesinin gittikçe yakın olabileceğini dile getiriyorlar. Fakat bu beklenti piyasa geneline bağlı değil.

Bankacılar mevcut enflasyona göre yapılan hesaplamalara göre gerçek faizin 140 baz puana kadar geri geldiğini ilerideki aylarda bunun daha da düşüşe geçmesini öngörüyorlar. Mevcut enflasyona göre gerçek faizin ayrıca dedolarizasyonu sağlayacak bir düzeyde olup olmadığı da piyasada tartışmalara sebep oluyor.

Bankacılar ayrıca yatırımcıların Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda hacimsiz bir piyasa ile karşı karşıya geldiği için piyasa hareketlerinde sansasyonlara devam edeceğini dile getiriyorlar.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/category/piyasalar/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Dolar

Dolar TL Haftayı Sakin Kapatmaya Hazırlanıyor

Published

on

By

Dolar TL haftayı sakin kapatmaya hazırlanıyor. Fed tutanakları sonrasında artış gösteren dolar/TL haftanın son gününde yatay bir hareket izliyor.

Dolar/TL , ABD Hazine tahvili faizlerindeki geriye dönük hareket ve doların güçsüzleşmesi ile cuma günü yatay bir seyir takip ederek 8,38 seviyesinde bulunuyor.

Haftaya 8,45 düzeyinde başlayan dolar/TL kuru, 8,30’a kadar gerileme yaptıktan sonra fed tutanaklarıyla beraber çarşamba günü 8,43’e kadar yükselmişti. Perşembe ve cuma günü sakin bir hareket izleyen kur, hafta başından bu yana %0,85 düşüş yaşadı.

Fed tutanaklarının bildirilmesi ve varlık alımının azaltmak için tartışmaların yakın zamanda başlayabileceğine dair şüphelerle beraber çarşamba gününden bu yana gelişen ülkelerdeki kırılgan ülkelerin para birimleri gerileme kat ediyor.

Şili Pesosu tutanaklar sonrasında %0,82 ile en çok değer kaybı yaşayan para birimi olurken, Türk Lirası %0,27 ile en fazla düşüş yaşayan yedinci para birimi sırasında yerini aldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans