Connect with us

Ekonomi

Tahvil Faizi Ve Dolardaki Yükselme Hızlandı

Published

on

Tahvil faizi ve dolardaki yükselme hızlandı. Aralık ayında pandemi sonrasında en sert düşüş yaşayan tarım dışı istihdam Ocak ayında 49 binlik sınırlı bir yükseliş göstermesinin sonrasında Şubat ayında 187 bin kişi artış beklentisine girmişti. Az önce açıklanan tarım dışı istihdam Şubat’ta 379 bin kişi artışı yakalayarak beklentileri üstünde çıktı ve Ocak rakamı da 166 bine yukarı doğrultuda revize edildi.

Pandemi sürecindeki rekor düşüşün sonrasında 1 milyon üstünde aylık yükseliş gösteren tarım dışı istihdam ilk olarak Eylül’de bu seviye altına gerileme yaptı. Eylül- Ekim döneminde 600 bin üstünde olan veri, Kasım ayında kısıtlamaların artması ile beraber 336 bine geriledi. Aralık ayında ise hizmet sektöründeki sınırlamalar ile 227 bin kişilik düşüş oldu. Ocak ayında beklenilenin ilerleme olmaması için Şubat verisini, sektörün yakın vade durumu için önemli hale sağladı ve 379 bin kişilik yükseliş sektörde hareketlilik olarak görüldü.

Veri setinin önemli bir çeşidi olan saatlik ücretler Şubat ayında ay olarak %0,2 ve yıl olarak %5,3 ile varyasyon göstermezken işsizlik oranı %6,2’ye indi. Pandemi döneminde %14,7’ye yükselen işsizlik oranı Şubat ayındaki düşüş ile Nisan sonrasında en düşük seviyeye gerileme yaşadı.

Gelecek hafta senatoda oylamaya sunulacak olan 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin sektöre canlılık katması beklenirken aşılanmanın da artması ile kademeli olarak kısıtlamaların da kaldırılması beklenti içinde. ABD ekonomisinde önemli paya sahip olan hizmet sektörünün dayanak paketinden alacak oran ve firmalara yapılması beklenen yardımlar sektörün toparlanmasının vadesi için önemli.

Fed Başkanı Powell Konuşması

Fed Başkanı Powell, dünkü konuşmasında bu yıl istihdam sektöründe tam olarak bir iyileşme sürecinin çok zorlu bir durum olduğunu belirterek desteklerin sürmesi gerektiğini yineledi.

Tahvil faizlerindeki yükseliş ile 92,0 seviyesine çıkan ABD Dolar Endeksi, olumlu veri ile beraber son saatte 92,20’ye çıkış yaptı ve 20 Kasım sonrası en yüksek düzeyi gördü. Dolar göstergesindeki yükseliş ile beraber EUR/USD 1,19’un altına inerek 26 Kasım sonrasında en düşük seviyeyi görürken Ons Altın da 1,687$ seviyesine gerileme yaparak 8 Haziran sonrası en düşük seviyeyi yaşadı.

Bugün TCMB Başkanı Ağbal’ın açıklamaları sonrasında 7,4750’ye geriye düşen ancak istihdam öncesi 7,50’den işlem gören USD/TRY verinin sonrasında 7,58’e yükseliş yaptı. ABD 10 Yıllık  tahvil faizi de %1,60’ı aştı ve hem olumlu veri hem enflasyon beklenti düzeyinin artması ile doların da küresel piyasalardaki yükselişi hızlanma aşamasına geçti.

Burada bulunan bilgiler yatırım, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Daha fazla analiz haberi için; https://bugunfinans.com/analizler/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans