Connect with us

Ekonomi

Avrupa Hisse Senedi Piyasalarında Cuma Günü Düşüş Yaşandı

Published

on

Avrupa hisse senedi piyasalarında Cuma günü düşüş yaşandı. ABD’nin yükselen tahvil getirileri ve koronavirüs salgınına yönelik yeni kaygılar, yatırımcıları korkuttu.

DAX %0,9 düşüş yaşarken CAC 40 %0,7 ve FTSE %1,1 geriye gitti.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının, ultra genişlemeci para politikasına yaklaşan dönemde değişiklik yapmayacağını açıkça dile getirdi.

Bu açıklama, Hazine getirilerini geçtiğimiz haftada yükseklere çıkardı, bu da hanehalkı ve iş dünyasına dair borçlanma maliyetlerini yüksek yaparak toparlanmayı geciktirebilir.

Şubat ayı iş raporu ileri saatlerde açıklanacak ve Ocak ayında yalnızca 49.000 yükselme yaşanmasının sonrasında 182.000 yükseliş yaşanmış olması bekleniyor.

Cuma günkü endişelere ilave olarak; Avustralya için amaçlanan 250.000 doz AstraZeneca aşısının bir gönderimi, yeni AB kuralları gereğince İtalya tarafından engellendi. İtalya, son iki hafta içerisinde vaka durumlarında yükseliş yaşayan AB ülkelerinden biri.

Dünya Sağlık Örgütü, geçen hafta dünya genelindeki virüs vakalarının yedi hafta içerisinde ilk kez yükseliş gösterdiğini söylemişti.

OPEC+’nın Nisan ayı içinde üretimi yükseltmeme kararını takiben ham petrol fiyatları yükseldikçe petrol ve gaz hisseleri üstün başarım sergiledi. Equinor %1,8 yükseliş ile bir yılın en yüksek düzeyine çıkış yaparken Royal Dutch Shell (AS:RDSa) ve Total (PA:TOTF) hisseleri yüzde yarımdan az kayıp yaşadı.

Grup, Perşembe günkü oturumda mevcut kesintileri devam ettirmeyi onayladı.

Son birkaç aylık süreçte yükselen petrol fiyatları yanında Rusya ve Kazakistan için ufak muafiyetler yapıldı.

ABD Ham Petrol Vadeli İşlemleri

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,4 yükseliş ile 64,75 dolar’a çıkarken, Brent %1,6 artış ile 67,80 dolar işlem hacmine çıktı. Her ikisi de Perşembe günü %4 üstünde yükseliş kaydetti.

Kurumsal evolüsyonda; Stellantis (PA:STLA) Perşembe günü otomobil parça üretimi yapan Faurecia’da bulunan hissesini hissedarlara pay edeceğini ifade ettikten sonra %0,6 yükselme yaşandı.

İsviçreli bankacılık devi UBS’nin (SIX:UBSG) net kazancı, kontrol edilmemiş sonuçlara göre geçen yıl aykırı bir düşüş yaşanırken yöneticilerinin ücretleri yükseldi ve hisseleri %1,6 değer kaybetti.

Aggreko (LON:AGGK) %1,2 yükseliş yaşadı. Geçici enerji sağlayan, özel sermaye şirketlerinin 2,3 milyon sterlin değerindeki (3,2 milyar dolar) devralım önerisini desteklerken Londra Borsası (LON:LSEG), 2020 kazancında sağlıklı bir yükseliş raporlayıp kâr artış ilan etmesine karşın %4,5 kayıp yaşadı.

Diğer bir yandan altın vadeli işlemleri %0,6 düşüş yaşayarak 1.690,70 dolar olurken EUR/USD %0,3 kayıp yaşayarak 1,1926’dan alıcı buldu.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/category/piyasalar/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Hazine Bakanı Nebati: “Disiplinden taviz vermiyoruz”

Published

on

By

Hazine Bakanı Nebati: "Disiplinden taviz vermiyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni bütçe rakamlarını yaptığı açıklamada değerlendirdi.

Gün içerisinde açıklanan merkezi yönetim bütçesi, Ağustos ayında 3,6 Milyar TL fazla verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, merkezi yönetim bütçesinin mali disiplinin önemli bir göstergesi olduğunu ve disiplinden taviz verilmediğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Nebati’nin bütçe değerlendirmesi:

Mali disiplinden taviz vermeden yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Mali disiplinin önemli bir göstergesi olan Merkezi Yönetim Bütçesi Ağustos ayında 3 milyar 586 milyon lira fazla verdi. Faiz dışı fazla ise 26 milyar 233 milyon liraya ulaştı.

Yatırımı ve üretimi teşvik eden ekonomi politikamız büyümeyi ve vergi gelirlerinde artışı beraberinde getiriyor. Harcamalarda ortaya koyduğumuz ihtiyatlı duruş da kamu maliyesinde birçok gelişmiş ülkeden daha iyi performans göstermemizi sağlıyor.

Yılın başından bu yana sürdürdüğümüz sıkı bütçe disiplininden şaşmadan yatırıma ve büyümeye devam.

Bütçe, 2021’in Aralık ayında 145 milyar TL tutarında rekor açık vermişti. Bu yıl Haziran ayında ise 143 milyar TL ile rekor fazla veren bütçe, yılın ilk 8 ayında 33 milyar 127 milyon TL fazla verdi.

Continue Reading

Ekonomi

KOBİ’lere özel destek paketi geliyor

Published

on

By

Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada teminat eksikliği yaşayan KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını en uygun şekilde desteklemek için Hazine Destekli Kefalet Paketi çalışması yürüttüklerini açıkladı.

Teknik çalışmaların bitmesinin ardından detayların paylaşılacağını belirten Bakan Nebati, hazırlanan paketin üretim, ihracat ve istihdam önceleyen Türkiye Ekonomi Modeliyle uyumlu olacağını söyledi.

Bakan Nebati’nin açıklaması ise şöyle:

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında bugüne kadar uygulamaya aldığımız destek paketleri, teminat eksikliği bulunan işletmelerimizin finansman ihtiyaçlarını karşılaması hususunda önemli bir işlev görmüştür.

Gelinen aşamada, teminat eksikliği yaşayan KOBİ’lerimizin finansman ihtiyaçlarını en uygun şekilde desteklemek amacıyla; üretim, ihracat ve istihdamı önceleyen Türkiye Ekonomi Modelimizle uyumlu şekilde, yeni bir Hazine Destekli Kefalet Paketi çalışması yürütüyoruz.

Hazine Destekli Kefalet Paketi, ekonomimizin lokomotifi olan KOBİ’lerimizi odağına alan bir anlayışla kurgulanmakta olup, teknik çalışmaların tamamlanmasına müteakip hazırlanan paketin kullandırım koşulları ve diğer tüm detayları kamuoyumuzun bilgisine sunulacaktır.

Continue Reading

Ekonomi

Türkiye enflasyon oranları açıklandı

Published

on

By

Türkiye enflasyon oranları açıklandı

TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Türkiye’de enflasyon %80’i aşarken, Ağustos ayında aylık %1,46 arttı ve yıllık %80,21’e çıkarak 24 yılın zirvesini gördü.

Ağustos’ta en çok sağlık giderleri arttı

Ağustos ayında Temmuz ayına göre en az artış gösteren ana grup %-1,78 ile ulaştırma oldu. Bununla birlikte bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %7,01 ile sağlık oldu.

Yıllık bazda en yüksek maliyet ulaştırmada

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %27,05 ile haberleşme olurken en çok artış %116,87 ile ulaştırmada görüldü.

Üretici enflasyonu zirveden geriledi

Temmuz’da yıllık %144,61 olan ÜFE, Ağustos’ta %143,75’e gerileme yaşadı. Aylık artış oranı %2,41 oldu.

Enflasyon tahminlerinde dikkat çeken revizyon

Merkez Bankası, 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini %42,8’den %60,4’e yükseltti.

Dün açıklanan orta vadeli programda da 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi %9,8’den %65’e oldukça sert bir değişimle yükseltildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine Bakanı Nebati ve Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, açıklamalarında enflasyonda Aralık’tan itibaren baz etkisiyle düşüşün başlayacağını, 2023’ün ilk aylarında ise Yeni Ekonomi Modelinin etkisiyle enflasyondaki düşüşün hızlanacağını belirttiler.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans