Connect with us

Brent Petrol

Texas ve Yakın Bölgedeki Üretim Kendini Toparladı

Published

on

Texas ve yakın bölgelerinde geçtiğimiz hafta görülen eşsiz soğuk hava dalgası ile aksayan üretim, yavaş yavaş eski haline gelirken Pazartesi günü petrol Asya’da yükselişe geçti. Bir diğer destek de Covid-19 salgınına karşı yaşanan artış ve bunun yakıt isteğinde toparlanma umutlarını artırması oldu.

Brent %1,13 artışla 62,84 seviyesine ulaştı ve Brent sözleşmesi 21 Şubat’ta 21 Mayıs sözleşmesine geçiş yaptı.

WTI %1,08 artarak 59,90 dolara yükseliş gösterdi. WTI da yine 21 Şubat’ta 21 Nisan sözleşmesine geçiş yaptı.

ABD’deki soğuk hava koşulları, 21 milyar kübik fit doğalgaz üretimiyle birlikte. Texas ve Plains eyaletlerinde tahmini günlük dört milyon varil ham petrol imalinin durmasına yol açtı.

Petrol sahası komitesinin vanaların buzunu çözmesi, sistemleri yeniden başlatması ve üretimi yeniden başlatması görünüşe göre birkaç gün daha alacak. Üreticiler ayrıca hava durumunun neden olduğu zararı da değerlendiriyor ve operasyonlarının çoğunu önceki haline getirmek bir ay kadar sürebilir. Düşük su basıncı, gaz ve güç kaybolmaları da yeniden başlatmaları engelliyor.

ANZ Research bir inceleme yazısında “hidrolik kırılma ekibinin dörtte üçü çekilmişken hızlı bir eskiye dönüş olasılığı düşük. Daha uzun dönemde ABD kayaç petrol şirketlerinin bu yılki likitide harcamalarında görülen azalış, sondaj çalışmasını düşük tutarak üretimin salgın öncesindeki düzeyin altında kalmasına yol açacak” dedi.

ABD sondaj şirketleri de Texas, New Mexico ve enerji üreten diğer merkez şehirlerdeki soğuk ve kar yağışı sebebiyle çalışmalardaki petrol kulesi sayısını Kasım ayından beri ilk kez düşürdü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın ikinci gününde de yükselişte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Aralık ayı için yüzde 0,63 yükseliş yaşayarak 92,03 dolardan işlem gördü.

Ham Petrol 87,60 seviyesinde destek bulurken, 93,74 dolarda dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 6,14 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent Petrol Ocak ayı için yüzde 0,41 artış gösterdi. Brent Petrol 98,17 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

Brent Petrol

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Published

on

By

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Petrol fiyatlarındaki değişime bağlı olarak yurt içi akaryakıt fiyatlarına kısa süreli aralıklarla zam gelmeye devam ediyor. Benzine yapılan 1,31 TL’lik zamın ardından litre fiyatı hafta sonunda 22,68 TL’ye çıktı. Motorin fiyatları ise 26,38 TL oldu.

Petrol yükselişte

Brent petrol bu ay 92 dolardan 99 dolara kadar yükseldi. Fiyatlar cuma günü yüzde 2 üzerindeki kazancının ardından yeni haftaya 98,50 dolardan başladı.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in sıfır covid politikasını esneteceği haberleri cuma günü petrolün yükselmesini sağladı. Sağlık yetkililerinden uygulamada değişiklik olmayacağı yönünde açıklama gelse de piyasa beklentilerinin devam etmesiyle birlikte petrol yeni haftaya pozitif başladı.

Kur cephesinde sakinlik korunuyor

18,60 yakınında işlem gören dolar, Cuma günü kısmi bir gerileme yaşansa da fiyat bugün yine aynı seviyede yatay seyrediyor.

Petrolde 100 dolar seviyesinin aşılması durumunda yurt içi akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar yapılabilir. Piyasalar küresel iyimserliğin petrolde bu hafta pozitif fiyatlama yaratmasını bekliyor.

7 Kasım güncel akaryakıt fiyatları:

Benzin: 22,68 TL

Motorin: 26,38 TL

Otogaz: 11,08 TL

Continue Reading

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri yükselişe geçti. New York Ticaret Borsası’nda Kasım ayı için yüzde 6,64 yükselerek varili 82,14 dolardan işlem görüyor.

Varili seansın en yükseği olan USD seviyesinden işlem gördü. Ham Petrol 76,25 dolar seviyesinde destek bulurken, 83,92 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 1,22 düşüş yaşadı ve 112,66 dolar seviyesinden işlem gördü.

Brent ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 5,83 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent petrol Aralık ayı için yüzde 3,65 arttı ve varili 87,97 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans