Connect with us

Brent Petrol

Suudiler Petrolde Üretimi Yükseltmeyi Hedefliyor

Published

on

Suudiler petrolde üretimi çoğaltmayı hedefliyor, Suudi Arabistan’ın ileriki aylarda petrol üretimini çoğaltmayı hedeflediğini ve yakın zamanda oluşan büyük talep kesintisini zıt yöne çekmeyi hazırlandığı ifade etti.
Suudi Arabistan petrol pazarında ilerleyişi değiştirecek yeni bir yönetmeliğe hazırlanıyor.

Dow Jones haber ajansına göre, Suudi Arabistan’da krallık müşavirleri, Suudi Arabistan’ın tutarlarındaki son değişim ışığında ileriki aylarda OPEC toplantısında söz konusu üretim kesintisinin tersi bir hüküm açıklaması yapmayı planladığını bildirdi. Danışmanların görüşlerine göre, Suudi Arabistan’ın mart ayına kadar kesintilere sadık kalmayı kabul ettiği göz önüne bulundurarak, üretim artışı nisan ayına kadar harekete geçmeyecek. Yapılan konuşmada ayrıca, Suudi Arabistan’ın kesinti üstündeki kararını OPEC’e henüz ulaştırmadığı da dile getirildi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman Çarşamba günü bir konuşmada yaptığı açıklamada, “Bir yıl öncesine göre çok daha iyi bir yerdeyiz, ancak bir kez daha rehavete kapılmamamız konusunda uyarmalıyım. Belirsizlik oldukça yüksek, son derece dikkatli olmalıyız.” ifadelerini dile getirdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın ikinci gününde de yükselişte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Aralık ayı için yüzde 0,63 yükseliş yaşayarak 92,03 dolardan işlem gördü.

Ham Petrol 87,60 seviyesinde destek bulurken, 93,74 dolarda dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 6,14 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent Petrol Ocak ayı için yüzde 0,41 artış gösterdi. Brent Petrol 98,17 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

Brent Petrol

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Published

on

By

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Petrol fiyatlarındaki değişime bağlı olarak yurt içi akaryakıt fiyatlarına kısa süreli aralıklarla zam gelmeye devam ediyor. Benzine yapılan 1,31 TL’lik zamın ardından litre fiyatı hafta sonunda 22,68 TL’ye çıktı. Motorin fiyatları ise 26,38 TL oldu.

Petrol yükselişte

Brent petrol bu ay 92 dolardan 99 dolara kadar yükseldi. Fiyatlar cuma günü yüzde 2 üzerindeki kazancının ardından yeni haftaya 98,50 dolardan başladı.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in sıfır covid politikasını esneteceği haberleri cuma günü petrolün yükselmesini sağladı. Sağlık yetkililerinden uygulamada değişiklik olmayacağı yönünde açıklama gelse de piyasa beklentilerinin devam etmesiyle birlikte petrol yeni haftaya pozitif başladı.

Kur cephesinde sakinlik korunuyor

18,60 yakınında işlem gören dolar, Cuma günü kısmi bir gerileme yaşansa da fiyat bugün yine aynı seviyede yatay seyrediyor.

Petrolde 100 dolar seviyesinin aşılması durumunda yurt içi akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar yapılabilir. Piyasalar küresel iyimserliğin petrolde bu hafta pozitif fiyatlama yaratmasını bekliyor.

7 Kasım güncel akaryakıt fiyatları:

Benzin: 22,68 TL

Motorin: 26,38 TL

Otogaz: 11,08 TL

Continue Reading

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri yükselişe geçti. New York Ticaret Borsası’nda Kasım ayı için yüzde 6,64 yükselerek varili 82,14 dolardan işlem görüyor.

Varili seansın en yükseği olan USD seviyesinden işlem gördü. Ham Petrol 76,25 dolar seviyesinde destek bulurken, 83,92 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 1,22 düşüş yaşadı ve 112,66 dolar seviyesinden işlem gördü.

Brent ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 5,83 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent petrol Aralık ayı için yüzde 3,65 arttı ve varili 87,97 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans