Connect with us

Global

Fed faiz kararı açıklandı

Published

on

ABD Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı.

Fed’in açıklamasına göre Federal Fon Hedef Oranı, beklentilere paralel şekilde yüzde 5,5’te sabit bırakıldı.

Fed tarafından yayımlanan karar metninde şu ifadeler yer aldı:

“Son göstergeler, ekonomik faaliyetin sağlam bir hızda genişlediğini göstermektedir. İş kazanımları güçlü kalırken işsizlik oranı düşük seviyelerde bulunmaktadır. Enflasyon geçen yılın üzerine çıkmış olsa da bir miktar azalmış olsa da hala yüksek seviyelerdedir.

Komite, uzun vadede en yüksek istihdamı ve enflasyonu %2 oranında sağlamayı amaçlamaktadır. Komite, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşma risklerinin daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğini değerlendirmektedir. Ekonomik görünüm belirsizdir ve Komite, enflasyon risklerine son derece dikkatli bir şekilde yaklaşmaktadır.

Hedeflerini desteklemek amacıyla, Komite federal fon oranı hedef aralığını %5-1/4 ila %5-1/2 olarak koruma kararı almıştır. Federal fon oranı hedef aralığında herhangi bir ayarlama yapılmasını düşünürken, Komite, gelen verileri, gelişen görünümü ve risk dengesini dikkatle değerlendirecektir. Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanılana kadar hedef aralığın azaltılmasının uygun olacağını beklememektedir. Ayrıca, Komite, daha önceden duyurulan planları doğrultusunda Hazine tahvili ve ajans borçları ile ajans ipotek destekli menkul kıymetlerin tutarlarını azaltmaya devam edecektir. Komite, enflasyonu %2 hedefine geri döndürme konusunda güçlü bir şekilde kararlıdır.

Para politikasının uygun durumunu değerlendirirken, Komite, ekonomik görünüm için gelen bilgilerin etkilerini sürekli olarak izleyecektir. Komite, hedeflerine ulaşmayı engelleyebilecek riskler ortaya çıkarsa, para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır. Komite’nin değerlendirmeleri, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri, finansal ve uluslararası gelişmeler de dahil olmak üzere geniş bir bilgi yelpazesini dikkate alacaktır.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans