Connect with us

Global

Bütün gözler FED kararında

Published

on

fed-faiz

FED faiz kararı öncesinde Amerikan hisseleri teknoloji şirketleri öncülüğünde yükseliş gösterdi.

S&P 500 endeksi “Muhteşem Yedili” olarak adlandırılan dev teknoloji şirketlerinde yaşanan ralli ile kayıplarını sildi ve Salı gününü yüzde 0,6 yükselişle tamamladı.

Asya endeksleri de ABD’deki ralliyi izledi. Japon Topix ve Güney Kore Kospi yüzde 1’i aşan yükselişlerle MSCI Asya Pasifik endeksini yukarı çekti.

Amerikan tahvil getirileri ise 13 milyar dolar büyüklüğündeki 20 yıl vadeli tahvil ihalesine gelen güçle talepler gerileme yaşadı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi salı gününü üç baz puan düşüşle 4,295’ten kapattı.

Fiyatlamaları dramatik bir şekilde değiştirebilecek Fed kararı Türkiye saatiyle 21:00’da açıklanacak. Fed Başkanı Jerome Powell 21:30’da kameraların karşısına çıkacak, kararla birlikte Fed üyelerinin faiz ve diğer ekonomik veri tahminlerinin yer aldığı noktasal grafik de yayımlanacak. Fed’in kısa sürede faiz indirimlerine başlayacağı mesajını vermesi beklenmiyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans