Connect with us

Global

FED, TÜFE verisi sonrasında beklemeye geçebilir

Published

on

Seçim sonrasında risk priminde ilk fiyatlama geldi


Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 4,9 oldu. Enflasyon böylece 2 yılda ilk kez yüzde 5’in altın düştü. Gıda ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon da yavaşlama görüldü. EY Kıdemli Ekonomisti Gregory Deco “Veri, para politikasında daha fazla sıkılaşma olabileceğini gösterse de detaylara bakıldığında Fed’in faiz artışlarına ara vermesine bir fırsat sunduğu da görülebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Piyasalarda bazı bankların iflası sonrasında kredi koşullarındaki sıkılaşmanın ekonomik yavaşlamaya neden olacağını ve FED’in faiz indirimlerine bu yıl başlayacağını öngörüyor. Fakat bugün açıklanan enflasyon rakamları hala zafer ilan etmek için erken olduğunu göstermekte

Fed geçen hafta 10. kez faiz artışına gitmiş ve politika faizini 2007’den beri ilk kez yüzde 5’in üzerine yükseltmişti.

Bloomberg Economics ABD Ekonomisti Anna Wong “Nisan ayı verisi çok ikna edici olmasa da Fed’i Haziran’da faiz artışına yönlendirmez. Ancak çekirdek enflasyonun hala yeterince yavaşlamaması bu yıl faiz indirimi olmayacağına işaret ediyor” diye konuştu.

New York Fed Başkanı John Williams dün bir etkinlikte yaptığı açıklamada bu sene faiz indirmek için bir gerekçe olmadığını söylemişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans