Connect with us

Global

FED, TÜFE verisi sonrasında beklemeye geçebilir

Published

on

Seçim sonrasında risk priminde ilk fiyatlama geldi


Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 4,9 oldu. Enflasyon böylece 2 yılda ilk kez yüzde 5’in altın düştü. Gıda ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon da yavaşlama görüldü. EY Kıdemli Ekonomisti Gregory Deco “Veri, para politikasında daha fazla sıkılaşma olabileceğini gösterse de detaylara bakıldığında Fed’in faiz artışlarına ara vermesine bir fırsat sunduğu da görülebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Piyasalarda bazı bankların iflası sonrasında kredi koşullarındaki sıkılaşmanın ekonomik yavaşlamaya neden olacağını ve FED’in faiz indirimlerine bu yıl başlayacağını öngörüyor. Fakat bugün açıklanan enflasyon rakamları hala zafer ilan etmek için erken olduğunu göstermekte

Fed geçen hafta 10. kez faiz artışına gitmiş ve politika faizini 2007’den beri ilk kez yüzde 5’in üzerine yükseltmişti.

Bloomberg Economics ABD Ekonomisti Anna Wong “Nisan ayı verisi çok ikna edici olmasa da Fed’i Haziran’da faiz artışına yönlendirmez. Ancak çekirdek enflasyonun hala yeterince yavaşlamaması bu yıl faiz indirimi olmayacağına işaret ediyor” diye konuştu.

New York Fed Başkanı John Williams dün bir etkinlikte yaptığı açıklamada bu sene faiz indirmek için bir gerekçe olmadığını söylemişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans