Connect with us

Global

FED, TÜFE verisi sonrasında beklemeye geçebilir

Published

on

Seçim sonrasında risk priminde ilk fiyatlama geldi


Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 4,9 oldu. Enflasyon böylece 2 yılda ilk kez yüzde 5’in altın düştü. Gıda ve enerjiyi içermeyen çekirdek enflasyon da yavaşlama görüldü. EY Kıdemli Ekonomisti Gregory Deco “Veri, para politikasında daha fazla sıkılaşma olabileceğini gösterse de detaylara bakıldığında Fed’in faiz artışlarına ara vermesine bir fırsat sunduğu da görülebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Piyasalarda bazı bankların iflası sonrasında kredi koşullarındaki sıkılaşmanın ekonomik yavaşlamaya neden olacağını ve FED’in faiz indirimlerine bu yıl başlayacağını öngörüyor. Fakat bugün açıklanan enflasyon rakamları hala zafer ilan etmek için erken olduğunu göstermekte

Fed geçen hafta 10. kez faiz artışına gitmiş ve politika faizini 2007’den beri ilk kez yüzde 5’in üzerine yükseltmişti.

Bloomberg Economics ABD Ekonomisti Anna Wong “Nisan ayı verisi çok ikna edici olmasa da Fed’i Haziran’da faiz artışına yönlendirmez. Ancak çekirdek enflasyonun hala yeterince yavaşlamaması bu yıl faiz indirimi olmayacağına işaret ediyor” diye konuştu.

New York Fed Başkanı John Williams dün bir etkinlikte yaptığı açıklamada bu sene faiz indirmek için bir gerekçe olmadığını söylemişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans