Connect with us

Global

Türk Lirası haftaya nasıl başladı

Published

on

Türk Lirası haftaya nasıl başladı

Geçtiğimiz hafta AKP ve MHP Genel Başkanları, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tarih gösterdiler.

MHP Genel Başkanı Bahçeli Mayıs ayında seçimlerin yapılması gerektiğini belirtirken AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs’a dikkat çekti. Cumartesi günü Bursa’da bir programa katılan Erdoğan, Bahçeli ile görüşerek ortak bir karar aldıklarını belirtti.

“Seçim erken değil”

“Bu bir erken seçim değil, seçimi öne almak. Biz burada aslında bir güncelleme yaptık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Mart’ta yetkisini kullanarak seçim startını vereceğini ve 60 günlük süreyi de Yüksek Seçim Kurulu’nun takip edeceğini belirtti.

Piyasalarda son durum

BİST 100 endeksinde, 5.400 puan üzeri hareketle önceki haftalarda yaşanan kayıplar silindi. Endekste son hafta küresel piyasalardaki resesyon endişesinden bağımsız pozitif bir fiyatlama vardı. Bu hafta 5.300-5.700 aralığının korunması öngörülüyor.

Döviz kurlarında dikkat çekmeyecek sakinlikte bir ilerleme var. Dolar/TL 18,80, euro/TL 20,40, sterlin/TL 23,30 ve frank/ TL 20,45 üzerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları yükseliş gösterdi. Parite etkisinden arındırıldığında 650 milyon dolarlık artış görüldü.
Yabancı yatırımcı tarafında ise önceki hafta tahvil ve hisseden çıkış yaşanmasının ardından son haftada tahvil tarafında 80 milyon dolar, hisse tarafında ise 67 milyon dolarlık alım yapıldı.

Kur korumalı mevduatta da iki haftalık çıkışın ardından son hafta girişler oldu.

Altın fiyatları küresel ons fiyatı ile haftayı rekor seviyeden tamamladı. Ons altındaki yükselişle gram altında 1.170 TL üzeri hareket devam ederek yeni rekor seviyeler görülebilir.

Bu hafta siyasi gelişmelerin öne çıkması beklenirken Merkez Bankasının 2023 yılı ilk enflasyon raporu sunumu da yakından takip edilecek. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumu 26 Ocak Perşembe saat 10.30’da gerçekleştirilecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans