Connect with us

Global

Türk Lirası haftaya nasıl başladı

Published

on

Türk Lirası haftaya nasıl başladı

Geçtiğimiz hafta AKP ve MHP Genel Başkanları, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tarih gösterdiler.

MHP Genel Başkanı Bahçeli Mayıs ayında seçimlerin yapılması gerektiğini belirtirken AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs’a dikkat çekti. Cumartesi günü Bursa’da bir programa katılan Erdoğan, Bahçeli ile görüşerek ortak bir karar aldıklarını belirtti.

“Seçim erken değil”

“Bu bir erken seçim değil, seçimi öne almak. Biz burada aslında bir güncelleme yaptık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Mart’ta yetkisini kullanarak seçim startını vereceğini ve 60 günlük süreyi de Yüksek Seçim Kurulu’nun takip edeceğini belirtti.

Piyasalarda son durum

BİST 100 endeksinde, 5.400 puan üzeri hareketle önceki haftalarda yaşanan kayıplar silindi. Endekste son hafta küresel piyasalardaki resesyon endişesinden bağımsız pozitif bir fiyatlama vardı. Bu hafta 5.300-5.700 aralığının korunması öngörülüyor.

Döviz kurlarında dikkat çekmeyecek sakinlikte bir ilerleme var. Dolar/TL 18,80, euro/TL 20,40, sterlin/TL 23,30 ve frank/ TL 20,45 üzerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları yükseliş gösterdi. Parite etkisinden arındırıldığında 650 milyon dolarlık artış görüldü.
Yabancı yatırımcı tarafında ise önceki hafta tahvil ve hisseden çıkış yaşanmasının ardından son haftada tahvil tarafında 80 milyon dolar, hisse tarafında ise 67 milyon dolarlık alım yapıldı.

Kur korumalı mevduatta da iki haftalık çıkışın ardından son hafta girişler oldu.

Altın fiyatları küresel ons fiyatı ile haftayı rekor seviyeden tamamladı. Ons altındaki yükselişle gram altında 1.170 TL üzeri hareket devam ederek yeni rekor seviyeler görülebilir.

Bu hafta siyasi gelişmelerin öne çıkması beklenirken Merkez Bankasının 2023 yılı ilk enflasyon raporu sunumu da yakından takip edilecek. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumu 26 Ocak Perşembe saat 10.30’da gerçekleştirilecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans