Connect with us

Global

Türk Lirası haftaya nasıl başladı

Published

on

Türk Lirası haftaya nasıl başladı

Geçtiğimiz hafta AKP ve MHP Genel Başkanları, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tarih gösterdiler.

MHP Genel Başkanı Bahçeli Mayıs ayında seçimlerin yapılması gerektiğini belirtirken AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs’a dikkat çekti. Cumartesi günü Bursa’da bir programa katılan Erdoğan, Bahçeli ile görüşerek ortak bir karar aldıklarını belirtti.

“Seçim erken değil”

“Bu bir erken seçim değil, seçimi öne almak. Biz burada aslında bir güncelleme yaptık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Mart’ta yetkisini kullanarak seçim startını vereceğini ve 60 günlük süreyi de Yüksek Seçim Kurulu’nun takip edeceğini belirtti.

Piyasalarda son durum

BİST 100 endeksinde, 5.400 puan üzeri hareketle önceki haftalarda yaşanan kayıplar silindi. Endekste son hafta küresel piyasalardaki resesyon endişesinden bağımsız pozitif bir fiyatlama vardı. Bu hafta 5.300-5.700 aralığının korunması öngörülüyor.

Döviz kurlarında dikkat çekmeyecek sakinlikte bir ilerleme var. Dolar/TL 18,80, euro/TL 20,40, sterlin/TL 23,30 ve frank/ TL 20,45 üzerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları yükseliş gösterdi. Parite etkisinden arındırıldığında 650 milyon dolarlık artış görüldü.
Yabancı yatırımcı tarafında ise önceki hafta tahvil ve hisseden çıkış yaşanmasının ardından son haftada tahvil tarafında 80 milyon dolar, hisse tarafında ise 67 milyon dolarlık alım yapıldı.

Kur korumalı mevduatta da iki haftalık çıkışın ardından son hafta girişler oldu.

Altın fiyatları küresel ons fiyatı ile haftayı rekor seviyeden tamamladı. Ons altındaki yükselişle gram altında 1.170 TL üzeri hareket devam ederek yeni rekor seviyeler görülebilir.

Bu hafta siyasi gelişmelerin öne çıkması beklenirken Merkez Bankasının 2023 yılı ilk enflasyon raporu sunumu da yakından takip edilecek. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumu 26 Ocak Perşembe saat 10.30’da gerçekleştirilecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans