Connect with us

Global

Merkez bankası enflasyon tahminini açıklayacak

Published

on

Merkez bankası enflasyon tahminini açıklayacak

TCMB, 2023’ün ilk enflasyon raporu sunumunu 26 Ocak’ta gerçekleştirileceğini duyurdu. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun bilgilendirme yapacağı toplantı Ankara’da yapılacak.

Merkez Bankasının 2023 yıl sonu enflasyon tahmini kaç?

2022’nin son enflasyon raporunu Ekim ayında açıklayan TCMB, 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3 olarak belirledi. Banka, 2024’te ise enflasyonun yüzde 8’e ineceğini öngörüyor.

Merkez Bankasının 2022 enflasyon tahminleri nasıldı?

2022 yılının ilk raporunda 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 23,2, 2023 tahmini yüzde 8,2 idi.

Nisan’da yayınlanan ikinci raporda 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 42,8, 2023 tahmini ise yüzde 12,9’a yükseltildi.

Temmuz raporunda 2022 yıl sonu tahmini yüzde 60,4’e çıkarılırken 2023 beklentisi yüzde 19,2’ye çıkarıldı.

Ekim’de gerçekleşen dördüncü raporda ise yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65,2, 2023 tahmini yüzde 22,3’e çıkarıldı. 2024’te ise yüzde 8,8 enflasyon öngörüldü.

Güncel enflasyon hangi seviyelerde?

Yıllık bazda Aralık ayında baz etkisi ise 20 puan gerileyen enflasyon 2022’yi yüzde 64 seviyesinde kapattı. Ocak ayında elektrik ve doğal gaz gibi ihtiyaç kalemlerine zam yapılmazken gıda fiyatlarındaki artış devam ediyor. Fakat Ocak ayında da baz etkisinin sürmesiyle yıllık enflasyonun gerilemesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans