Connect with us

Global

Merkez bankası enflasyon tahminini açıklayacak

Published

on

Merkez bankası enflasyon tahminini açıklayacak

TCMB, 2023’ün ilk enflasyon raporu sunumunu 26 Ocak’ta gerçekleştirileceğini duyurdu. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun bilgilendirme yapacağı toplantı Ankara’da yapılacak.

Merkez Bankasının 2023 yıl sonu enflasyon tahmini kaç?

2022’nin son enflasyon raporunu Ekim ayında açıklayan TCMB, 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3 olarak belirledi. Banka, 2024’te ise enflasyonun yüzde 8’e ineceğini öngörüyor.

Merkez Bankasının 2022 enflasyon tahminleri nasıldı?

2022 yılının ilk raporunda 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 23,2, 2023 tahmini yüzde 8,2 idi.

Nisan’da yayınlanan ikinci raporda 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 42,8, 2023 tahmini ise yüzde 12,9’a yükseltildi.

Temmuz raporunda 2022 yıl sonu tahmini yüzde 60,4’e çıkarılırken 2023 beklentisi yüzde 19,2’ye çıkarıldı.

Ekim’de gerçekleşen dördüncü raporda ise yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65,2, 2023 tahmini yüzde 22,3’e çıkarıldı. 2024’te ise yüzde 8,8 enflasyon öngörüldü.

Güncel enflasyon hangi seviyelerde?

Yıllık bazda Aralık ayında baz etkisi ise 20 puan gerileyen enflasyon 2022’yi yüzde 64 seviyesinde kapattı. Ocak ayında elektrik ve doğal gaz gibi ihtiyaç kalemlerine zam yapılmazken gıda fiyatlarındaki artış devam ediyor. Fakat Ocak ayında da baz etkisinin sürmesiyle yıllık enflasyonun gerilemesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans