Connect with us

Global

Petrolde Amerika soğukları etkisi

Published

on

Petrolde Amerika soğukları etkisi

Petrol, Çin’in Kovid önlemlerini gevşetmek için daha fazla adım atıyor olması ve Amerika genelindeki dondurucu havaların hayati öneme sahip Teksas bölgesindeki rafinelerin kapanmasından dolayı yükseldi.

Brent petrol 84 doların, ABD ham petrolü ise 81 doların üzerini test etti.

Petrol, bu yıl Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, büyük ekonomilerdeki durgunluk korkuları ve en son olarak, karantinaların gevşetilmesiyle birlikte Çin’deki şiddetli bir Kovid-19 dalgasıyla sarsılmasının ardından yılı ılımlı bir şekilde yüksek bitirmeye hazırlanıyor.
Rusya yaptırımlara yanıt olarak üretimi günde 700 bin varil azaltacağı konusunda uyarmasıyla birlikte ham petrol geçen hafta yüzde 7’den fazla arttı.

ABD’de dondurucu soğuk hava aksamalara sebep oluyor

Son yılların en soğuk kışını geçiren Amerika’da kuyu ve boruların donmasıyla doğalgaz zincirinde de aksamalar yaşanıyor.

Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamaya göre, Amerika Başkanı Joe Biden, 23 Aralık’ta başlayan ve devam eden şiddetli kış fırtınası nedeniyle New York eyaletinde acil durum ilan etti. Eyalete bağlı Buffalo kentinde kış fırtınasına bağlı can kayıplarının 27’ye yükseldiği duyurulurken, ülke genelinde en az 50 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Bilim insanları iklim değişikliği krizinin, fırtınanın bu kadar sert olmasında etkili olmuş olabileceğine dikkat çekiyor. AP’nin haberine göre, Colorado Üniversitesi Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi direktörü Mark Serreze, iklim değişikliği nedeniyle atmosferin daha fazla su buharı taşıyabildiğini ve bunun da fırtınanın şiddetini artırabildiğini söyledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans