Connect with us

Global

Tüketici güveni Aralık’ta düştü

Published

on

Tüketici güveni Aralık'ta düştü

Tüketicilerin hem kişisel maddi durumu hem ekonomiye olan hem de gelecek döneme dair beklentilerini ölçen endeks olan tüketici güven endeksi Aralık ayında 76,6’dan 75,6’ya düştü.

Tüketici güven endeksini oluşturan bileşenlerdeki tahminler Aralık ayında nasıl değişim gösterdi?

Hanenin mevcut döneme ait maddi durumu 58,3’ten 574’e,
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ait maddi durum beklentisi 75,8’den 75,4’e
Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi 80,5’ten 77,3’e geriledi.
Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi 91,9’dan 92,6’ya yükseldi.

Endeks hesaplaması yapılırken 100 seviyesi eşik olarak kabul edilir. Endeksin 100 seviyesi altında kalması tüketicinin ekonomiye olan güveninin zayıf kaldığı, endeks seviyesinin 100 üzerinde olması ise tüketicinin ekonomiye ve kendi maddi durumuna dair güveninin yüksek olduğu anlamına gelir.

Tüketici güven endeksi 2022 yılı için en düşük seviyeyi 63,4 ile Haziran ayında görmesinin ardından Ağustos ayında 72,2’ye ve Kasım’da 76,6’ya yükselmişti. Aralık ayında endekste yüzde 1,3 düşüş görüldü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans