Connect with us

Global

Tüketici güveni Aralık’ta düştü

Published

on

Tüketici güveni Aralık'ta düştü

Tüketicilerin hem kişisel maddi durumu hem ekonomiye olan hem de gelecek döneme dair beklentilerini ölçen endeks olan tüketici güven endeksi Aralık ayında 76,6’dan 75,6’ya düştü.

Tüketici güven endeksini oluşturan bileşenlerdeki tahminler Aralık ayında nasıl değişim gösterdi?

Hanenin mevcut döneme ait maddi durumu 58,3’ten 574’e,
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ait maddi durum beklentisi 75,8’den 75,4’e
Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi 80,5’ten 77,3’e geriledi.
Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi 91,9’dan 92,6’ya yükseldi.

Endeks hesaplaması yapılırken 100 seviyesi eşik olarak kabul edilir. Endeksin 100 seviyesi altında kalması tüketicinin ekonomiye olan güveninin zayıf kaldığı, endeks seviyesinin 100 üzerinde olması ise tüketicinin ekonomiye ve kendi maddi durumuna dair güveninin yüksek olduğu anlamına gelir.

Tüketici güven endeksi 2022 yılı için en düşük seviyeyi 63,4 ile Haziran ayında görmesinin ardından Ağustos ayında 72,2’ye ve Kasım’da 76,6’ya yükselmişti. Aralık ayında endekste yüzde 1,3 düşüş görüldü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans