Connect with us

Global

Altın 1.800 dolar altında

Published

on

Altın 1.800 dolar altında

Altın fiyatları Perşembe günü önemli seviyenin altında kaldı. Fakat küresel resesyona ilişkin artan korkuların, değerli metale bir miktar güvenli liman alımı getirmesiyle genel metal piyasasından biraz daha iyi bir performans gösterdi.

Altın fiyatları; artan faiz oranları ve yükselen enflasyonun 2023 yılında Amerika’da resesyona neden olacağı yönündeki uyarıların artmasıyla birlikte, Çarşamba günü sert bir yükseliş yaptı. Amerika getiri eğrisinin tersine dönmesi de birçok piyasa katılımcısı tarafından yaklaşan resesyonun bir göstergesi olarak görüldü.

Fakat altın bu yıl güvenli liman statüsünü büyük ölçüde kaybetmiş durumda olsa da doların bu yıl zirve yaptığına dair spekülasyonlar, dolar üzerindeki baskıyı yarattı ve son zamanlarda talep altına yönlendi.

Spot altın yüzde 0,2 düşüşle 1.783,11 dolara düşerken, altın vadeli işlemleri yüzde 0,2 düşüşle 1.795,15 dolara düştü. Her iki enstrüman da Çarşamba günü, Amerika’da resesyon endişelerinin artmasıyla yaklaşık yüzde 1 yükseliş gösterdi.

Gözler Fed faiz kararında

Bu hafta katılımcıların ilgisi, Amerika’daki fiyat baskılarının seyrini ölçmek için Cuma günü açıklanacak olan Kasım ayı üretici enflasyonu verisinde olacak.

Enflasyon Ekim ayında yavaşlamış olsa da Fed’in hedef aralığının oldukça üzerinde. Tüketici harcamaları ve istihdam piyasalarındaki güçlenme işaretleri de enflasyonun önümüzdeki aylarda beklenenden daha yüksek seyredeceğine dair endişeleri artırdı.

Böyle bir senaryonun, Fed tarafından daha şahin hamlelere davetiye çıkarması bekleniyor. Merkez Bankasının önümüzdeki hafta faizleri daha küçük bir marjla artırması beklenirken, enflasyon karşısında faizlerin beklenenden daha yüksek seviyelere çıkabileceği uyarısı yapıldı.

Yükselen faiz oranları bu yıl altın fiyatları üzerinde yoğun bir baskı oluşturdu ve Fed’in şahin görünümünün sarı metali daha da zayıflatması mümkün.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans