Connect with us

Global

Altın 1.800 dolar altında

Published

on

Altın 1.800 dolar altında

Altın fiyatları Perşembe günü önemli seviyenin altında kaldı. Fakat küresel resesyona ilişkin artan korkuların, değerli metale bir miktar güvenli liman alımı getirmesiyle genel metal piyasasından biraz daha iyi bir performans gösterdi.

Altın fiyatları; artan faiz oranları ve yükselen enflasyonun 2023 yılında Amerika’da resesyona neden olacağı yönündeki uyarıların artmasıyla birlikte, Çarşamba günü sert bir yükseliş yaptı. Amerika getiri eğrisinin tersine dönmesi de birçok piyasa katılımcısı tarafından yaklaşan resesyonun bir göstergesi olarak görüldü.

Fakat altın bu yıl güvenli liman statüsünü büyük ölçüde kaybetmiş durumda olsa da doların bu yıl zirve yaptığına dair spekülasyonlar, dolar üzerindeki baskıyı yarattı ve son zamanlarda talep altına yönlendi.

Spot altın yüzde 0,2 düşüşle 1.783,11 dolara düşerken, altın vadeli işlemleri yüzde 0,2 düşüşle 1.795,15 dolara düştü. Her iki enstrüman da Çarşamba günü, Amerika’da resesyon endişelerinin artmasıyla yaklaşık yüzde 1 yükseliş gösterdi.

Gözler Fed faiz kararında

Bu hafta katılımcıların ilgisi, Amerika’daki fiyat baskılarının seyrini ölçmek için Cuma günü açıklanacak olan Kasım ayı üretici enflasyonu verisinde olacak.

Enflasyon Ekim ayında yavaşlamış olsa da Fed’in hedef aralığının oldukça üzerinde. Tüketici harcamaları ve istihdam piyasalarındaki güçlenme işaretleri de enflasyonun önümüzdeki aylarda beklenenden daha yüksek seyredeceğine dair endişeleri artırdı.

Böyle bir senaryonun, Fed tarafından daha şahin hamlelere davetiye çıkarması bekleniyor. Merkez Bankasının önümüzdeki hafta faizleri daha küçük bir marjla artırması beklenirken, enflasyon karşısında faizlerin beklenenden daha yüksek seviyelere çıkabileceği uyarısı yapıldı.

Yükselen faiz oranları bu yıl altın fiyatları üzerinde yoğun bir baskı oluşturdu ve Fed’in şahin görünümünün sarı metali daha da zayıflatması mümkün.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans