Connect with us

Global

Altın 1.800 dolar altında

Published

on

Altın 1.800 dolar altında

Altın fiyatları Perşembe günü önemli seviyenin altında kaldı. Fakat küresel resesyona ilişkin artan korkuların, değerli metale bir miktar güvenli liman alımı getirmesiyle genel metal piyasasından biraz daha iyi bir performans gösterdi.

Altın fiyatları; artan faiz oranları ve yükselen enflasyonun 2023 yılında Amerika’da resesyona neden olacağı yönündeki uyarıların artmasıyla birlikte, Çarşamba günü sert bir yükseliş yaptı. Amerika getiri eğrisinin tersine dönmesi de birçok piyasa katılımcısı tarafından yaklaşan resesyonun bir göstergesi olarak görüldü.

Fakat altın bu yıl güvenli liman statüsünü büyük ölçüde kaybetmiş durumda olsa da doların bu yıl zirve yaptığına dair spekülasyonlar, dolar üzerindeki baskıyı yarattı ve son zamanlarda talep altına yönlendi.

Spot altın yüzde 0,2 düşüşle 1.783,11 dolara düşerken, altın vadeli işlemleri yüzde 0,2 düşüşle 1.795,15 dolara düştü. Her iki enstrüman da Çarşamba günü, Amerika’da resesyon endişelerinin artmasıyla yaklaşık yüzde 1 yükseliş gösterdi.

Gözler Fed faiz kararında

Bu hafta katılımcıların ilgisi, Amerika’daki fiyat baskılarının seyrini ölçmek için Cuma günü açıklanacak olan Kasım ayı üretici enflasyonu verisinde olacak.

Enflasyon Ekim ayında yavaşlamış olsa da Fed’in hedef aralığının oldukça üzerinde. Tüketici harcamaları ve istihdam piyasalarındaki güçlenme işaretleri de enflasyonun önümüzdeki aylarda beklenenden daha yüksek seyredeceğine dair endişeleri artırdı.

Böyle bir senaryonun, Fed tarafından daha şahin hamlelere davetiye çıkarması bekleniyor. Merkez Bankasının önümüzdeki hafta faizleri daha küçük bir marjla artırması beklenirken, enflasyon karşısında faizlerin beklenenden daha yüksek seviyelere çıkabileceği uyarısı yapıldı.

Yükselen faiz oranları bu yıl altın fiyatları üzerinde yoğun bir baskı oluşturdu ve Fed’in şahin görünümünün sarı metali daha da zayıflatması mümkün.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans