Connect with us

Global

Faiz kararı öncesinde döviz kurları haftaya nasıl başladı

Published

on

Faiz kararı öncesinde döviz kurları haftaya nasıl başladı

Yurt içinde piyasalar yeni haftaya sakin başladı. Geçtiğimiz hafta yeni zirveler gören BİST 100 endeksi bugün 4.500 puan altında işlem görürken kur tarafında da işlemler oldukça dar bantta hareket ediyor.

Haftanın en önemli gelişmesi: PPK toplantısı

TCMB, Perşembe günü yılın 11. Para Politikası Toplantısını gerçekleştirecek. Eylül 2021’de başlayan genişlemeci para politikası bünyesindeki faiz indirimlerine Ocak-Temmuz döneminde ara verilmişti. Ağustos ayında tekrardan faiz indirimine başlayan banka, Perşembe günü faizi tek haneye düşürmesi bekleniyor. Piyasalar yüzde 10,5 olan faiz oranının 150 baz puanlık indirimle yüzde 9’a düşürülmesi ve seçime kadar bu oranın korunmasını bekliyor.

Dolar/TL ve euro/TL’de son durum

18,60 seviyesinde işlem gören dolar kurundaki yatay seyir devam ediyor. Son haftalarda yurt içindeki faiz indirimi ve enflasyona, küresel taraftaki Fed faiz artırımı ve diğer önemli gelişmelere tepki vermeyen kurda PPK öncesi 18,60 ve üzeri görünümün devam etmesi bekleniyor.

Euro/TL geçtiğimiz hafta 19,50 ile yılın zirvesini görmesinden sonra Euro/dolardaki gerilemeyle düşüşe geçti. Kur bugün 19,06’dan işlem görüyor.

Altın fiyatları zirveden geriledi

Yurt içinde geçen hafta rekor seviyeye yükselen altın fiyatları, yeni haftaya düşüşle başladı. Ons altının 1.788 dolardan dönmesi ve bugün 1.740 dolardan işlem görmesiyle gram altın da 1.068 TL rekorundan 1.040 TL’ye geriledi. Serbest piyasada çeyrek altın bugün 1.728 TL’den cumhuriyet altını ise 6.890 TL’den satıcı buluyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

BIST100 endeksi yükselişte

Published

on

By

bist

BIST100 endeksi yükselişte

BIST100 endeksi, yeni güne 9.113.55 puandan başladı.

Geçtiğimiz gün yüzde 0,87 yükselişle 9.072 puandan kapatan endeks, böylece önceki günkü negatif kapanışının ardından yeniden 9.000 puan üzerinde kapanış gerçekleştirdi. BIST100’de 57 hisse yükselirken 42 hisse güne düşüşle kapattı. Endeksin günlük işlem hacmi 132 milyar TL oldu. Bu işlem hacmi, toplam hacmin yaklaşık yüzde 68’ini oluşturdu. Güne artıda başlayan endeks, ilk işlemlerde pozitif görünümünü koruyordu.

Açılışta faktöring, bilişim, gıda ve kağıt, %1’in üzerinde değer artışıyla en çok talep gören sektörlerdi. Güne ekside başlayan sektör bulunmazken turizm, banka ve inşaat sektörleri, düşük ivmeli bir başlangıç gerçekleştirdi.

Continue Reading

Global

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde

Published

on

By

Küresel piyasalarda gözler tüfe'de

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde
Salı günü açıklanacak olan ABD TÜFE verisi öncesi hisse ve tahvil piyasalarında keskin hareketler gözleniyor. S&P 500’ün Cuma günkü ralliyle 5 bin puan üzerinde kapanışının ardından ABD hisse vadelileri yatay seyrediyor.

Asya Pasifik’te bugün tatil sebebiyle Japonya’da ABD tahvilleri işlemde değildi. Ayrıca Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam piyasaları da tatil sebebiyle kapalı.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvillerinde ise ABD TÜFE verisi öncesinde gerileme görüldü. Avustralya 10 yıllık getirisi üç baz puan artışla yüzde 4,15’e yükseldi. Petrol fiyatları İran’ın Gazze ateşkes anlaşmasında ilerleme sinyali vermesiyle geriliyor.

Geçen haftayı yüzde 6,3 yükselişle kapatan Brent petrol nisan kontratı yüzde 0,5 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu. Bitcoin bir dizi yeni spot ETF’in işleme başlamasıyla 49 bin dolar seviyesini zorluyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans