Connect with us

Global

Faiz kararı öncesinde döviz kurları haftaya nasıl başladı

Published

on

Faiz kararı öncesinde döviz kurları haftaya nasıl başladı

Yurt içinde piyasalar yeni haftaya sakin başladı. Geçtiğimiz hafta yeni zirveler gören BİST 100 endeksi bugün 4.500 puan altında işlem görürken kur tarafında da işlemler oldukça dar bantta hareket ediyor.

Haftanın en önemli gelişmesi: PPK toplantısı

TCMB, Perşembe günü yılın 11. Para Politikası Toplantısını gerçekleştirecek. Eylül 2021’de başlayan genişlemeci para politikası bünyesindeki faiz indirimlerine Ocak-Temmuz döneminde ara verilmişti. Ağustos ayında tekrardan faiz indirimine başlayan banka, Perşembe günü faizi tek haneye düşürmesi bekleniyor. Piyasalar yüzde 10,5 olan faiz oranının 150 baz puanlık indirimle yüzde 9’a düşürülmesi ve seçime kadar bu oranın korunmasını bekliyor.

Dolar/TL ve euro/TL’de son durum

18,60 seviyesinde işlem gören dolar kurundaki yatay seyir devam ediyor. Son haftalarda yurt içindeki faiz indirimi ve enflasyona, küresel taraftaki Fed faiz artırımı ve diğer önemli gelişmelere tepki vermeyen kurda PPK öncesi 18,60 ve üzeri görünümün devam etmesi bekleniyor.

Euro/TL geçtiğimiz hafta 19,50 ile yılın zirvesini görmesinden sonra Euro/dolardaki gerilemeyle düşüşe geçti. Kur bugün 19,06’dan işlem görüyor.

Altın fiyatları zirveden geriledi

Yurt içinde geçen hafta rekor seviyeye yükselen altın fiyatları, yeni haftaya düşüşle başladı. Ons altının 1.788 dolardan dönmesi ve bugün 1.740 dolardan işlem görmesiyle gram altın da 1.068 TL rekorundan 1.040 TL’ye geriledi. Serbest piyasada çeyrek altın bugün 1.728 TL’den cumhuriyet altını ise 6.890 TL’den satıcı buluyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans