Connect with us

Global

Piyasaların gözü ABD TÜFE verisinde

Published

on

Küresel piyasaların gözü bugün açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Bugün açıklanacak olan enflasyon oranı hem Fed’in Aralık hamlesi hem de daha önceki faiz artışlarının etkisi bakımından önemli olarak görülüyor.

2 Kasımda yapılan FOMC toplantısında 4. kez 75 baz puanlık faiz artışını yapan Fed, yapılan faiz artışlarının etkisini görmek için daha yavaş ilerleyeceklerini açıkladı. Başkan Powell, enflasyonu düşürmenin zaman alacağını bu nedenle nihai faizin tahmin üzerine çıkabileceğini söyledi.

Beklentiler nasıl?

Amerika’da TÜFE, aylık bazda Mayıs 2020’den bu yana 25 ay boyunca aralıksız yükseliş gösterdi. Temmuz ayında değişim göstermemesinin ardından Ağustos ayında yüzde 0,1, Eylül ayında ise yüzde 0,4 oranında artış gösterdi. Ekim beklentisi aylık yüzde 0,6 oranında yükseliş olması yönünde.

Yaz aylarında petroldeki düşüş yurt içi benzin fiyatlarında gerilemeye yol açmıştı. Fakat Ekim ayında petrolün yükselmesi, tahıl grubunda artış olması ve kira giderlerinin devam etmesi aylık artışın da süreceğini gösteriyor.

Yıllık en yüksek seviyeyi yüzde 9,1 ile Haziran ayında gören TÜFE, sınırlı düşüşle Ekim’de %8,2 oldu. Ekim ayı beklentisi yıllık yüzde 8 olması yönünde.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans