Connect with us

Global

Piyasaların gözü ABD TÜFE verisinde

Published

on

Küresel piyasaların gözü bugün açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Bugün açıklanacak olan enflasyon oranı hem Fed’in Aralık hamlesi hem de daha önceki faiz artışlarının etkisi bakımından önemli olarak görülüyor.

2 Kasımda yapılan FOMC toplantısında 4. kez 75 baz puanlık faiz artışını yapan Fed, yapılan faiz artışlarının etkisini görmek için daha yavaş ilerleyeceklerini açıkladı. Başkan Powell, enflasyonu düşürmenin zaman alacağını bu nedenle nihai faizin tahmin üzerine çıkabileceğini söyledi.

Beklentiler nasıl?

Amerika’da TÜFE, aylık bazda Mayıs 2020’den bu yana 25 ay boyunca aralıksız yükseliş gösterdi. Temmuz ayında değişim göstermemesinin ardından Ağustos ayında yüzde 0,1, Eylül ayında ise yüzde 0,4 oranında artış gösterdi. Ekim beklentisi aylık yüzde 0,6 oranında yükseliş olması yönünde.

Yaz aylarında petroldeki düşüş yurt içi benzin fiyatlarında gerilemeye yol açmıştı. Fakat Ekim ayında petrolün yükselmesi, tahıl grubunda artış olması ve kira giderlerinin devam etmesi aylık artışın da süreceğini gösteriyor.

Yıllık en yüksek seviyeyi yüzde 9,1 ile Haziran ayında gören TÜFE, sınırlı düşüşle Ekim’de %8,2 oldu. Ekim ayı beklentisi yıllık yüzde 8 olması yönünde.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans