Connect with us

Global

Piyasaların gözü ABD TÜFE verisinde

Published

on

Küresel piyasaların gözü bugün açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Bugün açıklanacak olan enflasyon oranı hem Fed’in Aralık hamlesi hem de daha önceki faiz artışlarının etkisi bakımından önemli olarak görülüyor.

2 Kasımda yapılan FOMC toplantısında 4. kez 75 baz puanlık faiz artışını yapan Fed, yapılan faiz artışlarının etkisini görmek için daha yavaş ilerleyeceklerini açıkladı. Başkan Powell, enflasyonu düşürmenin zaman alacağını bu nedenle nihai faizin tahmin üzerine çıkabileceğini söyledi.

Beklentiler nasıl?

Amerika’da TÜFE, aylık bazda Mayıs 2020’den bu yana 25 ay boyunca aralıksız yükseliş gösterdi. Temmuz ayında değişim göstermemesinin ardından Ağustos ayında yüzde 0,1, Eylül ayında ise yüzde 0,4 oranında artış gösterdi. Ekim beklentisi aylık yüzde 0,6 oranında yükseliş olması yönünde.

Yaz aylarında petroldeki düşüş yurt içi benzin fiyatlarında gerilemeye yol açmıştı. Fakat Ekim ayında petrolün yükselmesi, tahıl grubunda artış olması ve kira giderlerinin devam etmesi aylık artışın da süreceğini gösteriyor.

Yıllık en yüksek seviyeyi yüzde 9,1 ile Haziran ayında gören TÜFE, sınırlı düşüşle Ekim’de %8,2 oldu. Ekim ayı beklentisi yıllık yüzde 8 olması yönünde.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans