Connect with us

Global

TCMB rezervlerini açıkladı

Published

on

TCMB rezervlerini açıkladı

TCMB 4 Kasım ile biten işlem haftasına dair istatistikleri yayınladı. Son haftalarda yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 446 milyon dolar düşüş kaydederek 212,26 milyar dolara kadar geriledi.

Bireysel döviz mevduatları 1,23 milyar dolar azalma yaşayarak 125,57 dolara düştü. Sene başında bireysel mevduatlar 145 milyar dolardı.

Şirketlerin döviz mevduatları son haftada 784 milyon dolarlık artışla 86,69 milyar dolara yükseldi. Sene başında şirketlerin döviz mevduatı 90 milyar dolardı.

Yılın 10. ayının ilk haftasında toplam döviz mevduatlarında sene başına göre 25 milyar dolara yakın düşüş yaşandı.

TL mevduatlarda son haftada 1,3 milyar liralık azalma oldu. Bankalarda bulunan toplam TL mevduatları ise 4 Kasımla birlikte 3 trilyon 889 milyar TL oldu.

Döviz ve TL evduatların oranı en yakın seviyede

Son hafta itibarıyla bankalarda bulunan dövizin toplam mevduat içindeki payı yüzde 50,3’e düşerken, TL’nin payı ise yüzde 49,7’ye yükseldi. Aralık 2021 yılında dövizin payı yüzde 63 ile tarihi seviyeye çıktı.

Rezervlerde son durum

TCMB’nin brüt rezervleri 4 Kasım haftasında 114,2 milyar dolardan 113,7 milyar dolara düştü. Net rezervler ise 1,1 milyar dolar artış yaşandı. Rezervler 14,5 milyar dolara çıktı. Swap hariç rezervler -56,7 milyar dolar oldu.

Yabancı yatırımcı son hafta nasıl davrandı?

Eylül’den itibaren hisse senedi piyasasında satıcı olan yabancı yatırımcı son haftada 38,1 milyon dolarlık alım yaptı. Tahvilde ise geçen hafta yapılan 13,8 milyon dolarlık alımın ardından bu hafta 8,2 milyon dolarlık çıkış gözlendi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans