Connect with us

Global

TCMB rezervlerini açıkladı

Published

on

TCMB rezervlerini açıkladı

TCMB 4 Kasım ile biten işlem haftasına dair istatistikleri yayınladı. Son haftalarda yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 446 milyon dolar düşüş kaydederek 212,26 milyar dolara kadar geriledi.

Bireysel döviz mevduatları 1,23 milyar dolar azalma yaşayarak 125,57 dolara düştü. Sene başında bireysel mevduatlar 145 milyar dolardı.

Şirketlerin döviz mevduatları son haftada 784 milyon dolarlık artışla 86,69 milyar dolara yükseldi. Sene başında şirketlerin döviz mevduatı 90 milyar dolardı.

Yılın 10. ayının ilk haftasında toplam döviz mevduatlarında sene başına göre 25 milyar dolara yakın düşüş yaşandı.

TL mevduatlarda son haftada 1,3 milyar liralık azalma oldu. Bankalarda bulunan toplam TL mevduatları ise 4 Kasımla birlikte 3 trilyon 889 milyar TL oldu.

Döviz ve TL evduatların oranı en yakın seviyede

Son hafta itibarıyla bankalarda bulunan dövizin toplam mevduat içindeki payı yüzde 50,3’e düşerken, TL’nin payı ise yüzde 49,7’ye yükseldi. Aralık 2021 yılında dövizin payı yüzde 63 ile tarihi seviyeye çıktı.

Rezervlerde son durum

TCMB’nin brüt rezervleri 4 Kasım haftasında 114,2 milyar dolardan 113,7 milyar dolara düştü. Net rezervler ise 1,1 milyar dolar artış yaşandı. Rezervler 14,5 milyar dolara çıktı. Swap hariç rezervler -56,7 milyar dolar oldu.

Yabancı yatırımcı son hafta nasıl davrandı?

Eylül’den itibaren hisse senedi piyasasında satıcı olan yabancı yatırımcı son haftada 38,1 milyon dolarlık alım yaptı. Tahvilde ise geçen hafta yapılan 13,8 milyon dolarlık alımın ardından bu hafta 8,2 milyon dolarlık çıkış gözlendi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Almanya enflasyon rakamları açıklandı

Published

on

By

Almanya enflasyon rakamları açıklandı

Almanya enflasyon rakam Mart ayında yüzde 0,8 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon oranı yüzde 7,4’e geriledi. Avrupa Birliği ile uyumlu TÜFE ise Mart ayında aylık yüzde 1,1 artarak yıllık yüzde 7,8 oldu.
Federal İstatistik Ofisinin bugün açıkladığı raporunda yıllık bazdaki düşüş azalan enerji fiyatları ve Almanya hükümetinin yardım paketlerinin etkili olduğu belirtildi. Küresel gıda fiyatlarında düşüş yaşanmasına rağmen ülkede gıda fiyatlarının yüksek kaldığı gıda enflasyonunun yıllık yüzde 22,3 olduğu açıklandı.

Enflasyonda canlanma var

Almanya’da TÜFE, Kasım ve Aralık aylarında gerileme göstermesinin ardından 2023’te tekrar yükselişe geçti. Ocak’ta aylık yüzde 1 ve Şubat’ta aylık yüzde 0,8 oranında yükseliş görülmesinin ardından Mart ilk okunmada da %0,8’lik yükseliş yaşandı.

Continue Reading

Global

Almanya doğal gaz tüketimi azaldı

Published

on

By

Almanya doğal gaz tüketimi azaldı

Bundesnetzagentur’ın yayınladığı verilere göre Almaya’nın doğal gaz tüketimi, geçtiğimiz hafta 2018 – 2021 ortalamasına göre yüzde 34 azalma gösterdi.

Almanya, kış döneminde doğal gaz tedarikinin güvencede olması için tüketimin yüzde 20 kısılmasını hedeflemişti.

Almanya’nın doğal gaz depolarının doluluk oranı da 28 Mart itibarıyla yüzde 64,15 oldu. AB’nin toplam doğal gaz depolarında doluluk oranı yüzde 55,68 seviyesinde.

Continue Reading

Global

Üretici ve tüketici güveni endeksinde gerileme

Published

on

By

Üretici-ve-tüketici-güveni-endeksinde-gerileme

Üretici ve tüketicilerin genel ekonomik durum hakkında ne düşündüklerini gösteren ekonomik güven endeksi Mart ayında gerileme yaşadı.

TÜİK’in açıkladığı rapora göre Şubat ayında 99.1 seviyesinde olan ekonomik güven endeksi, Mart ayında 98,8’e düştü.

Ekonomik güven endeksini oluşturan alt endekslerde nasıl değişim izlendi?

Tüketici güven endeksi Mart ayında yüzde 2,9 oranında düşüş yaşayarak 80,1 seviyesine,
Tüketici güven endeksi Mart ayında yüzde 2,9 oranında azalarak 80,1 seviyesine, Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,4 oranında azalarak 117,7 seviyesine indi.

Ekonomik güven endeksi nasıl hesaplanıyor?

Ekonomik güven endeksi bu alt endekslerle birlikte toplam 20 alt endeksin ortalamasına göre hesaplanıyor ve elde edilen seviyenin 100 üzerinde olması ekonomiye dair olumlu beklentiler olduğu, 100 altında olması ise ekonomiye dair olumsuz beklentilerin fazla olduğu olarak değerlendiriliyor. Gösterge en son Ocak 2022’de eşik üzerine çıkmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans