Connect with us

Global

TCMB rezervlerini açıkladı

Published

on

TCMB rezervlerini açıkladı

TCMB 4 Kasım ile biten işlem haftasına dair istatistikleri yayınladı. Son haftalarda yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 446 milyon dolar düşüş kaydederek 212,26 milyar dolara kadar geriledi.

Bireysel döviz mevduatları 1,23 milyar dolar azalma yaşayarak 125,57 dolara düştü. Sene başında bireysel mevduatlar 145 milyar dolardı.

Şirketlerin döviz mevduatları son haftada 784 milyon dolarlık artışla 86,69 milyar dolara yükseldi. Sene başında şirketlerin döviz mevduatı 90 milyar dolardı.

Yılın 10. ayının ilk haftasında toplam döviz mevduatlarında sene başına göre 25 milyar dolara yakın düşüş yaşandı.

TL mevduatlarda son haftada 1,3 milyar liralık azalma oldu. Bankalarda bulunan toplam TL mevduatları ise 4 Kasımla birlikte 3 trilyon 889 milyar TL oldu.

Döviz ve TL evduatların oranı en yakın seviyede

Son hafta itibarıyla bankalarda bulunan dövizin toplam mevduat içindeki payı yüzde 50,3’e düşerken, TL’nin payı ise yüzde 49,7’ye yükseldi. Aralık 2021 yılında dövizin payı yüzde 63 ile tarihi seviyeye çıktı.

Rezervlerde son durum

TCMB’nin brüt rezervleri 4 Kasım haftasında 114,2 milyar dolardan 113,7 milyar dolara düştü. Net rezervler ise 1,1 milyar dolar artış yaşandı. Rezervler 14,5 milyar dolara çıktı. Swap hariç rezervler -56,7 milyar dolar oldu.

Yabancı yatırımcı son hafta nasıl davrandı?

Eylül’den itibaren hisse senedi piyasasında satıcı olan yabancı yatırımcı son haftada 38,1 milyon dolarlık alım yaptı. Tahvilde ise geçen hafta yapılan 13,8 milyon dolarlık alımın ardından bu hafta 8,2 milyon dolarlık çıkış gözlendi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans