Connect with us

Kripto Para

Bitcoin 14’üncü yaşına girdi

Published

on

Bitcoin 14 yaşına girdi

Bitcoin’i ortaya çıkaran kişi olarak bilinen Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in teknik dokümanını, 21 Ekim 2008 tarihinde yayımladı. Bununla birlikte dünya, ilk kez ölçeklenebilir kişiler arası elektronik nakit sistemiyle tanıştı.

Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve şu an hâlâ gerçek kimliği ortaya çıkarılamayan kişi, 2008’de dünyanın dört bir yanında kriptografi uzmanlarına gönderdiği e-postada şu ifadeleri kullanmıştı:
“Bitcoin adında yeni bir açık kaynaklı P2P e-nakit sistemi geliştirdim. Sistem, merkezi bir sunucu veya güvenilir taraflar olmadan tamamen merkezsizdir, çünkü her şey güven yerine kripto kanıtına dayanır. deneyin veya ekran görüntülerine ve tasarım dokümanına bir göz atın”

Teknik dokümanın yayınlanmasıyla birlikte Bitcoin Blockchain ağının yayına girmesi ve ilk blogun çıkarılmasıyla birlikte birkaç ay sonra gerçekleşecekti. Fakat 31 Ekim 2008 tarihi, Bitcoin fikrinin tüm dünyaya ilan edildiği önemli bir olarak tarihe geçti.

Whitepaper, yatırımcıların ilgili kripto para birimi hakkında detaylı bilgi edinmesini sağlayan dökümandır. Satoshi’nin, Bitcoin teknik dokümanını yayımlamasından bu yana binlerce farklı kripto para birimi için bu tarz dokümanlardan yayımlandı.

Bitcoin Whitepaper, 12 bölümden oluşan ve bir dijital para birimi ve online ödeme sistemini ayrıntılı şekilde anlatan 9 sayfalık bir teknik dokumandır. Teknik dokumanın yayımlanmasından sonra birkaç ay sonra piyasaya sürülen Bitcoin’in fiyatı, yaklaşık 2,5 sene sonra 1 dolar fiyatına ulaşmıştı. 2021 yılına gelindiğinde ise Bitcoin fiyatı, 69.000 dolara kadar ulaşarak zirve fiyatını gördü. Bugün ise zirve fiyatından %70 gerileyen Bitcoin, 20.500 dolar seviyesinde bulunuyor.

Satoshi’nin teknik dokumanı, yeni bir teknolojinin arkasındaki ilk düşünceyi temsil ettiğinden son derece önemliydi. Bu dokuman, mevcut elektronik ödeme sistemlerinin eksiklikleri gidermeye ve Bitcoin’in nasıl çalıştığına dair önemli bilgiler içeriyor.

Bitcoin, aynı zamanda Blockchain teknolojisinin de tüm dünyada duyulmasını sağlamasıyla da önemli bir devrim niteliği taşıyor. Bugün gelinen noktada geçen sene 3 trilyon dolara kadar çıkan bir piyasa değerine ulaşan kripto para ekosistemi, henüz 14 yıllık kısa geçmişine rağmen dünya çapında kendini kanıtlamış alternatif bir finans piyasası olarak gelişimine devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Ripple tarihi zirvesinde

Published

on

By

Kripto-para.jpg

Ripple tarihi zirvesinde
Kripto para piyasasının 6. kripto para birimi XRP, geçtiğimiz gün ani bir sıçrama göstererek dikkatleri üstüne çekti.

Bitcoin geçtiğimiz gün rekor seviyesini tazelerken çift haneli oranda kazançlar kaydeden kripto paralardan birisi de XRP oldu. Ripple, ABD işlem saatlerinde hızlı bir talep dalgası görerek 0,67 dolardan 0,74 dolara kadar yükseliş gösterdi. XRP, 2024 yılı yükseliş trendi boyunca diğer altcoin’lerden nispeten daha zayıf kalırken, Bitcoin’in rekor fiyatlara ulaştığı günlerde eş zamanlı olarak önemli yükselişler gösteriyor. Kripto para, en son BTC’nin 5 Mart tarihi zirvesini ilk kez kırdığı gün benzer bir sıçrama göstererek 0,66 dolara çıkmıştı.

5 Mart yükselişinin ardından piyasada ani geri dönüş olduğu sırada XRP de %8’i bulan düşüşle kısa bir süre 0,53 dolara kadar geriledi. Son yükseliş ivmesinde ise yine bir miktar gerileyen XRP, sabah saatlerinde 0,69 dolara kadar bir düzeltme gördü.

Continue Reading

Global

FED kararı sonrasında kripto paralar düşüşte

Published

on

By

Kripto-para.jpg

Geçtiğimiz gün beklentiler doğrultusunda açıklanan faiz kararıyla birlikte, faizler bir kez daha tarihi yüksek seviyelerde sabit kaldı.

FOMC toplantısının ardından Jerome Powell’ın konuşması merakla beklenirken piyasa katılımcıları konuşma esnasında bankasının faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair sinyaller aradı. Fakat fed kanadından gelen temkinli duruş, piyasalarda karışık seyrin izlenmesine sebep oldu.

FED’in mevcut yaklaşımının ardından gün içerisinde 103 seviyesinin altını test eden dolar endeksi, yönünü hızlı bir şekilde tersine çevirirken günlük kayıplarını geri aldı. Bugün de yükselişle başlayan DXY, sabah saatlerinde 103,7 seviyede bulunuyor.

FOMC toplantısı sonrasında Powell’ın ifadeleri daha çok şahin tonda yorumlanırken, piyasalardaki risk iştahının azaldığı da görüldü. Kripto para piyasalarında bu durumdan olumsuz etkilendi. İlk tepki kriptoda satış yönlü oldu. Bitcoin, 42.000 doların altını test ettikten sonra yeni günde kısmi bir toparlanmayla 42.000 dolar bandına dönüş sağladı. Fakat en büyük kripto paranın 3 gündür devam eden düşüş serisi devam ediyor.

Altcoin piyasasında kayıplar daha sertti. Piyasa değeri yüksek altcoinler arasında Ethereum, Bitcoin ile paralel bir düşüşle 2.240 dolara kadar geriledi. SOL, ADA ve AVAX gibi kripto paralar, yüzde 10’a yakın düşüş kaydetti.

Continue Reading

Kripto Para

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Published

on

By

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance’ın yerel varlığı BNB’nin 23. yakım programı çerçevesinde 2.020.132,25 BNB token yakıldığını duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamalarda 676 milyon dolar değerinde 2 milyondan fazla BNB yaktığı bilgisi verilirken borsa, dolaşımdaki BNB arzının 100 milyon adede düşürme hedefi doğrultusunda her 3 ayda bir BNB yakımı gerçekleştiriyor. Son yakımın ardından BNB’nin dolaşımdaki miktarı 155,851,684 BNB’ye geriledi.

Binance yetkilileri yakım mekanizmasını bir çeyrek dönem boyunca BNB Smart Chain’de üretilen blok sayısı ve BNB fiyatını baz alarak hesaplıyor. Binance, yaklaşık 6 yıla yakın zamandır sürdürdüğü BNB yakım programında şimdiye kadar 46,15 milyon BNB’yi dolaşımdan çıkardı.

BNB fiyatı, 23. dönem yakım işleminin gerçekleştiği bu hafta 310 doların üzerinde destek bulduktan sonra yükselişe geçti. BNB, Salı günü 320 dolar seviyesinden %5’lik artışla 330 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar gerileme gördü.

Fakat haftanın ikinci yarısında yatırımcılar 320 dolar seviyesinden yeniden alıma geçti ve bugün yüzde 2,5’in üzerinde değer artışıyla BNB, haftanın zirve bölgesi 330 dolar alanına yeniden adım attı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans