Connect with us

Kripto Para

Bitcoin 14’üncü yaşına girdi

Published

on

Bitcoin 14 yaşına girdi

Bitcoin’i ortaya çıkaran kişi olarak bilinen Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in teknik dokümanını, 21 Ekim 2008 tarihinde yayımladı. Bununla birlikte dünya, ilk kez ölçeklenebilir kişiler arası elektronik nakit sistemiyle tanıştı.

Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve şu an hâlâ gerçek kimliği ortaya çıkarılamayan kişi, 2008’de dünyanın dört bir yanında kriptografi uzmanlarına gönderdiği e-postada şu ifadeleri kullanmıştı:
“Bitcoin adında yeni bir açık kaynaklı P2P e-nakit sistemi geliştirdim. Sistem, merkezi bir sunucu veya güvenilir taraflar olmadan tamamen merkezsizdir, çünkü her şey güven yerine kripto kanıtına dayanır. deneyin veya ekran görüntülerine ve tasarım dokümanına bir göz atın”

Teknik dokümanın yayınlanmasıyla birlikte Bitcoin Blockchain ağının yayına girmesi ve ilk blogun çıkarılmasıyla birlikte birkaç ay sonra gerçekleşecekti. Fakat 31 Ekim 2008 tarihi, Bitcoin fikrinin tüm dünyaya ilan edildiği önemli bir olarak tarihe geçti.

Whitepaper, yatırımcıların ilgili kripto para birimi hakkında detaylı bilgi edinmesini sağlayan dökümandır. Satoshi’nin, Bitcoin teknik dokümanını yayımlamasından bu yana binlerce farklı kripto para birimi için bu tarz dokümanlardan yayımlandı.

Bitcoin Whitepaper, 12 bölümden oluşan ve bir dijital para birimi ve online ödeme sistemini ayrıntılı şekilde anlatan 9 sayfalık bir teknik dokumandır. Teknik dokumanın yayımlanmasından sonra birkaç ay sonra piyasaya sürülen Bitcoin’in fiyatı, yaklaşık 2,5 sene sonra 1 dolar fiyatına ulaşmıştı. 2021 yılına gelindiğinde ise Bitcoin fiyatı, 69.000 dolara kadar ulaşarak zirve fiyatını gördü. Bugün ise zirve fiyatından %70 gerileyen Bitcoin, 20.500 dolar seviyesinde bulunuyor.

Satoshi’nin teknik dokumanı, yeni bir teknolojinin arkasındaki ilk düşünceyi temsil ettiğinden son derece önemliydi. Bu dokuman, mevcut elektronik ödeme sistemlerinin eksiklikleri gidermeye ve Bitcoin’in nasıl çalıştığına dair önemli bilgiler içeriyor.

Bitcoin, aynı zamanda Blockchain teknolojisinin de tüm dünyada duyulmasını sağlamasıyla da önemli bir devrim niteliği taşıyor. Bugün gelinen noktada geçen sene 3 trilyon dolara kadar çıkan bir piyasa değerine ulaşan kripto para ekosistemi, henüz 14 yıllık kısa geçmişine rağmen dünya çapında kendini kanıtlamış alternatif bir finans piyasası olarak gelişimine devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Published

on

By

Binance, 2 milyondan fazla BNB token yaktı

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance’ın yerel varlığı BNB’nin 23. yakım programı çerçevesinde 2.020.132,25 BNB token yakıldığını duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamalarda 676 milyon dolar değerinde 2 milyondan fazla BNB yaktığı bilgisi verilirken borsa, dolaşımdaki BNB arzının 100 milyon adede düşürme hedefi doğrultusunda her 3 ayda bir BNB yakımı gerçekleştiriyor. Son yakımın ardından BNB’nin dolaşımdaki miktarı 155,851,684 BNB’ye geriledi.

Binance yetkilileri yakım mekanizmasını bir çeyrek dönem boyunca BNB Smart Chain’de üretilen blok sayısı ve BNB fiyatını baz alarak hesaplıyor. Binance, yaklaşık 6 yıla yakın zamandır sürdürdüğü BNB yakım programında şimdiye kadar 46,15 milyon BNB’yi dolaşımdan çıkardı.

BNB fiyatı, 23. dönem yakım işleminin gerçekleştiği bu hafta 310 doların üzerinde destek bulduktan sonra yükselişe geçti. BNB, Salı günü 320 dolar seviyesinden %5’lik artışla 330 dolara kadar yükseldikten sonra bir miktar gerileme gördü.

Fakat haftanın ikinci yarısında yatırımcılar 320 dolar seviyesinden yeniden alıma geçti ve bugün yüzde 2,5’in üzerinde değer artışıyla BNB, haftanın zirve bölgesi 330 dolar alanına yeniden adım attı.

Continue Reading

Global

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

Published

on

By

İngiltere kriptolarda vergi muafiyeti uygulayacak

2022 yılı kripto paralar açısından çok zorlu geçti. Ayı piyasasının bir türlü bitmediği kripto borsasında yaşanan çöküşler de yatırımcıların iştahını kaçırdı. Fakat, resmi bir bütün halinde değerlendirdiğimizde blockchain teknolojisinin ve kripto paraların benimsenmesinin arttığını da kabul etmek gerek. Birçok ülke kripto paraların farkında ve birçok adımlar atıyorlar. Bu adımların başında ise tabi ki vergilendirme sistemi bulunuyor. Yılın ilk haberi ise İngiltere’den geldi. Ülke, yabancılara vergi muafiyeti uygulamaya karar verdiğini açıkladı. Yabancı yatırımcılar için kripto paralarda uygulanacak olan vergi muafiyeti, yatırımcıların ülkeye olan ilgisini de artıracak.

Birleşik Krallık, yatırım yöneticileri veya brokerlar aracılığıyla kripto satın alan yabancı yatırımcılar için vergi muafiyeti uygulayacak.

Alınan kararla birlikte, kripto para birimi yatırımları yapmak için yerel brokerler veya yatırım yöneticileriyle çalışmayı seçen yatırımcılar, Birleşik Krallık’ta vergi ödemekten muaf tutulacaklar. Yabancı yatırımcılar, Birleşik Krallık’tan bir yatırım yöneticisini işe aldığında, Birleşik Krallık vergisine tabi olmaktan kurtulmuş oluyor. Bunun da yabancı yatırımcıları cezbetme konusunda kritik bir önem taşıyor.

Birleşik Krallık Hazinesi, önümüzdeki haftalarda kripto sektörünün nasıl düzenlenebileceğine ilişkin bir istişare başlatmayı planlıyor.

Continue Reading

Global

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Published

on

By

Kripto madencileri işlemleri durdurdu

Hafta sonu fırtınanın hakim olduğu Amerika’da, Montana eyaletinde hava sıcaklığı -45 dereceye kadar düştü. New York eyaletinde kar tabakası bir metreyi aştı. Hava durumu nedeniyle elektrik talebinin arttığı Amerika’da yer alan Bitcoin madencileri, elektrik şebekesini desteklemek için işlemlerini durdurdu.

Madencilerin durmasıyla, Bitcoin ağındaki işlem gücünü temsil eden hashrate ölçüsü hafta sonu yüzde 40 düştü. Cuma günü Amerika’daki en büyük madencilik havuzu Foundry USA’in işlem gücünde yüzde 50’den fazla bir düşüş görüldü. Madencilik havuzu terimi, madencilerin işlem gücünü bir araya getirerek oluşturduğu gruplar için kullanıyor.

Ayrıca ülkede yer alan en büyük madencilerden Riot Blockchain ve iflas eden Core Scientific’in de işlemleri durdurduğu belirtiliyor.

Teksas Blokzincir Konseyi’nin kurucusu ve başkanı olan Lee Bratcher’ın LinkedIn hesabından yaptığı duyuruya göre ise, eyaletteki kurumsal madencilerin oluşturduğu işlem gücü yüzde 99 azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans