Connect with us

Global

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Blockchain açıklaması

Published

on

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Blockchain açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Ak Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı tarafından düzenlenen Blokzincir İstanbul etkinliğinde konuştu:

Konuşmadan öne çıkan satır başları şöyle:

Türkiye 62 savunma sanayii projesinden 750’nin üzerinde projeye ve 5,5 milyar dolar bütçeden 75 milyar dolar bütçeye çıkmıştır.

Yıllık 250 milyon dolar olan savunma sanayii ürünleri ihracatımızı 3 milyar doların üzerine çıkardık.

Kripto para alanında da gelişmeler sağlanmıştır. Son 10 yılda büyük gelişme gösteren bu teknolojinin merkeziyetsiz imkanları, mevcut ticari sistemi kökten değiştirme potansiyeline sahiptir. Bu alanda yeni gelişen ve kulaklarımızın alışkanlık kazanmadığı alternatif iş yöntemleri hayatımıza giderek girmeye başladı. Dijital içeriklerin blokzincir üzerinden güvenceye alınmasıyla, süreçte yeni bir evreye geçilmiştir. ‘Dijital varlıklar teknolojinin yakıtı, Blockchain ise vasıtasıdır’. Bu teknolojinin gıda tedariğinden bankalara, lojistikten sanat eserlerine uzanan geniş faaliyet alanını cazip kılan asıl husus, hızlı, verimli, güvenli ve düşük maliyetli işlem yeteneğidir.

Türkiye yüzyılının hazırlıklarını yaparken böyle bir potansiyeli gözardı edemeyeceğimiz açıktır. Dijital varlık deposuna yakıt koymaktan ziyade bu aracı kullanan ülke olmak istiyoruz. Başkalarının açtığı sanal evrenlerde yer almaya çalışmak yerine, bizzat kendi evrenimizi kurmak peşindeyiz. Hedefimiz bu alanda da tüketici değil, tasarlayıcı, üretici, yön verici; takip eden değil, takip edilen konumuna ulaşmaktır. Ülkemizin, teknolojinin diğer alanları yanında, savunma sanayisindeki başarılarıyla tüm dünya tarafından takip edildiğini biliyoruz. İHA’larımız, yazdıkları destanlarla, adlarına şarkılar bestelenen efsaneler haline gelmiştir.

Tarih boyunca cesaret ve azmimiz yanında, yenilikçilik, üretkenlik ve çalışkanlığımızla dünyaya örnek olduğumuz gibi bugün de teknolojide benzer bir performans ortaya koyuyoruz. Bunlar artık bir yerlere de işaret oluyor, zevkle takip ediyoruz. Bunların şimdi çok daha ileri safhaya taşımanın gayretindeyiz.

Yenilikçi, ekonomimize değer veren bu teknolojiyi, küresel insani yardımlarıdan iklim değişikliğiyle mücadeleye kadar geniş bir alanda kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Çalışmalarımıza hız veriyoruz. BM Kürsüsü başta olmak üzere pek çok platformda dile getirdiğimiz “Dünya 5’ten büyüktür çağrımız”, teknolojideki adaleti de kapsayan bir itirazdır.

Teknofest Kuşağı dediğim gençlerimiz sayesinde, sadece eksiklerimizi tamamlamakla kalmıyor, dünya çapında pek çok yeniliğin de altına imzamızı atıyoruz. AK Parti’nin vizyonuyla gençlerin dinamizmi bir araya geldiğinde neler olacağını son 20 yılına, bugününe ve vizyonuna bakınca rahatça görebiliriz.

Bugün Türkiye’de teknolojiye dair ne varsa, gündeminde olan ilk ve tek siyasi teşekkül AK Parti’dir. Diğerlerinden teknoloji adına bir şey duydunuz mu, gördünüz mü? Öyle bir dertleri yok. Ya terörle iç içeler, veya terör bölgeleriyle ilgileniyorlar. Biz dijital dönüşüm ofisi adıyla özel bir ofise yer veriyoruz. Biz bugünü değil, yarını değerlendiriyoruz. Dijital dünyamızı nasıl organize edeceğiz, bütün bunların adımlarını bu yeni “Cumhurbaşkanlığı Sistemini” kurarken ortaya koyduk.

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Başkan sıfatıyla, hem kurumlar hem de partimizin teknoloji programlarında yer almaya dikkat ediyoruz. Metaverse etkinliğine de iştirak etmiştim. Teknofest’lerde yer alıyorum. TÜRKSAT uydularımızın hizmete girene kadar her aşamasını yakından izliyorum. Çeşitli şehirlerdeki teknoloji merkezlerimizin açılışlarını bizzat yapıyoruz. Törenlerde mutlaka yer alıyoruz.

Ülkemize kazandırdığımız eserlerin çoğu, birer teknoloji harikasıdır. Bugünkü programımızı da aynı anlayışın bir tezahürü olarak bu muhteşem salonda, İstanbul’umuzun en önemli üniversitesinde yapıyoruz. Uluslararası katılımcıları, kamu ve özel sektörün önde gelen sektörüyle buluşturacak bu etkinlik, ülkemizin teknolojik yenilikleri yakın takibinin bir göstergesidir. Biz bugünleri öngörerek Ulusal Blokzincir çalışmaları için de Tübitak’ı görevlendirdik. Ülkemizin bu alandaki ilk laboratuvarı da 2016’da orada kuruldu. Merkez bankamız bünyesinde kripto para ile ilgili bir çalışma yürütülmektedir. Diğer bakanlıklarımız da kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili olarak bu teknolojiyi yakından takip etmektedir. Özel sektörümüzün Blockchain alanındaki hamlelerini de yakından izliyoruz. Bu alanda yeni projeleri hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Amacımız bu etkinlikle, Blockchain teknolojisinin idari, teknik, stratejik tüm yönlerinin iç sektörlerimize ışık tutacak şekilde tartışılmasını sağlamaktır.

Gençlerimize; hiçbir dayanağı olmayan kripto para kumarlarına yöneltmek yerine, Blockchain gibi yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesinde yer almak gibi daha değerli sektörlere yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum.

Kaynak: https://tr.investing.com/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

EUR/USD son 5 haftanın zirvesinde

Published

on

By

EUR/USD son 5 haftanın zirvesinde

Euro, dolar karşısında son beş haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Parite bugün 1,0782 ile 14 Şubat sonrasında en yüksek seviyesini gördü.
Amerika’dan Avrupa’ya sıçrayan bankaların likidite sorunu, küresel piyasalardaki risk iştahında da azalmaya neden oldu. Kriz korkusu ile geçtiğimiz hafta Euro, dolar karşısında yüzde 2’den fazla kayıp verdi ve 1,0517’ye düştü. Fakat bu hafta sonu ECB, FED ve BoE’nin de yer aldığı merkez bankaları piyasalara likidite desteği sağlamak için swap işlemlerini haftalıktan günlüğe çevirdiler. Credit Suisse’in de UBS Group AG tarafından alınmasının ardından dünkü kaybının bugün durması Avrupa borsalarının yükselmesini sağladı.

Dolar endeksi düşüşte

Risk iştahındaki kaybın geçtiğimiz haftaya göre azalması ve Çarşamba günü yapılacak FED toplantısı öncesi piyasaların temkinli davranmasıyla dolar endeksi 103 seviyesine düştü.

Euro, bugün yen karşısında yüzde 1,3 oranında yükseliş gösterirken sterlin karşısında ise yüzde 0,80 primli fiyatlanıyor.

Paritedeki düşüşün etkisiyle geçen hafta 20 seviyesi altını gören euro/TL bugün 20,51’den işlem görüyor.

Continue Reading

Global

FED kararı öncesinde dolar yükselişte

Published

on

By

FED kararı öncesinde dolar yükselişte

Haftanın ikinci işlem gününde ABD doları Avrupa ticaretinde yükselişe geçti fakat son FED toplantısı başlamadan önce son beş haftanın en düşük seviyelerinin üzerine çıkmakta zorlandı.

Dolar endeksi, Şubat ayından bu yana ilk kez 103 puanın altına düştükten sonra yüzde 0,1 artışla 103,025 seviyesinden işlem gördü.

Bankacılık sektöründe yaşanan krizler, ABD dolarını baskı altında tutarken yatırımcılar, bu bankacılık krizinin, FED’in hafta içerisinde faizleri çok daha fazla artırmasını engelleyeceği ya da artırmasına izin vermeyeceği beklentisi fiyatlamaya başladı.

FED, Pazar günü küresel piyasalardaki fonlama stresini azaltmak için yedi günlük gelişmiş bir dolar takası sundu.

Deutsche Bank baş uluslararası stratejisti Alan Ruskin, “Her ne kadar bu imkanın kullanımı sınırlı olsa da parasal sisteme likidite ekleme telaşı, finansal stresin ‘en açık işareti’ ve dolar için açık bir olumsuzluk.” dedi.

Piyasada genel olarak Çarşamba günkü faiz kararının, 25 baz puanlık bir artış yönünde olması bekleniyor.

Continue Reading

Global

Lagarde: Avrupa Bölgesi’nde bankacılık sektörü dirençli

Published

on

By

Lagarde: Avrupa Bölgesi'nde bankacılık sektörü dirençli

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamalarda bankacılık sektöründeki son gelişmeleri yorumladı.

ECB’nin yaşananları yakından takip ettiğini belirten Lagarde İsviçreli yetkililerin son attıkları adımları memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Lagarde “Piyasadaki gelişmeleri yakından izliyoruz. Fiyat istikrarı ve finansal istikrarı korumak için gerekeni yapmaya hazırız. Bankacılık sektörümüz güçlü sermayesi ve likidite pozisyonuyla dirençli. AMB’nin politika araçları da gerektiğinde finansal sistemi destekleyecek likiditeyi sağlayacak durumda.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun uzun süre daha yüksek kalacağını öngören Lagarde bankanın faiz adımlarının verilere bağlı olacağını belirtti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans