Connect with us

Global

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Blockchain açıklaması

Published

on

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Blockchain açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Ak Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı tarafından düzenlenen Blokzincir İstanbul etkinliğinde konuştu:

Konuşmadan öne çıkan satır başları şöyle:

Türkiye 62 savunma sanayii projesinden 750’nin üzerinde projeye ve 5,5 milyar dolar bütçeden 75 milyar dolar bütçeye çıkmıştır.

Yıllık 250 milyon dolar olan savunma sanayii ürünleri ihracatımızı 3 milyar doların üzerine çıkardık.

Kripto para alanında da gelişmeler sağlanmıştır. Son 10 yılda büyük gelişme gösteren bu teknolojinin merkeziyetsiz imkanları, mevcut ticari sistemi kökten değiştirme potansiyeline sahiptir. Bu alanda yeni gelişen ve kulaklarımızın alışkanlık kazanmadığı alternatif iş yöntemleri hayatımıza giderek girmeye başladı. Dijital içeriklerin blokzincir üzerinden güvenceye alınmasıyla, süreçte yeni bir evreye geçilmiştir. ‘Dijital varlıklar teknolojinin yakıtı, Blockchain ise vasıtasıdır’. Bu teknolojinin gıda tedariğinden bankalara, lojistikten sanat eserlerine uzanan geniş faaliyet alanını cazip kılan asıl husus, hızlı, verimli, güvenli ve düşük maliyetli işlem yeteneğidir.

Türkiye yüzyılının hazırlıklarını yaparken böyle bir potansiyeli gözardı edemeyeceğimiz açıktır. Dijital varlık deposuna yakıt koymaktan ziyade bu aracı kullanan ülke olmak istiyoruz. Başkalarının açtığı sanal evrenlerde yer almaya çalışmak yerine, bizzat kendi evrenimizi kurmak peşindeyiz. Hedefimiz bu alanda da tüketici değil, tasarlayıcı, üretici, yön verici; takip eden değil, takip edilen konumuna ulaşmaktır. Ülkemizin, teknolojinin diğer alanları yanında, savunma sanayisindeki başarılarıyla tüm dünya tarafından takip edildiğini biliyoruz. İHA’larımız, yazdıkları destanlarla, adlarına şarkılar bestelenen efsaneler haline gelmiştir.

Tarih boyunca cesaret ve azmimiz yanında, yenilikçilik, üretkenlik ve çalışkanlığımızla dünyaya örnek olduğumuz gibi bugün de teknolojide benzer bir performans ortaya koyuyoruz. Bunlar artık bir yerlere de işaret oluyor, zevkle takip ediyoruz. Bunların şimdi çok daha ileri safhaya taşımanın gayretindeyiz.

Yenilikçi, ekonomimize değer veren bu teknolojiyi, küresel insani yardımlarıdan iklim değişikliğiyle mücadeleye kadar geniş bir alanda kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Çalışmalarımıza hız veriyoruz. BM Kürsüsü başta olmak üzere pek çok platformda dile getirdiğimiz “Dünya 5’ten büyüktür çağrımız”, teknolojideki adaleti de kapsayan bir itirazdır.

Teknofest Kuşağı dediğim gençlerimiz sayesinde, sadece eksiklerimizi tamamlamakla kalmıyor, dünya çapında pek çok yeniliğin de altına imzamızı atıyoruz. AK Parti’nin vizyonuyla gençlerin dinamizmi bir araya geldiğinde neler olacağını son 20 yılına, bugününe ve vizyonuna bakınca rahatça görebiliriz.

Bugün Türkiye’de teknolojiye dair ne varsa, gündeminde olan ilk ve tek siyasi teşekkül AK Parti’dir. Diğerlerinden teknoloji adına bir şey duydunuz mu, gördünüz mü? Öyle bir dertleri yok. Ya terörle iç içeler, veya terör bölgeleriyle ilgileniyorlar. Biz dijital dönüşüm ofisi adıyla özel bir ofise yer veriyoruz. Biz bugünü değil, yarını değerlendiriyoruz. Dijital dünyamızı nasıl organize edeceğiz, bütün bunların adımlarını bu yeni “Cumhurbaşkanlığı Sistemini” kurarken ortaya koyduk.

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Başkan sıfatıyla, hem kurumlar hem de partimizin teknoloji programlarında yer almaya dikkat ediyoruz. Metaverse etkinliğine de iştirak etmiştim. Teknofest’lerde yer alıyorum. TÜRKSAT uydularımızın hizmete girene kadar her aşamasını yakından izliyorum. Çeşitli şehirlerdeki teknoloji merkezlerimizin açılışlarını bizzat yapıyoruz. Törenlerde mutlaka yer alıyoruz.

Ülkemize kazandırdığımız eserlerin çoğu, birer teknoloji harikasıdır. Bugünkü programımızı da aynı anlayışın bir tezahürü olarak bu muhteşem salonda, İstanbul’umuzun en önemli üniversitesinde yapıyoruz. Uluslararası katılımcıları, kamu ve özel sektörün önde gelen sektörüyle buluşturacak bu etkinlik, ülkemizin teknolojik yenilikleri yakın takibinin bir göstergesidir. Biz bugünleri öngörerek Ulusal Blokzincir çalışmaları için de Tübitak’ı görevlendirdik. Ülkemizin bu alandaki ilk laboratuvarı da 2016’da orada kuruldu. Merkez bankamız bünyesinde kripto para ile ilgili bir çalışma yürütülmektedir. Diğer bakanlıklarımız da kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili olarak bu teknolojiyi yakından takip etmektedir. Özel sektörümüzün Blockchain alanındaki hamlelerini de yakından izliyoruz. Bu alanda yeni projeleri hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Amacımız bu etkinlikle, Blockchain teknolojisinin idari, teknik, stratejik tüm yönlerinin iç sektörlerimize ışık tutacak şekilde tartışılmasını sağlamaktır.

Gençlerimize; hiçbir dayanağı olmayan kripto para kumarlarına yöneltmek yerine, Blockchain gibi yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesinde yer almak gibi daha değerli sektörlere yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum.

Kaynak: https://tr.investing.com/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans