Connect with us

Global

Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırıyor

Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırmaya devam ediyor. Hizmet sektöründe üretim maliyetlerini gösteren hizmet-ÜFE, Eylül ayında yüzde 2,55 oranında yükseliş yaşadı. Son bir yılda ise sektör enflasyonu yüzde 107 oranında artış gösterdi.
Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırdı.

En büyük maliyet ulaştırma ve depolamada

2021’in Eylül ayında ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 140,57 oranında artış gösterirken, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 95,83 bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 64,65 gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 88,65 mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 79,98 idari ve destek hizmetlerinde yüzde 95,28 oranında artış gerçekleşti.

Alt sektörlerde zirve kurye hizmetlerinin

Son bir yıllık süreçte posta ve kurye hizmetleri yüzde 177,31 hava yolu taşımacılığı hizmetleri yüzde 163,88 su yolu yolu taşımacılığı hizmetleri yüzde 141,01 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu. Bu rekor maliyet artışında artan enerji ve petrol fiyatları etkili oldu.

Pandemiyle başlayan arz ve tedarik sorunları enerji ve petrol fiyatlarına yükselmesindeki en büyük sebep oldu. Bu yılda ise Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş fiyat artışlarının emtia ve gıdada yükselmesine neden oldu.

Hizmet sektöründe enflasyon Kasım 2021’de faiz indirimleri ve döviz kurundaki yükselişle bozulmaya başladı. 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren ise küresel gelişmelerin etkisi daha baskın oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans