Connect with us

Global

Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırıyor

Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırmaya devam ediyor. Hizmet sektöründe üretim maliyetlerini gösteren hizmet-ÜFE, Eylül ayında yüzde 2,55 oranında yükseliş yaşadı. Son bir yılda ise sektör enflasyonu yüzde 107 oranında artış gösterdi.
Hizmet sektörü enflasyonu rekor kırdı.

En büyük maliyet ulaştırma ve depolamada

2021’in Eylül ayında ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 140,57 oranında artış gösterirken, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 95,83 bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 64,65 gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 88,65 mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 79,98 idari ve destek hizmetlerinde yüzde 95,28 oranında artış gerçekleşti.

Alt sektörlerde zirve kurye hizmetlerinin

Son bir yıllık süreçte posta ve kurye hizmetleri yüzde 177,31 hava yolu taşımacılığı hizmetleri yüzde 163,88 su yolu yolu taşımacılığı hizmetleri yüzde 141,01 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu. Bu rekor maliyet artışında artan enerji ve petrol fiyatları etkili oldu.

Pandemiyle başlayan arz ve tedarik sorunları enerji ve petrol fiyatlarına yükselmesindeki en büyük sebep oldu. Bu yılda ise Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş fiyat artışlarının emtia ve gıdada yükselmesine neden oldu.

Hizmet sektöründe enflasyon Kasım 2021’de faiz indirimleri ve döviz kurundaki yükselişle bozulmaya başladı. 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren ise küresel gelişmelerin etkisi daha baskın oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans