Connect with us

Altın

Altın 2 haftanın zirvesinde

Published

on

Altın 2 haftanın zirvesinde

Haftanın dördüncü işlem gününde altın fiyatları, son iki haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görürken, Fed’in, bu yıl şahin tutumunu yumuşatacağına dair oluşan beklentiler nedeniyle dolarda yaşanan düşüş, metal piyasalarında ralliye sebep oldu.

Spot altın yüzde 0,1 artışla 1.666,79 dolara yükselirken, kısa süreliğine iki haftanın en yüksek seviyesi olan 1.675,03 dolara yükseldi. Altın vadeli işlemleri ise iki haftanın en yüksek seviyesinin hemen altında, 1.670,80 dolardan işlem görüyor.

Külçe fiyatları Çarşamba günü yaklaşık yüzde 1 artış gösterdi. Şu anda, art arda üçüncü seansta da yükseliş yaşıyor. Yaşadığı artışlar değerli metali, bir sonraki büyük engel olan 1.700 dolar sırına yaklaştırıyor.

Yatırımcıların, Amerika ekonomisinin büyümesindeki yavaşlamanın FED’i bu yılki faiz artırımı hızını yumuşatmaya iteceğine dair beklentilere girmesiyle birlikte dolar endeksi bir önceki seansta yüzde 1’den fazla düşüş yaşadıktan sonra, Perşembe günü yüzde 0,1 değer kaybetti. Hazine tahvil getirileri de baskı altında kaldı.

Dolar şu anda son bir ayın en zayıf seviyesinde işlem görüyor. Eylül ayında ulaştığı yirmi yılın zirvesinin yaklaşık yüzde 5 altında.

Piyasalarda neredeyse görüş birliği ile Fed’in Kasım ayında faizleri 75 baz puan artırmasını beklerken, Aralık ayında 50 baz puanlık bir artış yapacağına dair beklentiler de arttı.

Yatırımcılar, Fed’in bu yılki son toplantısında 50 baz puanlık bir artırıma gitme ihtimalini yaklaşık yüzde 60 olarak fiyatlandırıyor.

Bu yıl, artan faizlerin altının cazibesini ciddi ölçüde azalttığı göz önüne alındığında daha az şahin bir Fed beklentisi altın fiyatları için büyük bir rahatlama sağladı.

Yine de Fed şahin duruşunu yumuşatsa bile faizlerin en az 2024’e kadar yüksek kalması ve altın fiyatlarını baskı altında tutma beklentileri devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans