Connect with us

Altın

Altın 2 haftanın zirvesinde

Published

on

Altın 2 haftanın zirvesinde

Haftanın dördüncü işlem gününde altın fiyatları, son iki haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görürken, Fed’in, bu yıl şahin tutumunu yumuşatacağına dair oluşan beklentiler nedeniyle dolarda yaşanan düşüş, metal piyasalarında ralliye sebep oldu.

Spot altın yüzde 0,1 artışla 1.666,79 dolara yükselirken, kısa süreliğine iki haftanın en yüksek seviyesi olan 1.675,03 dolara yükseldi. Altın vadeli işlemleri ise iki haftanın en yüksek seviyesinin hemen altında, 1.670,80 dolardan işlem görüyor.

Külçe fiyatları Çarşamba günü yaklaşık yüzde 1 artış gösterdi. Şu anda, art arda üçüncü seansta da yükseliş yaşıyor. Yaşadığı artışlar değerli metali, bir sonraki büyük engel olan 1.700 dolar sırına yaklaştırıyor.

Yatırımcıların, Amerika ekonomisinin büyümesindeki yavaşlamanın FED’i bu yılki faiz artırımı hızını yumuşatmaya iteceğine dair beklentilere girmesiyle birlikte dolar endeksi bir önceki seansta yüzde 1’den fazla düşüş yaşadıktan sonra, Perşembe günü yüzde 0,1 değer kaybetti. Hazine tahvil getirileri de baskı altında kaldı.

Dolar şu anda son bir ayın en zayıf seviyesinde işlem görüyor. Eylül ayında ulaştığı yirmi yılın zirvesinin yaklaşık yüzde 5 altında.

Piyasalarda neredeyse görüş birliği ile Fed’in Kasım ayında faizleri 75 baz puan artırmasını beklerken, Aralık ayında 50 baz puanlık bir artış yapacağına dair beklentiler de arttı.

Yatırımcılar, Fed’in bu yılki son toplantısında 50 baz puanlık bir artırıma gitme ihtimalini yaklaşık yüzde 60 olarak fiyatlandırıyor.

Bu yıl, artan faizlerin altının cazibesini ciddi ölçüde azalttığı göz önüne alındığında daha az şahin bir Fed beklentisi altın fiyatları için büyük bir rahatlama sağladı.

Yine de Fed şahin duruşunu yumuşatsa bile faizlerin en az 2024’e kadar yüksek kalması ve altın fiyatlarını baskı altında tutma beklentileri devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans