Connect with us

Global

Gözler Avrupa Merkez Bankası faiz kararında

Published

on

Gözler Avrupa Merkez Bankası faiz kararında

AMB, bugün yılın 7. toplantısını gerçekleştirecek. İlk faiz artışını Temmuz ayında 50 baz puan ile yapan banka, Eylül ayında oranı 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirmişti. Beklentiler ise bankanın faiz oranını yüzde 2 seviyesine çıkarması yönünde.

Euro Bölgesi’nde enflasyon nasıl?

Avrupa bölgesi enflasyonu yüzde 9,9 oranında. Bölge ülkelerinden en yüksek enflasyon yüzde 24,1 ile Estonya’da görülürken, en düşük enflasyona sahip ülke ise yüzde 6,2 ile Fransa durumunda. Bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya’da enflasyon yüzde 10 seviyesinde.

Eurostat’ın açıkladığı verilere göre bölge ekonomisindeki enflasyonun ana kaynağı enerji. Son aylarda enerjiye bağlı alanlarda düşüş yaşanırken, fiyatlarda gerileme oluşuyor. Fakat enerji hariç enflasyonun büyük kısmını ise gıda kapsıyor. Bölge ekonomisinde gıda enflasyonu yüzde 11,8 seviyesinde. Eylül ayında benzin ve enerji düşerken, gıda en çok artan kalem haline geldi.

Enflasyonun genele yayılması ve inatçı kalmaya devam etmesi AMB’nin faiz artışlarına da devam etmesine neden oluyor. Fakat büyüme göstergeleri olumsuz durumda.

Ekonomik yavaşlama derinleşiyor

Avrupa Merkez Bankasının Aralık ve sonraki aylardaki faiz politikasında enflasyon kadar büyümenin de etkili olması bekleniyor. Yılın üçüncü çeyreğine ait veriler üretim, hizmet ve sanayi tarafında yaşanan daralmanın belirginleştiğine işaret ediyor. Diğer yandan belirsizliğin yüksek olması beklentileri de bozuyor. Merkez Bankasının büyüme üzerindeki baskının artması durumunda faiz artış hızının yavaşlaması bekleniyor.

Euro, faiz kararı öncesi nasıl fiyatlanıyor?

Dün dolar karşısında son bir ayın en yüksek seviyesine çıkan euro, bugün hafif satıcılı fiyatlanıyor. Euro/dolar gün içi en yüksek 1,0095’i görmesinin ardından son saatte 1,00 yakınında.

Euro/TL, bugün 18,7950 ile 2022’nin en yüksek seviyesini gördü. Fiyat 18,68’de.

Euro/sterlin 0,86 üzerinde sakin seyir izliyor.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararı TSİ 15.15’te açıklanacak 15.45’te Başkan Lagarde konuşacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans