Connect with us

Global

Gözler Avrupa Merkez Bankası faiz kararında

Published

on

Gözler Avrupa Merkez Bankası faiz kararında

AMB, bugün yılın 7. toplantısını gerçekleştirecek. İlk faiz artışını Temmuz ayında 50 baz puan ile yapan banka, Eylül ayında oranı 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirmişti. Beklentiler ise bankanın faiz oranını yüzde 2 seviyesine çıkarması yönünde.

Euro Bölgesi’nde enflasyon nasıl?

Avrupa bölgesi enflasyonu yüzde 9,9 oranında. Bölge ülkelerinden en yüksek enflasyon yüzde 24,1 ile Estonya’da görülürken, en düşük enflasyona sahip ülke ise yüzde 6,2 ile Fransa durumunda. Bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya’da enflasyon yüzde 10 seviyesinde.

Eurostat’ın açıkladığı verilere göre bölge ekonomisindeki enflasyonun ana kaynağı enerji. Son aylarda enerjiye bağlı alanlarda düşüş yaşanırken, fiyatlarda gerileme oluşuyor. Fakat enerji hariç enflasyonun büyük kısmını ise gıda kapsıyor. Bölge ekonomisinde gıda enflasyonu yüzde 11,8 seviyesinde. Eylül ayında benzin ve enerji düşerken, gıda en çok artan kalem haline geldi.

Enflasyonun genele yayılması ve inatçı kalmaya devam etmesi AMB’nin faiz artışlarına da devam etmesine neden oluyor. Fakat büyüme göstergeleri olumsuz durumda.

Ekonomik yavaşlama derinleşiyor

Avrupa Merkez Bankasının Aralık ve sonraki aylardaki faiz politikasında enflasyon kadar büyümenin de etkili olması bekleniyor. Yılın üçüncü çeyreğine ait veriler üretim, hizmet ve sanayi tarafında yaşanan daralmanın belirginleştiğine işaret ediyor. Diğer yandan belirsizliğin yüksek olması beklentileri de bozuyor. Merkez Bankasının büyüme üzerindeki baskının artması durumunda faiz artış hızının yavaşlaması bekleniyor.

Euro, faiz kararı öncesi nasıl fiyatlanıyor?

Dün dolar karşısında son bir ayın en yüksek seviyesine çıkan euro, bugün hafif satıcılı fiyatlanıyor. Euro/dolar gün içi en yüksek 1,0095’i görmesinin ardından son saatte 1,00 yakınında.

Euro/TL, bugün 18,7950 ile 2022’nin en yüksek seviyesini gördü. Fiyat 18,68’de.

Euro/sterlin 0,86 üzerinde sakin seyir izliyor.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararı TSİ 15.15’te açıklanacak 15.45’te Başkan Lagarde konuşacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans