Connect with us

Borsa

Manipülasyon yapan yatırımcılara SPK cezası

Published

on

Hisse senedi yatırımcıları rekor düzeyde

Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul’daki vadeli işlem ve opsiyon piyasasında yer alan sözleşmelerde gerçekleştirilen işlemlerde parmağı olan 10 kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Borsa İstanbul’da vadeli işlem ve opsiyon piyasasında yer alan sözleşmelerde gerçekleştirilen işlemlerde bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı incelemelerinde uygulanacak tedbirlerce 10 gerçek kişi ve 1 şirkete işlem yasağı getirildi.

Borsa İstanbul’da 13 Eylül’den bu yana bankalar öncülüğünde sert satışlar yaşanmış, birçok hisseye taban uygulanmıştı. Ani yaşanan düşüşler öncesinde bazı kişilerin endeksleri kasıtlı olarak yükseltip manipülasyon yaptığı görülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında Maliye Bakanlığı’nın gerekli hazırlıkları tamamladığını, konun en ince ayrıntısına kadar incelenip ve en kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşılacağını açıklamıştı.

Sermaye Piyasası Kurulu, hafta sonu yayınladığı duyuruda yaptıkları incelemelerde 10 gerçek kişi ve bir de tüzel kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. 2 yıl boyunca da işlem yasağı uygulanmasına karar verdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa

SASA’dan hisse geri alım kararı

Published

on

By

SASA'dan hisse geri alım kararı

SASA’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre şirketin yönetim kurulunun 15 Şubat 2023 tarihli toplantısında paylarındaki aşırı volatilitenin önlenmesi ile sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunulması ve pay sahiplerinin menfaatlerinin korunması amacıyla SASA Polyester Sanayi A.Ş tarafından borsadan SASA pay geri alımı yapılması kararı verildi.

Şirket iç kaynaklarından karşılanmak üzere geri alım için ayrılacak fon tutarının 500 milyon TL olduğunu açıkladı. Geri alınacak azami pay sayısının ise bu tutarı geçmeyecek şekilde belirlenmesine karar verildi.

Şirketin geri alım programı azami süresi 1 yıl olarak belirlendi.

Continue Reading

Borsa

Borsa İstanbul’da pozitif hava değişti

Published

on

By

Borsa İstanbul'da pozitif hava

BIST’de satış dalgasının ardından yeni işlem gününün açılışında görülen pozitif hava yerini tekrardan düşüşe bıraktı.

Güne yüzde 2,55 yükselişle başlayan BIST 100 gün içerisinde yüzde 4’ü aşan prim kaybetti. Öğlen saatlerinde ise 4 bin 700 puanın altını test etti.

BIST 100 haftanın ilk üç işlem gününde yüzde 11,5 düşüş kaydetti. Endeks Çarşamba günüyle birlikte yüzde 16 düşüş kaybetti.

Borsa İstanbul 100, yıl başından bu yana yüzde 14,2 ile dünya genelinde de en fazla düşüş kaydeden endeks oldu. Endeks, geçen yıl kendilerini enflasyona karşı korumak isteyen yerli yatırımcıların alımları ile yüzde 200’e yakın yükselmişti.

Continue Reading

Borsa

Dolar/TL’de yeni rekor

Published

on

By

Dolar/TL'de yeni rekor

Türk varlıkları dalgalı işlem gününe başladı. Dolar/TL 18,78’i geçerek yeni bir rekor kırdı.

Borsada da yüzde 4’e varan kayıplar yaşanırken, piyasa hızlı bir şekilde tepki vererek kayıpların bir kısmını toparladı.

Gün içi en düşük seviye olarak 5.270 puanının görüldüğü endekste yaşanan düşüşte Aralık sonunda SPK tarafından yayımlanan ve para piyasası fonlarının Pay Senedi Rapor Pazarı’nda ters repo sözleşmesi yapmasına yasak getirilmesi ve bu sözleşmelerin teminat gösterilerek işlem yapılmayacak olmasının etkilerinin hissedildiği söyleniyor.

Diğer yandan yılbaşı sonrası piyasanın kar satışlarına başlamasıyla birlikte algoritma işlemlerinin de ivmeye katılarak satışları daha da derinleştirmiş olabileceği söyleniyor.

Halka arz takviminin de yatırımcıların tercihlerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında borsa yatırımcısının siyasi taraftaki gelişmeleri de yakından izlediği belirtiliyor.

Gösterge tahvil faizi yüzde 8,61 olurken, Türkiye’nin risk primi de 513 baz puan seviyesinden işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans