Connect with us

Global

İsrail Merkez Bankası faizleri artırdı

Published

on

İsrail Merkez Bankası faizleri artırdı

İsrail Merkez Bankası politika faizini son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Merkez Bankası bugün yaptığı toplantıda faizi 0,75 puan artırarak yüzde 2,75 seviyesine yükseltti. İlk faiz artışını Nisan ayında yapan banka, 5 toplantıda faizi yüzde 0,10 seviyesinden yüzde 2,75 seviyesine çıkardı.

İsrail Merkez Bankası, diğer ülkelere göre düşük faize sahip olan ülkelerden bir tanesi bunun sebebi ise enflasyonun artış hızının diğer ülkelere göre düşük olması. İsrail’de enflasyon Temmuz ayında yüzde 5,2 ile son 15 yılın zirve seviyesine çıkmasının ardından Ağustos ayında yüzde 4,6 seviyesine indi.

İsrail Merkez Bankası, bugünkü toplantıda tahminlerde güncelleme yaptı

Enflasyonun 2022’de %4,6, 2023’te ise %2,5’e gerilemesi bekleniyor.

Büyümede 2022 yıl sonu için tahmin %6, 2023 için ise %3 olarak belirlendi.

Yayınlanan toplantı notlarında ülkedeki kira fiyatlarında artışın hızlandığına ve para birimi şeklinde son ayda görülen düşüşe vurgu yapıldı.
İsrail’de konut fiyatları yüzde 17,9 artarak son yıllardaki hızın önemli ölçüde üzerinde arttı. Ağustos ayında kira fiyatlarının yüzde 0,8 oranında artmasıyla kira fiyatlarındaki aylık artış hızlandı.

Bir önceki toplantının yapıldığı 22 Ağustos’tan bu yana, şekel, ABD doları karşısında %8, euro karşısında %6,2 ve nominal efektif döviz kuru açısından %5,9 düştü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans