Connect with us

Emtia

Avrupa, enerji sorunu için toplanıyor

Published

on

Avrupa’da doğalgaz başta olmak üzere enerji sorununun artması hem borsaları hem de euro’yu baskılıyor.
Rusya’nın teknik bakım gerekçesiyle birlikte Avrupa’ya giden boru hattını kapatmasına Avrupa’dan tepki yağdı. AB yetkilileri Putin’i doğalgazı silah olarak kullanmakla suçladı. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bugün bir açıklamada bulundu. Putin’in doğal olarak yaptırımlara karşı rest çektiğini belirtti. Erdoğan, Avrupa’nın ektiğini biçtiği söyledi.

Acil toplantı yapılacak

AB’nin dönem başkanlığını yapan Çekya, önceki hafta enerji fiyatlarındaki yükselişi için acil toplantı çağrısında bulunmuştu. Rusya’nın doğal gaz akışını da kesmesiyle birlikte Cuma günü yapılacak toplantıda hem elektrik hem de doğal gaz gündeme alınacak. Avrupa’da hemen hemen her ülke enerji konusunda semer sıkmaya başladı. Doğal gaz ve elektrik fiyatlarının da zirve yaptığı bu ortamda Rusya’nın geri adım atmaması, Avrupa’yı da başka alternatiflere yönlendirmek zorunda kalıyor. Bu noktada Cuma günü Brüksel’de olağanüstü bir toplantı yapılacak. Eğer Rusya anlaşma sağlamazsa Avrupa’nın doğal gaz stoku bu kışı geçirmeye yetmeyecek.

Beklenti enerji fiyatlarında tavan uygulamasına gidilmesi yönünde.

Büyüme endişeleri artıyor

Enerji sorununun Avrupa’da büyüme üzerindeki baskıyı artırması beklenirken, yılın ilk yarısında büyüme gösteren bölge ekonomisinin ikinci yarıda daralma yaşamasına artık daha fazla olasılık veriliyor. Bu nedenle borsalarda bu hafta satışlar etkili oluyor.

Faiz artışında daha yavaş gidilebilir

Temmuz’da 50 baz puan faiz artışı yapan Avrupa Merkez Bankasının Perşembe günü yapacağı toplantıda da 50 ya da 75 baz puanlık faiz artışı yapması beklenirken, yılın kalanında ekonomik daralma sinyallerinin artması durumunda faiz hızı azaltılabilir.

Euro 20 yılın en düşüğünde

Euro/dolar bölge üzerindeki riskler ve dolardaki güçlenme ile bu hafta 0,9880’i görerek 20 yılın en düşük seviyesine indi. Parite bugün de 0,9886’ya indi ve sene başı kayıp %13’e çıktı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altın’da düşüş devam ediyor

Published

on

By

Altın, geçtiğimiz hafta yaşadığı son iki yılın en düşük seviyelerine gerilemesin sonrasında yatırımcıların Fed’in tekrar 75 baz puanlık artış yapacağını değerlendirmesiyle birlikte haftaya düşüşle başladı. Altın, yatırımcıların değerli metal üzerinde daha fazla baskı oluşturma riski taşıyan Fed’in faiz artış kararına hazırlanmasıyla birlikte düşüşüne başladı.

Altının onsu spot piyasada ilk işlemlerde 1.665 dolar seviyesinin altını test etti.

Spot altın, doların aralıksız kazanımları karşısında geçtiğimiz ay boyunca gerilemişti.

Fed başkanı ve diğer yetkililer FOMC toplantısı için Salı gününden itibaren bir araya gelerek 75 baz puanlık faiz artışı için beklentilerinin yoğunlaştığı faiz kararını açıklayacaklar.

Geçtiğimiz hafta gelen enflasyon verileri, güçlü işgücü piyasası ve perakende satış rakamları piyasanın bir kısmının 100 baz puanlık artış öngörmesini sağlamıştı.

Australia & New Zealand Banking Group analistleri geçtikleri bir bilgi notunda, “Artan jeopolitik ve ekonomik riskler güvenli varlıkları satın almaya teşvik edecek çok az şey yaparken ABD doları hala tercih edilen varlık olmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Altın, ons başına 1.700 dolarlık kritik eşiğin altına düşmesi sonrası geçtiğimiz hafta iki yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın da “Ekim ve sonrasında” faiz oranlarını artırmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

Altın vadeli işlemleri güne düşüşle başladı. Altın vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Aralık ayı için yüzde 0,42 düşüş yaşayarak onsu $1,00’dan işlem gördü.

Onsu seansın en düşüğü olan dolar seviyesinde işlem gördü. Altın $1.700,00 seviyesinde destek bulurken, USD1.746,40 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 0,09 artış gösterdi ve $109,46 seviyesinden işlem gördü.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Aralık ayı için yüzde 0,34 düştü ve onsu $19,50 ‘dan işlem görürken Bakır Aralık ayı için yüzde 0,82 arttı ve libresi $3,54 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Emtia

AB Enerji firmalarından 140 milyar euro alacak

Published

on

By

AB Enerji firmalarından 140 milyar euro alacak

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen üye ülkelerin enerji krizi ile başa çıkabilmesi için düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerden 140 milyar euro toplayacaklarını açıkladı. Avrupa birliği on yılların en büyük enerji krizi ile başa çıkmak için radikal planlar duyurdu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamada tüketicilerin artan yaşam maliyetleriyle mücadelesini desteklemek için enerji şirketlerinden 140 milyar euro toplayacaklarını söyledi. Leyen “Sosyal piyasa ekonomimizde kârlılıklar iyi ancak bu gibi dönemlerde savaştan faydalanarak tüketicinin sırtından rekor gelirler elde etmek yanlış. Bu dönemde kârlar paylaşılmalı ve en çok ihtiyacı olan kesimlere yönlendirilmeli” dedi.

Birliğin aynı zamanda enerjide tavan fiyat uygulamasını da tartıştıklarını vurgulayan Von der Leyen, AB Komisyonu olarak gaz fiyatı için Hollanda TTF’den “daha temsil edici bir gösterge” fiyat oluşumu sağlamak için çalıştığını da ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali etmesinden sonra Avrupa Birliği yaptırımlarıyla Rusya’nın bölgeye gaz sevkiyatını sınırlaması, enerji krizine neden olmuş, bu gelişme AB ekonomisini vurmuş ve enflasyonu tetiklemişti.

Enerji kriziyle mücadele için atılan radikal adımların farklı öncelikleri ve kırılganlıkları olan üye ülkeler arasında sert tartışmalara neden olabileceği belirtiliyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans