Connect with us

Emtia

Avrupa’da enerji krizi endişeleri

Published

on

Avrupa'da enerji krizi endişeleri

Küresel piyasalarda ilk işlem gününde Avrupa enerji krizi damga vurdu. Euro son 20 yılın en düşük seviyesine gerilerken, riskli varlıklara yönelik iştahında da düştüğü görüldü.

Wall Street endeksleri Cuma günü Amerika’da açıklanan ılımlı istihdam artışının hemen ardından cuma günü yüzde 1’in üzerine düşüş yaşadı. Haftalık bazda ise gerileme kaydetti.

Haftanın ilk işlem gününde ise Amerika’da piyasalar Labor Day nedeniyle işleme kapalı olacak.

Gazprom açıklaması sonrasında Avrupa’da enerji krizi endişeleri yükseldi. Hisse vadelileri Euro ile beraber düşüş yaşıyor.

Euro Stoxx 50 vadeli endeksi yüzde 3’ün üzerinde düşüş yaşarken Euro/Dolar da 0,99 seviyesinin altını test ederek son 20 yılın en düşük indi.

İngiltere’nin yeni başbakanının açıklanması öncesi sterlin de dolara karşı zayıflıyor. Sterlin/dolar yüzde 0,36 ekside ve 1,1467’de işlem görüyor.

Asya Borsalarında düşüş devam ediyor. Japon Nikkei 225 yatay seyrederken, Hong Kong Hang Seng yüzde 1,28, Çin CSI 300 yüzde 0,56 ekside.

Petrol fiyatları OPEC+ toplantısı öncesi yüzde 2 oranında yükseldi.

Ham petrolün varil fiyatı 88,8 dolar, Brent petrolün varili ise 95,1 dolardayken. Toplantı ABD’nin üretim artışı çağrılarına karşın, Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın OPEC+’nın “üretimi kısmaya zorlanabileceği” açıklamasını yapmasının ardından gerçekleşecek.

Wall Street Journal Rusya’nın bu karara karşı çıktığını yazarken, OPEC+’ın ekim ayı için üretimi sabit tutması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altın’da düşüş devam ediyor

Published

on

By

Altın, geçtiğimiz hafta yaşadığı son iki yılın en düşük seviyelerine gerilemesin sonrasında yatırımcıların Fed’in tekrar 75 baz puanlık artış yapacağını değerlendirmesiyle birlikte haftaya düşüşle başladı. Altın, yatırımcıların değerli metal üzerinde daha fazla baskı oluşturma riski taşıyan Fed’in faiz artış kararına hazırlanmasıyla birlikte düşüşüne başladı.

Altının onsu spot piyasada ilk işlemlerde 1.665 dolar seviyesinin altını test etti.

Spot altın, doların aralıksız kazanımları karşısında geçtiğimiz ay boyunca gerilemişti.

Fed başkanı ve diğer yetkililer FOMC toplantısı için Salı gününden itibaren bir araya gelerek 75 baz puanlık faiz artışı için beklentilerinin yoğunlaştığı faiz kararını açıklayacaklar.

Geçtiğimiz hafta gelen enflasyon verileri, güçlü işgücü piyasası ve perakende satış rakamları piyasanın bir kısmının 100 baz puanlık artış öngörmesini sağlamıştı.

Australia & New Zealand Banking Group analistleri geçtikleri bir bilgi notunda, “Artan jeopolitik ve ekonomik riskler güvenli varlıkları satın almaya teşvik edecek çok az şey yaparken ABD doları hala tercih edilen varlık olmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Altın, ons başına 1.700 dolarlık kritik eşiğin altına düşmesi sonrası geçtiğimiz hafta iki yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın da “Ekim ve sonrasında” faiz oranlarını artırmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

Altın vadeli işlemleri güne düşüşle başladı. Altın vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Aralık ayı için yüzde 0,42 düşüş yaşayarak onsu $1,00’dan işlem gördü.

Onsu seansın en düşüğü olan dolar seviyesinde işlem gördü. Altın $1.700,00 seviyesinde destek bulurken, USD1.746,40 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 0,09 artış gösterdi ve $109,46 seviyesinden işlem gördü.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Aralık ayı için yüzde 0,34 düştü ve onsu $19,50 ‘dan işlem görürken Bakır Aralık ayı için yüzde 0,82 arttı ve libresi $3,54 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Emtia

AB Enerji firmalarından 140 milyar euro alacak

Published

on

By

AB Enerji firmalarından 140 milyar euro alacak

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen üye ülkelerin enerji krizi ile başa çıkabilmesi için düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerden 140 milyar euro toplayacaklarını açıkladı. Avrupa birliği on yılların en büyük enerji krizi ile başa çıkmak için radikal planlar duyurdu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamada tüketicilerin artan yaşam maliyetleriyle mücadelesini desteklemek için enerji şirketlerinden 140 milyar euro toplayacaklarını söyledi. Leyen “Sosyal piyasa ekonomimizde kârlılıklar iyi ancak bu gibi dönemlerde savaştan faydalanarak tüketicinin sırtından rekor gelirler elde etmek yanlış. Bu dönemde kârlar paylaşılmalı ve en çok ihtiyacı olan kesimlere yönlendirilmeli” dedi.

Birliğin aynı zamanda enerjide tavan fiyat uygulamasını da tartıştıklarını vurgulayan Von der Leyen, AB Komisyonu olarak gaz fiyatı için Hollanda TTF’den “daha temsil edici bir gösterge” fiyat oluşumu sağlamak için çalıştığını da ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali etmesinden sonra Avrupa Birliği yaptırımlarıyla Rusya’nın bölgeye gaz sevkiyatını sınırlaması, enerji krizine neden olmuş, bu gelişme AB ekonomisini vurmuş ve enflasyonu tetiklemişti.

Enerji kriziyle mücadele için atılan radikal adımların farklı öncelikleri ve kırılganlıkları olan üye ülkeler arasında sert tartışmalara neden olabileceği belirtiliyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans