Connect with us

Altın

Altın, Tarım Dışı İstihdam verisini bekliyor!

Published

on

Altın, 5 aylık yaşamaya devam ederken, eylül ayının ilk işlem gününde de düşüşüne devam etti. Kıymetli metalin fiyatı 1.689’a kadar geriledi. Altın bu yıl içinde en düşük seviyeyi 1.680 dolar ile 21 Temmuz’da gördü.

Sene başı itibarıyla %7 değer kaybeden altının bu ayın devamındaki seyri için fed faiz kararı oldukça önemli olacak. Fed’in faiz oranındaki kararı ise bugün açıklanacak istihdam ve enflasyon verisine bağlı olacak.

İstihdam güçlü gelirse altındaki baskı devam edebilir

Geçtiğimiz ay beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdamın Ağustos ayında da artmaya devam etmesi yavaşlamaya rağmen sektörün güçlü olduğu anlamına geliyor. Bu da Fed’in Faiz artış sürecine destek verir.

Enflasyon tarafında ise ilk ay rakamı %8,5 ile beklentilerden çok daha iyiydi. Fakat Powell, bunun devam etmeme riskine vurgu yaptı. Dolayısıyla enflasyonda düşüş olsa da hedef seviye olan %2’nin çok üzerinde kalması sıkı para politikasının da devam etmesi anlamına geliyor.

Altında bugün olumlu istihdam verisiyle haftalık kapanış 1.700 dolar altında kalabilir. 1.680-1.685 dolar aralığı görülebilir. Altında tepki alımı yaşanması için istihdamın beklentinin çok altında kalması gerekiyor. Bu olasılıkta 1.715 dolar gün içi direnç noktası olarak takip ediliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans