Connect with us

Altın

Altın, Tarım Dışı İstihdam verisini bekliyor!

Published

on

Altın, 5 aylık yaşamaya devam ederken, eylül ayının ilk işlem gününde de düşüşüne devam etti. Kıymetli metalin fiyatı 1.689’a kadar geriledi. Altın bu yıl içinde en düşük seviyeyi 1.680 dolar ile 21 Temmuz’da gördü.

Sene başı itibarıyla %7 değer kaybeden altının bu ayın devamındaki seyri için fed faiz kararı oldukça önemli olacak. Fed’in faiz oranındaki kararı ise bugün açıklanacak istihdam ve enflasyon verisine bağlı olacak.

İstihdam güçlü gelirse altındaki baskı devam edebilir

Geçtiğimiz ay beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdamın Ağustos ayında da artmaya devam etmesi yavaşlamaya rağmen sektörün güçlü olduğu anlamına geliyor. Bu da Fed’in Faiz artış sürecine destek verir.

Enflasyon tarafında ise ilk ay rakamı %8,5 ile beklentilerden çok daha iyiydi. Fakat Powell, bunun devam etmeme riskine vurgu yaptı. Dolayısıyla enflasyonda düşüş olsa da hedef seviye olan %2’nin çok üzerinde kalması sıkı para politikasının da devam etmesi anlamına geliyor.

Altında bugün olumlu istihdam verisiyle haftalık kapanış 1.700 dolar altında kalabilir. 1.680-1.685 dolar aralığı görülebilir. Altında tepki alımı yaşanması için istihdamın beklentinin çok altında kalması gerekiyor. Bu olasılıkta 1.715 dolar gün içi direnç noktası olarak takip ediliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yükseliş sürüyor

Published

on

By

altın

Gram altında yükseliş sürüyor. Çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılırken altının gramı güne yükselişle başlamasıyla birlikte 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz gün altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,22 yükselişle 1.986 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı güne 0,1 artışla 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 değer kazancıyla 2 bin 37 dolar seviyesinde dengelendi.

Continue Reading

Altın

Altın düşerken bakır yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yeni işlem gününe dar bir aralıkta başladı. ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları bekleyen ve enflasyon verileri ile fed toplantısına odaklanan yatırımcılar nedeniyle altının düşüşü devam etti.

Diğer yandan bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin’in yeni teşvik önlemleri almasıyla birlikte güçlü bir haftalık performansa yöneldi. Bakıra olan talebin güçlü kalacağına dair de umutlar arttı.

Çin’in teşvik önlemleri risk iştahında bir miktar iyileşme sağladı ve Wall Street’teki rekor seviyelerle birleştiğinde altına olan talebi daha da azalttı.

Beklentilerden daha güçlü gelen gayri safi yurt içi hasıla verilerinin sonrasında doların güçlenmesi de külçe altın fiyatlarını baskıladı. Geçtiğimiz hafta boyunca oluşan 2.000-2.050 dolarlık işlem aralığında tuttu.

Spot altın 2.021,41 dolarda değişmezken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 2.021,10 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 düşüş gösterdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans