Connect with us

Global

Dar gelirlilere devlet desteği

Published

on

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında dar gelirli vatandaşın zorlandığı alanlar için iki önemli destek paketi hazırladığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Bir sonraki kabine toplantısında tamamlanması beklenen destek paketinin dar gelirlilerin temel gereksinimlere ait borçların devletin karşılanması bekleniyor.

6 milyon dar gelirlinin icralık olan 30 milyar TL’ye yakın olan borcu tasfiye edilecek.

Dar gelirli vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için çalıştıklarının altını çizen Bakan Nebati, bu kesimde yer alan vatandaşların 30 milyar liraya yakın icralık borç yükünden kurtulacağını söyledi.

Borç noktasında iki farklı durum var:

Dar gelirlinin 2.000 TL’ye kadar olan borcu icradan düşecek. Yani alacaklı şirketler bunu vergiden düşecek. Yani gider kamu maliyesinden karşılanacak.

Eğer borç, varlık yönetim şirketlerine devredilmişse bu durumda da 2.500 TL’ye kadar olan borçları devlet ödeyecek.

Borçlanma neleri kapsıyor?

Tüm detaylar kabine toplantısının ardından açıklanacak, ancak edinilen ilk bilgilere göre amaç dar gelirlinin yaşamsal faaliyetlerinin sürmesini sağlamak. Bu nedenle elektrik, su, doğal gaz, telefon faturaları gibi temel gereksinimlere ait borçlar karşılanacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans