Connect with us

Global

AMB üyesinden faiz artışına yeşil ışık

Published

on

AMB üyesinden faiz artışına yeşil ışık

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel bankanın Temmuz ayındaki 50 baz puanlık artışından bu yana enflasyon görünümünde herhangi bir iyileşme olmadığını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Schnabel faiz artışından bu yana enflasyonda iyileşme olmadığını söyledi. Bu açıklama ile, gelecek ay da aynı oranda faiz artışı olabileceği beklentisi artırdı.

Schnabel Reuters’a verdiği mülakatta fiyat baskılarının hızlıca yok olacağını ve hatta kısa vadede ivmelenmediğini belirtti.

Schnabel “Eylül ayında verilecek karar, gelecek verilere bağlı olacak. Son verilere baktığımda Temmuz ayındaki endişelerimizin henüz ortadan kaybolmadığınj görüyorum.” şeklinde konuştu.

Schnabel’in yaptığı açıklamaları, son dönemde konuşan politika yapıcılar arasında faiz artış patikasına ilişkin en net söylem oldu.

Schnabel büyümedeki yavaşlamanın bankayı yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşma hedefinden döndürmeyeceğini söyledi ve “uzun süreli ve derin bir durgunluk beklemiyorum. Euro Bölgesi’nde bir teknik resesyon olup olmayacağı bile kesin değil. Ancak bu ihtimali dışlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans