Connect with us

Altın

Altında Fed desteği

Published

on

Altında Fed desteği

Fed tutanaklarından çıkan faiz artışlarına dair yavaş bir artış hızıyla devam edeceği yönündeki işaretlerin ardından düşüşü durdu.

Altın yatırımcılarının faiz artışlarına daha yavaş bir hızla devam edileceğine işaret eden fed tutanaklarını değerlendirmesiyle düşüşünü durdurdu.

Spot altın dolar ve tahvil getirilerinin yükselmesiyle birlikte iki haftanın en düşüğüne yakın seyreden kayıpların bir kısmı yayınlanan fed tutanaklarının yayımlanmasıyla düzeld.

Altının fiyatı 1.760 dolar civarında yatay seyretti.

Toplantı tutanakları fed yetkilerinin ileri dönemde faiz artış hızını düşürmeleri gerektiğini düşündüklerini ancak diğer yandan enflasyonu dizginlemek için para politikalarının etkilerini yakından takip etmek istediklerini gösterdi. Diğer yandan yetkililer gereğinden fazla sıkılaşmanın risklerinin de farkında oldukları belirtildi.

Eylül ayında yapılacak olan fed toplantı tarihine bağlı swap işlemlerinde 75 baz puanlık artışın ihtimalinin yarım puanlık artışa oranla daha düşüş olduğu işaret edildi.

“Fed tutanaklarının faiz artışlarının daha düşük olacağına işaret ettiğini kabul edersek, bu durum piyasanın yüksek enflasyonla uzunca bir süre daha yaşamaya alışması gerektiği anlamına gelir” diyen Evolution Mining Yönetim Kurulu Başkanı Jake Klein,

bunun altın için iyi bir şey olduğunu ve fiyatların önümüzdeki sene 2 bin doların üstüne ralli yapabileceğini ekledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans