Connect with us

Emtia

Altın Haftayı Pozitif Kapatmaya Hazırlanıyor!

Published

on

Asya’da altın yükselirken, doların 20 yılın zirvelerinden çekilmesiyle art arda ikinci kez pozitif bir haftalık kapanış yoluna girdi.

Altın vadeli işlemleri %0,28 artışla 1.852,70 dolar olurken, bu hafta bugüne kadar %0,2 değer kazandı.

Dolar bir önceki seansta yaşadığı düşüşü sürdürerek Cuma günü de değer kaybetti. Bu haftayı da geçen hafta gibi düşüşle kapatacak gibi görünüyor.

Perşembe günü altın gerileme yaşarken, Fed’in agresif parasal sıkılaştırma planı, külçeye olan talebi azaltırken hisse senetlerindeki toparlanma da baskıyı artırdı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
MERKEZ BANKASININ REZERVLERİ ERİMEYE DEVAM EDİYOR

Fed’in son toplantısına ait tutanaklar, beklendiği gibi bankanın Haziran ve Temmuz aylarında 50’şer puanlık faiz artırımlarını desteklediğini gösterdi.

ABD, Hazine getirileri zayıfladı. 10 yıllık gösterge altı haftanın en düşük seviyesine indi. Veriler ve kurumsal açıklamalar ekonomik büyümede yavaşlamaya işaret etse bile enflasyon korkuları dağılmaya devam ediyor.

Asya Pasifik’te Japonya’dan paylaşılan veriler, Tokyo çekirdek TÜFE’nin Mayıs ayında yıllık %1,9, Tokyo TÜFE’nin yıllık %2,4 ve Tokyo gıda ve enerjiyi hariç tutan TÜFE’nin aylık %0,1 büyüdüğünü gösterdi.

Bir diğer kıymetli metallerden gümüş %0,2 düşerken bu hafta bugüne kadar %0,9 civarı artış yaşamış oldu. Platin 950,28 dolarda pek değişmezken bu haftaki değer kaybı %0,5. Paladyum %0,2 düştü ve haftayı %2,2 ile Nisan başından beri gördüğü en büyük artışla kapatma yoluna girdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Emtia

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Dünyaya müjdeyi vereceğiz”

Published

on

By

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Dünyaya müjdeyi vereceğiz"

İstanbul Eyüp sultan’da toplu açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarım koridorundaki sıkıntıları çözecek imzaların atılacağını ve dünyaya müjde verileceğini söyledi.

Törende konuşan Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Bugün Dolmabahçe Başkanlık Köşkü’nde BM Genel Sekreteri, Rusya ve Ukrayna temsilcilerinin katılımıyla birlikte tarım koridoruyla, hububat meselesiyle alakalı sıkıntıları aşarak imzalar atılacak ve bu imzalarla birlikte dünyaya müjdeyi vereceğiz.

Rusya-Ukrayna savaşında küresel emtia fiyatlarındaki yükseliş enflasyonda beklenmedik bir dalgalanmaya yol açtı, ancak stratejik konumumuz güçlendi.

Küresel üretim ve tedarik sorunları, Türkiye’nin yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve cari fazla ile büyüme üzerine kurulu ekonomi programının doğruluğunu teyit etti.
Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyecek tedbirleri aldık, alıyoruz. Bir kısmı piyasalardaki tedirginlikten bir kısmı da fırsatçılıktan kaynaklanan dengesiz fiyatlamalar yavaş yavaş durulmaya, yerli yerine oturmaya başladı.

Fırsatçıları yakından takip ediyoruz, onların hesaplarını ellerine tutuşturmakta kararlıyız.
Milletimden biraz daha sabır ve verdiğimiz mücadeleye daha fazla destek bekliyorum.

Continue Reading

Emtia

Altın vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü de düşüşünü sürdürdü.

Altın Vadeli İşlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Ağustos ayı için yüzde 0,36 düşerek onsu USD1,00 ‘den işlem gördü.

Ons seansın en düşüğü olan USD seviyesinden işlem gördü. Altın USD1.695,00 seviyesinde destek bulurken, USD1.744,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar Endeksi Vadeli Islemleri’n, diğer altı para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda; %0,12 düştü ve USD108,28 seviyesinden işlem gördü.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Eylül ayı için %0,15 düştü ve onsu USD18,20 ‘dan işlem görürken Bakır Eylül ayı için %1,37 düştü ve libresi USD3,17 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Emtia

Bakır son ayların en düşük seviyesinde

Published

on

By

Bakır, bir süredir yaşadığı değer kaybını küresel resesyon endişeleriyle birlikte sürdürerek 17 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bakır, küresel resesyon endişelerinin emtialar için talep görünümünü düşürmesi sonrası düşüşüne devam ederek 17 ayın en düşük seviyesine geriledi.

İnşaattan yeni enerji araçlarına kadar birçok alanda kullanılan endüstriyel metaller için güven düşük seyretmeye devam ediyor. Ekonomik trend göstergesi olarak kabul edilen bakır, metallerin 2008 finansal krizinden bu yana çeyreklik bazda en ciddi düşüşünü yaşaması sonrası 8 bin dolar altına kadar geriledi.

Citic Futures Co. geçtiği bir notta Amerika Birleşik Devletleri’nin bir resesyona ilerlediğine dair endişelerin bakır ticaretini domine ettiğini kaydetti. Buna göre kısa vadede teknik bir düzeltmenin mümkün olduğu fakat orta ve uzun vadede fiyatların düşmeye devam edeceği vurgulandı.

Çinko için ise en büyük üretici olan Çin’in Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’dan doğan açığı doldurmak amacıyla üretim fazlasını Avrupa’ya yollamaya hazırlanmasıyla düşüşüne devam etmesi bekleniyor.

UBS AG’ye göre düşen talep ve Çin’in net ihracatçı konumuna geçmesinin metalde yaşanan sıkışıklığı hafifletmesi bekleniyor.

Bakır Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 1,4 değer kaybederek ton başına 7 bin 891 dolara kadar gerileyerek Şubat 2021’den beri en düşük seviyesini gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans