Connect with us

Global

Merkez Bankasının Rezervleri Erimeye Devam Etti

Published

on

Merkez Bankasının verilerine göre 20 Mayıs ile biten işlem haftasında yurt içi yerleşiklerin bankalardaki döviz mevduatları 328 milyon dolar artış göstererek 214,5 milyar dolara yükseldi.

Gerçek kişilerde döviz mevduatı son haftada 686 milyon dolar artış göstererek 136,4 milyar dolara çıkarken tüzel kişilerde ise son haftada 357 milyon dolarlık satış oldu ve mevduatlar 78 milyar dolara çekildi.

TL mevduatlardaki değişim şu şekilde:

Kur Korumalı Mevduat son haftada 26 milyar TL düşerek 874 milyar TL oldu.

Bankalarda yer alan toplam TL mevduatlar ise son haftada 101 milyar TL artış gösterdi ve 2,747 milyar TL’ye erişti.

Yabancı yatırımcı TL varlıklardan uzaklaşmaya devam ediyor.

Önceki hafta hisse senedi piyasasından 766,9 milyon dolarlık satış yapan yabancı yatırımcı son haftada ise 603,2 milyon dolarlık satış yaptı. Tahvil tarafında ise bu haftaki düşüş daha sınırlı oldu. Geçen hafta 298,1 milyon dolarlık satışın ardından bu hafta sadece 67,3 milyon dolarlık satış yapıldı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Amerikan Ekonomisi İlk Çeyrekte Daraldı – (bugunfinans.com)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının rezervleri erimeye devam etti.

Geçen hafta azalan rezervler bu hafta da azalmaya devam etti. Brüt rezervler 61,2 milyar dolardan 60,1 milyar dolara, net uluslararası rezervler ise 10 milyar doların altına düştü. Net uluslararası rezervler 9,6 milyar dolar ile yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesine düştü. Swap hariç net rezervler de geçen hafta eksi 55,1 milyar dolar oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Çin’de darbe iddiası!

Published

on

By

Çin Komünist Partisi, Mao öldükten sonra daimi bir lider seçememişti. Ölümü ardından komite arasında iki dönem başkanlık yapılıyordu.

Twitter’da çıkan iddialara göre Çin Komünist Partisinin en yüksek yönetim grubu Daimi Komite harekete geçerek Xi’yi görevden alıp ev hapsinde tuttuğu yönünde.

Darbe girişiminin arkasında Çin Komünist Partisi’nin 105 yaşındaki daimi üyesi Song Ping, eski başkan Hu Cintao, eski Başbakan Wen Jiabao, mevcut daimi komite üyeleri ve Merkez Muhafız Bürosu’nun olduğu söyleniyor.

Yine iddialara göre Başkan Xi, Şangay İşbirliği Örgütü toplantısı için yurt dışına çıktığında “cunta” harekete geçti ve Xi’nin yetkileri kaldırıldı. Xi ülkeye geri çağrıldı ve havalimanına gözaltına alınarak bir eve hapsedildi.

Song-Cintao-Jiabao cuntası, Xi’nin darbe girişimine direnmesini engellemek için General Li Qiaoming aracılığıyla Pekin’de bir tür sıkı yönetim başlattı. Büyük bir askeri konvoy Pekin’e girerek şehri kontrol altına aldı ve giriş-çıkışları kapattı.

Continue Reading

Global

Çalışma Bakanı Bilgin “EYT’de çözüm aşamasına gelindi”

Published

on

By

Çalışma Bakanı Bilgin "EYT’de çözüm aşamasına gelindi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda çözüme yaklaştıklarını belirtti.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ziyaretinde bir açıklama yapan Bakan Bilgin, EYT’de çözüm aşamasına gelindiğini, dosyanın tamamlandığı gün basın toplantısıyla ya da diğer bir şekilde sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

“90 bin taşeron işçi kadroya alınacak”

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da açıklama yapan Bakan Bilgin, 90 bin civarında işçinin kapsam dışında kaldığını, bu işçilerin kadrolu işçi olarak geçmesi konusundaki bütün çalışmaları tamamladıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz gün Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) toplantısında konuşan Bakan, bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları düzelteceklerini söyledi. Toplantıdaki konuşmasında asgari ücret, geçici işçiler, taşeronların kadroya alınması, 3600 ve EYT konularını birer birer çözeceklerini söyleyen Bilgin, hepsinin dosyasını hazırladıklarını belirtmişti.

Continue Reading

Global

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Published

on

By

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Geçtiğimiz gün Merkez Bankasının faizleri indirmesiyle 18,41 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören Dolar/TL, bugün 18,40 seviyesini test etti. Rekor sonrası 18,33’e inen fiyat bugün 18,4060’a çıktı

Fed’in yüksek oranlı faiz artışına devam etmesi ve gelecek toplantıları için de bu beklentiyi artırmasıyla birlikte dolar endeksi 20 yılın zirvesine tırmandı. Dolar tüm para birimleri karşısında güçlendi. TL ise Merkez Bankasının faiz indirmesiyle birlikte baskı arttı. Merkez Bankası, ekonomide yavaşlamayı gerekçe göstererek faiz indirimine devam etti.

Zayıf TL, güçlü dolar fiyatlaması ile kur rekor tazeliyor

Geçtiğimiz gün 18,41’i, bugün ise 18,4 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören dolar kurundaki yükselişle beraber Merkez Bankasından müdahale gelebilir. En son Aralık ayı içinde kurda yaşanan hızlı ataklara Merkez Bankası 5 kez döviz satışı yaparak müdahale etmişti. 20 Aralık’ta ise KKM uygulaması açıklanmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans