Connect with us

Global

Merkez Bankasının Rezervleri Erimeye Devam Etti

Published

on

Merkez Bankasının verilerine göre 20 Mayıs ile biten işlem haftasında yurt içi yerleşiklerin bankalardaki döviz mevduatları 328 milyon dolar artış göstererek 214,5 milyar dolara yükseldi.

Gerçek kişilerde döviz mevduatı son haftada 686 milyon dolar artış göstererek 136,4 milyar dolara çıkarken tüzel kişilerde ise son haftada 357 milyon dolarlık satış oldu ve mevduatlar 78 milyar dolara çekildi.

TL mevduatlardaki değişim şu şekilde:

Kur Korumalı Mevduat son haftada 26 milyar TL düşerek 874 milyar TL oldu.

Bankalarda yer alan toplam TL mevduatlar ise son haftada 101 milyar TL artış gösterdi ve 2,747 milyar TL’ye erişti.

Yabancı yatırımcı TL varlıklardan uzaklaşmaya devam ediyor.

Önceki hafta hisse senedi piyasasından 766,9 milyon dolarlık satış yapan yabancı yatırımcı son haftada ise 603,2 milyon dolarlık satış yaptı. Tahvil tarafında ise bu haftaki düşüş daha sınırlı oldu. Geçen hafta 298,1 milyon dolarlık satışın ardından bu hafta sadece 67,3 milyon dolarlık satış yapıldı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Amerikan Ekonomisi İlk Çeyrekte Daraldı – (bugunfinans.com)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının rezervleri erimeye devam etti.

Geçen hafta azalan rezervler bu hafta da azalmaya devam etti. Brüt rezervler 61,2 milyar dolardan 60,1 milyar dolara, net uluslararası rezervler ise 10 milyar doların altına düştü. Net uluslararası rezervler 9,6 milyar dolar ile yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesine düştü. Swap hariç net rezervler de geçen hafta eksi 55,1 milyar dolar oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans