Connect with us

Global

Merkez Bankasının Rezervleri Erimeye Devam Etti

Published

on

Merkez Bankasının verilerine göre 20 Mayıs ile biten işlem haftasında yurt içi yerleşiklerin bankalardaki döviz mevduatları 328 milyon dolar artış göstererek 214,5 milyar dolara yükseldi.

Gerçek kişilerde döviz mevduatı son haftada 686 milyon dolar artış göstererek 136,4 milyar dolara çıkarken tüzel kişilerde ise son haftada 357 milyon dolarlık satış oldu ve mevduatlar 78 milyar dolara çekildi.

TL mevduatlardaki değişim şu şekilde:

Kur Korumalı Mevduat son haftada 26 milyar TL düşerek 874 milyar TL oldu.

Bankalarda yer alan toplam TL mevduatlar ise son haftada 101 milyar TL artış gösterdi ve 2,747 milyar TL’ye erişti.

Yabancı yatırımcı TL varlıklardan uzaklaşmaya devam ediyor.

Önceki hafta hisse senedi piyasasından 766,9 milyon dolarlık satış yapan yabancı yatırımcı son haftada ise 603,2 milyon dolarlık satış yaptı. Tahvil tarafında ise bu haftaki düşüş daha sınırlı oldu. Geçen hafta 298,1 milyon dolarlık satışın ardından bu hafta sadece 67,3 milyon dolarlık satış yapıldı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Amerikan Ekonomisi İlk Çeyrekte Daraldı – (bugunfinans.com)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının rezervleri erimeye devam etti.

Geçen hafta azalan rezervler bu hafta da azalmaya devam etti. Brüt rezervler 61,2 milyar dolardan 60,1 milyar dolara, net uluslararası rezervler ise 10 milyar doların altına düştü. Net uluslararası rezervler 9,6 milyar dolar ile yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesine düştü. Swap hariç net rezervler de geçen hafta eksi 55,1 milyar dolar oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans