Connect with us

Global

TCMB Faiz Kararı Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Published

on

Yurt içinde piyasalar dikkatini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararına çevirdi. Uzmanlar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Nisan toplantısında faizi %14’te sabit tutacağı yönünde beklenti içerisinde.
Dünya piyasalarında Fed’in agresif sıkılaşması fiyatlamalara daha fazla dahil edilirken, yurt içi piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısından herhangi bir sürpriz beklenmiyor.

Yılsonu tahminini paylaşan 16 kurumun medyan beklentisi faizlerin yılsonuna kadar değiştirilmeyerek %14 seviyesinde tutulacağı yönünde.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ONS ALTIN EN YÜKSEK SEVİYEDE
En düşük yılsonu tahmini veren kurum Ağustos ayından itibaren faiz indirimlerine başlanarak politika faizinin yılsonuna kadar %9 seviyesine kadar düşürülmesini, en yüksek yılsonu politika faizi tahminini paylaşan kurum ise Eylül ayında faiz artırımına gidilerek yılsonuna kadar politika faizinin %22 seviyesine kadar yükseltilmesini beklediklerini söyledi.

Reel faiz oranı eksi 47,1 puan

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, geçen yılın sonunda politika faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek %14’e kadar çekmişti. Son gelen %61,1’lik enflasyon dikkate alındığında TL’nin eksi 47,1 puan negatif getiri sunduğu görüldü.

Gevşeme döngüsü kur üzerinde etki yaratarak enflasyon görünümü üzerinde de baskı unsuru olarak öne çıkmıştı.

Geçtiğimiz Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin hemen ardından artan küresel enerji maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körükledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise enflasyondaki yükselişe rağmen son üç toplantısında politika faizini değiştirmedi. Banka daha sonra faiz değişikliği yapabileceğine dair de sinyal henüz vermedi.

Goldman Sachs, Cuma günü açıkladığı raporunda Nisan toplantısında faizlerde bir değişiklik beklemediğini söyledi.

“Türk yetkililerin dile getirdiklerine göre düşük faizleri tercih etseler de bizce enflasyon yükselmeye devam ettikçe ve cari hesapları dengesi bozulmaya devam ettikçe bir faiz indirimi olası değil.”

Dünyada merkez bankaları faiz artırıyor

Küresel piyasalara baktığımızda ise merkez bankalarının yükselen enflasyona karşı sıkılaşma döngüsüne devam ettiği görüldü.

Yeni Zelanda ve Kanada merkez bankaları son 22 yılın en sert sıkılaşma kararlarına imza atarken, Güney Kore Merkez Bankası da bu sıkılaşma dalgasına katılan son banka oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans