Connect with us

Altın

Ons Altın Ayın En Yüksek Seviyesine Geldi!

Published

on

Ons altın gün içerisinde 1.980 dolara yükselerek 14 Mart sonrası en yüksek seviyesini gördü. Son günlerde 1.930 dolar seviyesinde yatay seyir izleyen kıymetli metal, hafta içerisinde yükselişe geçti. Geçtiğimiz gün ABD’de çekirdek enflasyonun %6,5 ile beklentiden daha az artış göstermesiyle birlikte Fed’in yılın ikinci yarısında fazla şahin kalmayacağı beklentisi altını destekledi.

Putin’in açıklamaları yükselişin sebeplerinden oldu

Amerika Birlikte Devletleri tahvil faizlerinin enflasyon sonrası düşüşe geçmesinden destek alan altındaki yükselişe ortak olan bir diğer gelişme ise Putin’in açıklamaları oldu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
KANADA MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRDI
İstanbul’daki müzakerelerin ardından barış umutları artmıştı fakat ön koşullarda anlaşılmasıyla görüşmelerin bakanlar boyutuna taşınması bekleniyordu. Ancak Putin, müzakerelerin tıkandığını ve Rusya’nın sonuç alana kadar savaşı sürdüreceğini söylemesiyle birlikte piyasalarda jeopolitik fiyatlamalar yeniden öne çıktı.

Gün içerisinde daha çok Avrupa endeksleri satıcılı fiyatlanırken emtia grubunda yükseliş var. Altınla beraber bugün gümüş, paladyum, çinko, nikel ve platin yükseliş yaşarken alüminyum %1,4 düşüş yaşadı.

Ons altının haftalık %2’ye yakın değerlenmesine karşın USD/TRY kurunun 14,60 altına inmesiyle gram fiyatı 930 TL – 927 TL aralığında işlem görmeye devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altında enflasyon desteği

Published

on

By

Altında enflasyon desteği

Altın, son gelen verilerin ABD’de enflasyonun soğuduğuna işaret etmesi sonrasında FED’in agresif faiz artışlarını yumuşatacağına dair beklentileri güçlendirdi. Bununla birlikte altın 1900 dolar seviyesini aşarak dördüncü haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz gün içinde en yüksek 1901 doları gören ons altın haftanın son işlem gününde 1.895 dolar seviyesinden işlem görüyor. Perşembe günü rekor seviyelere yükselen gram altın, son işlem gününde de 1.148 TL ile yeni rekorunu kırdı.

Bazı Amerika merkez bankası yetkilileri, enflasyonu kontrol etmek için oranların hala önemli ölçüde yükselmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunurken, Fed Boston Başkanı Susan Collins ve Fed Philadelphia Başkanı Patrick Harker, bir sonraki toplantıda çeyrek puanlık daha küçük bir faiz artışıyla devam edilmesi gerektiğini savundu.

Continue Reading

Altın

Altın yükselişine devam ediyor

Published

on

By

Altın yükselişine devam ediyor

Altın vadeli işlemleri haftanın dördüncü gününde de yükselişte. Altın, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Şubat ayı için yüzde 0,41 yükselerek onsu $1,00’den işlem görüyor.
Altın $1.835,20 seviyesinde destek bulurken, $1.890,90 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri’i, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda; yüzde 0,07 düştü ve $102,86 seviyesinden işlem gördü.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mart ayı için yüzde 1,01 arttı ve onsu $23,72 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için $0,65 düştü

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

Altın fiyatları 6 ayın zirvesinde

Altın, Amerika ve Avrupa’daki resesyon korkuları ve Çin’de yaşanan şiddetli virüs dalgasının güvenli varlıklara olan talebi artırmasıyla birlikte son altı ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Spot altın, Perşembe günü küçük bir düşüş yaşarken ons başına 1.850 doların üzerinde seyrine sürdürürken, 28 Aralık’taki kapanıştan bu yana art arda yaklaşık yüzde 3’lük bir yükseliş yaşadı. Bu hafta ABD tahvil getirilerindeki düşüş de faiz getirisi olmayan değerli metalin yükselişine yardım ediyor.

Spot altın yeni işlem gününde 1.851 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise piyasada 1.116 Türk Lirasından işlem görüyor.

Fed’in Aralık toplantı tutanaklarına göre yetkililerin enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Yapılan açık sözlü uyarılar, yüksek faiz oranlarının uzun süre devam edeceğine işaret ederken bu durumun Amerika’daki yavaşlamayı derinleştirebileceği ve potansiyel olarak altın olan ilginin artabileceği değerlendiriliyor. Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva bu hafta yaptığı açıklamada dünya ekonomilerinin yaklaşık üçte birinin bu yıl resesyona girmesinin beklendiği söylendi.

Çin’de yaşanan şiddetli virus dalgasının Omicron türünün bilinen iki varyantı tarafından yönlendirildiği belirtilirken Dünya Sağlık Örgütü Pekin yönetimine daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu. Vakalardaki sert artışın Asya’nın en büyük ekonomisinde canlanmaya yol açması beklenen Sıfır-kovid politikasının terk edilmesi kararı sonrası yaşandı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans