Connect with us

Altın

Ons Altın Ayın En Yüksek Seviyesine Geldi!

Published

on

Ons altın gün içerisinde 1.980 dolara yükselerek 14 Mart sonrası en yüksek seviyesini gördü. Son günlerde 1.930 dolar seviyesinde yatay seyir izleyen kıymetli metal, hafta içerisinde yükselişe geçti. Geçtiğimiz gün ABD’de çekirdek enflasyonun %6,5 ile beklentiden daha az artış göstermesiyle birlikte Fed’in yılın ikinci yarısında fazla şahin kalmayacağı beklentisi altını destekledi.

Putin’in açıklamaları yükselişin sebeplerinden oldu

Amerika Birlikte Devletleri tahvil faizlerinin enflasyon sonrası düşüşe geçmesinden destek alan altındaki yükselişe ortak olan bir diğer gelişme ise Putin’in açıklamaları oldu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
KANADA MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRDI
İstanbul’daki müzakerelerin ardından barış umutları artmıştı fakat ön koşullarda anlaşılmasıyla görüşmelerin bakanlar boyutuna taşınması bekleniyordu. Ancak Putin, müzakerelerin tıkandığını ve Rusya’nın sonuç alana kadar savaşı sürdüreceğini söylemesiyle birlikte piyasalarda jeopolitik fiyatlamalar yeniden öne çıktı.

Gün içerisinde daha çok Avrupa endeksleri satıcılı fiyatlanırken emtia grubunda yükseliş var. Altınla beraber bugün gümüş, paladyum, çinko, nikel ve platin yükseliş yaşarken alüminyum %1,4 düşüş yaşadı.

Ons altının haftalık %2’ye yakın değerlenmesine karşın USD/TRY kurunun 14,60 altına inmesiyle gram fiyatı 930 TL – 927 TL aralığında işlem görmeye devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans