Connect with us

Global

İnşaat Sektöründe Maliyetler Rekor Kırdı!

Published

on

İnşaat sektöründe maliyetler rekor kırıyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı inşaat maliyet endeksi ile birlikte Şubat ayında %5,73 oranında artış gösterdi. Bu oranla birlikte geçen yıla göre %90,27 oranında artış göstermiş oldu. Endeksin bileşenlerinden olan malzeme endeksi son yılda %113,27 oranında artarken işçilik endeksi ise %41,38 oranında artış gösterdi.

Bina ve bina dışı yapılar olmak üzere hesaplanan endekste bina inşaat maliyetleri bir aylık dönemde %5,82 oranında artış gösterirken, son bir yılda %87,91 oranında bir artış gösterdi. Bina dışı yapılarda ise inşaat maliyet endeksi son bir ayda %5,40, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %98,42 oranında yükselme yaşadı.

Eylül’de başlayan döviz kuru atağıyla beraber inşaat maliyetleri de tekrar yükselişe geçti. Kasım’da tekrar rekor kıran maliyetlerde döviz kuru yansımaları devam ediyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İŞSİZLİK ORANLARINDA REKOR DÜŞÜŞ!

Temmuz’da %44 ile tüm zamanların rekor maliyetinin görülmesinin hemen ardından %48 oranı aşıldı. Aralık’ta ise aylık artış oranı %15,70, yıllık artış oranı %67,74 oldu. Endeks hem aylık hem de yıllık bazda tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Fakat döviz kurundaki yükseliş dursa da fiyatlara yansıma devam etti.

Ocak’ta da aylık %15 üzerinde bir artış yaşandı ve endeks %79,91 oldu.

Şubat’ta Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, sektör hammadde ve malzemelerindeki maliyetleri artırdı. Ayın son haftasında başlayan savaşın Mart ayında da devam etmesi nedeniyle maliyetlerdeki asıl etkinin Mart ayında görülmesi bekleniyor. Fakat son ayda dahi sektör maliyetleri rekor tazelemeye devam etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans