Connect with us

Global

İnşaat Sektöründe Maliyetler Rekor Kırdı!

Published

on

İnşaat sektöründe maliyetler rekor kırıyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı inşaat maliyet endeksi ile birlikte Şubat ayında %5,73 oranında artış gösterdi. Bu oranla birlikte geçen yıla göre %90,27 oranında artış göstermiş oldu. Endeksin bileşenlerinden olan malzeme endeksi son yılda %113,27 oranında artarken işçilik endeksi ise %41,38 oranında artış gösterdi.

Bina ve bina dışı yapılar olmak üzere hesaplanan endekste bina inşaat maliyetleri bir aylık dönemde %5,82 oranında artış gösterirken, son bir yılda %87,91 oranında bir artış gösterdi. Bina dışı yapılarda ise inşaat maliyet endeksi son bir ayda %5,40, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %98,42 oranında yükselme yaşadı.

Eylül’de başlayan döviz kuru atağıyla beraber inşaat maliyetleri de tekrar yükselişe geçti. Kasım’da tekrar rekor kıran maliyetlerde döviz kuru yansımaları devam ediyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İŞSİZLİK ORANLARINDA REKOR DÜŞÜŞ!

Temmuz’da %44 ile tüm zamanların rekor maliyetinin görülmesinin hemen ardından %48 oranı aşıldı. Aralık’ta ise aylık artış oranı %15,70, yıllık artış oranı %67,74 oldu. Endeks hem aylık hem de yıllık bazda tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Fakat döviz kurundaki yükseliş dursa da fiyatlara yansıma devam etti.

Ocak’ta da aylık %15 üzerinde bir artış yaşandı ve endeks %79,91 oldu.

Şubat’ta Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, sektör hammadde ve malzemelerindeki maliyetleri artırdı. Ayın son haftasında başlayan savaşın Mart ayında da devam etmesi nedeniyle maliyetlerdeki asıl etkinin Mart ayında görülmesi bekleniyor. Fakat son ayda dahi sektör maliyetleri rekor tazelemeye devam etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans