Connect with us

Global

İnşaat Sektöründe Maliyetler Rekor Kırdı!

Published

on

İnşaat sektöründe maliyetler rekor kırıyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı inşaat maliyet endeksi ile birlikte Şubat ayında %5,73 oranında artış gösterdi. Bu oranla birlikte geçen yıla göre %90,27 oranında artış göstermiş oldu. Endeksin bileşenlerinden olan malzeme endeksi son yılda %113,27 oranında artarken işçilik endeksi ise %41,38 oranında artış gösterdi.

Bina ve bina dışı yapılar olmak üzere hesaplanan endekste bina inşaat maliyetleri bir aylık dönemde %5,82 oranında artış gösterirken, son bir yılda %87,91 oranında bir artış gösterdi. Bina dışı yapılarda ise inşaat maliyet endeksi son bir ayda %5,40, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %98,42 oranında yükselme yaşadı.

Eylül’de başlayan döviz kuru atağıyla beraber inşaat maliyetleri de tekrar yükselişe geçti. Kasım’da tekrar rekor kıran maliyetlerde döviz kuru yansımaları devam ediyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İŞSİZLİK ORANLARINDA REKOR DÜŞÜŞ!

Temmuz’da %44 ile tüm zamanların rekor maliyetinin görülmesinin hemen ardından %48 oranı aşıldı. Aralık’ta ise aylık artış oranı %15,70, yıllık artış oranı %67,74 oldu. Endeks hem aylık hem de yıllık bazda tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Fakat döviz kurundaki yükseliş dursa da fiyatlara yansıma devam etti.

Ocak’ta da aylık %15 üzerinde bir artış yaşandı ve endeks %79,91 oldu.

Şubat’ta Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, sektör hammadde ve malzemelerindeki maliyetleri artırdı. Ayın son haftasında başlayan savaşın Mart ayında da devam etmesi nedeniyle maliyetlerdeki asıl etkinin Mart ayında görülmesi bekleniyor. Fakat son ayda dahi sektör maliyetleri rekor tazelemeye devam etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans