Connect with us

Global

Avrupa Bölgesinde enflasyon açıklandı

Published

on

Avrupa Bölgesinde enflasyon açıklandı

Avrupa Bölgesi’nde enflasyon tek haneye düştü. Bugün açıklanan Avrupa Bölgesi enflasyonu yıllık yüzde 9,2 oldu. Ekim ayında bu rakam yüzde 10,6 ile rekor yüksek seviyeye çıkmıştı. Kasım ayında ise yüzde 10’a gerileyen enflasyon rakamı yılı tek hane ile kapatsa da bu seviye Avrupa Merkez Bankasının hedefinin çok üstünde.

Bölge enflasyonu aylık bazda 1,5 yıl sonra ilk kez Kasım ayında yüzde 0,1 azalma göstermesinin ardından Aralık ayında yüzde 0,3 oranında gerileme yaşadı.

Enflasyon sepetinde en büyük pay enerjinin

2022 yılında dünyada enerji fiyatlarının rekor oranda yükseliş göstermesiyle tüm ekonomilerde enerji maliyetleri ilk sırada yer aldı. Avrupa bölgesinde de enerji, enflasyonun temel sebebi oldu. Yılın diğer yarısında fiyatların gerilemesi bölge enflasyonun da düşmesini sağladı.

Enerjinin enflasyon içindeki payı Aralık ayında yüzde 34,9’dan yüzde 25,7’ye geriledi.

Gıda fiyatlarının Nisan’da zirveyi görmesinin ardından azalmaya geçmesine karşın ülke ekonomilerinde hissedilmesi zaman aldı. Aralık ayında gıda grubu yüzde 13,6 oranına sahip oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans