Connect with us

Global

Petrol Fiyatları Yükselse de Endişeler Devam Ediyor

Published

on

Asya’da petrol, güçlenen dolar yeni satışlara yol açmış olmasına rağmen yükselmeye devam etti. Ama ABD ham petrol stoklarındaki artış ve Şanghay’da uzatılan karantina nedeniyle yakıt talebiyle ilgili endişeler devam ediyor.

Brent, %0,25 artışla 106,91 dolara yükselirken WTI %0,02 artarak 101,98 dolar oldu. Doların yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesini gördüğü Salı günü Brent %0,8 ve WTI %1,3 düşüş yaşadı.

Nissan Securities araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, Reuters’e yaptığı açıklamalarda “Daha yüksek bir dolar ve ABD ham petrol stoklarındaki artışın yanı sıra Şanghay’da devam eden karantina yüzünden Çin’de zayıflayan taleple ilgili endişeler baskıyı artırdı.” açıklamasında bulundu.;

“Taleple ilgili endişeler ve Ramazan ayı boyunca Orta Doğu’da çatışma olmayacağı beklentileri nedeniyle petrol fiyatları bir süreliğine 100 dolar civarında kalacak gibi görünse de Ramazan’dan sonra ve ABD’nin araç kullanım sezonu başlarken fiyatlar tekrar artabilir.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
AMERİKA’DA DIŞ TİCARET AÇIĞI REKOR SEVİYEDE

Geçtiğimiz salı günü Amerikan Petrol Enstitüsünün ham petrol arz raporu, 31 Mart haftasında stoklarda 1,08 milyon varil artış olduğunu gösterdi. Şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesinin arz verileri bekleniyor.

Çin’de Şanghay’daki karantinanın uzamasıyla yakıt talebiyle ilgili endişeler artıyor.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırım olasılığı da petrolü desteklerken; ABD, AB ve G7 ülkeleri, Rus birliklerinin Ukrayna’da işlediği iddia edilen savaş suçlarına karşılık yeni bir yaptırım turu düşünüyor. Bu da arzla ilgili endişeleri artırıyor.

Arz cephesinde ayrıca üç kaynağın Reuters’e yaptığı açıklamaya göre Uluslararası Enerji Ajansı üyeleri, rezervden ne kadar petrol kullanacaklarını tartışmaya devam ediyor. Önümüzdeki günlerde açıklama yapılabilir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Çin’de darbe iddiası!

Published

on

By

Çin Komünist Partisi, Mao öldükten sonra daimi bir lider seçememişti. Ölümü ardından komite arasında iki dönem başkanlık yapılıyordu.

Twitter’da çıkan iddialara göre Çin Komünist Partisinin en yüksek yönetim grubu Daimi Komite harekete geçerek Xi’yi görevden alıp ev hapsinde tuttuğu yönünde.

Darbe girişiminin arkasında Çin Komünist Partisi’nin 105 yaşındaki daimi üyesi Song Ping, eski başkan Hu Cintao, eski Başbakan Wen Jiabao, mevcut daimi komite üyeleri ve Merkez Muhafız Bürosu’nun olduğu söyleniyor.

Yine iddialara göre Başkan Xi, Şangay İşbirliği Örgütü toplantısı için yurt dışına çıktığında “cunta” harekete geçti ve Xi’nin yetkileri kaldırıldı. Xi ülkeye geri çağrıldı ve havalimanına gözaltına alınarak bir eve hapsedildi.

Song-Cintao-Jiabao cuntası, Xi’nin darbe girişimine direnmesini engellemek için General Li Qiaoming aracılığıyla Pekin’de bir tür sıkı yönetim başlattı. Büyük bir askeri konvoy Pekin’e girerek şehri kontrol altına aldı ve giriş-çıkışları kapattı.

Continue Reading

Global

Çalışma Bakanı Bilgin “EYT’de çözüm aşamasına gelindi”

Published

on

By

Çalışma Bakanı Bilgin "EYT’de çözüm aşamasına gelindi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda çözüme yaklaştıklarını belirtti.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ziyaretinde bir açıklama yapan Bakan Bilgin, EYT’de çözüm aşamasına gelindiğini, dosyanın tamamlandığı gün basın toplantısıyla ya da diğer bir şekilde sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

“90 bin taşeron işçi kadroya alınacak”

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da açıklama yapan Bakan Bilgin, 90 bin civarında işçinin kapsam dışında kaldığını, bu işçilerin kadrolu işçi olarak geçmesi konusundaki bütün çalışmaları tamamladıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz gün Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) toplantısında konuşan Bakan, bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları düzelteceklerini söyledi. Toplantıdaki konuşmasında asgari ücret, geçici işçiler, taşeronların kadroya alınması, 3600 ve EYT konularını birer birer çözeceklerini söyleyen Bilgin, hepsinin dosyasını hazırladıklarını belirtmişti.

Continue Reading

Global

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Published

on

By

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Geçtiğimiz gün Merkez Bankasının faizleri indirmesiyle 18,41 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören Dolar/TL, bugün 18,40 seviyesini test etti. Rekor sonrası 18,33’e inen fiyat bugün 18,4060’a çıktı

Fed’in yüksek oranlı faiz artışına devam etmesi ve gelecek toplantıları için de bu beklentiyi artırmasıyla birlikte dolar endeksi 20 yılın zirvesine tırmandı. Dolar tüm para birimleri karşısında güçlendi. TL ise Merkez Bankasının faiz indirmesiyle birlikte baskı arttı. Merkez Bankası, ekonomide yavaşlamayı gerekçe göstererek faiz indirimine devam etti.

Zayıf TL, güçlü dolar fiyatlaması ile kur rekor tazeliyor

Geçtiğimiz gün 18,41’i, bugün ise 18,4 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören dolar kurundaki yükselişle beraber Merkez Bankasından müdahale gelebilir. En son Aralık ayı içinde kurda yaşanan hızlı ataklara Merkez Bankası 5 kez döviz satışı yaparak müdahale etmişti. 20 Aralık’ta ise KKM uygulaması açıklanmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans