Connect with us

Global

Petrol Fiyatları Yükselse de Endişeler Devam Ediyor

Published

on

Asya’da petrol, güçlenen dolar yeni satışlara yol açmış olmasına rağmen yükselmeye devam etti. Ama ABD ham petrol stoklarındaki artış ve Şanghay’da uzatılan karantina nedeniyle yakıt talebiyle ilgili endişeler devam ediyor.

Brent, %0,25 artışla 106,91 dolara yükselirken WTI %0,02 artarak 101,98 dolar oldu. Doların yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesini gördüğü Salı günü Brent %0,8 ve WTI %1,3 düşüş yaşadı.

Nissan Securities araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, Reuters’e yaptığı açıklamalarda “Daha yüksek bir dolar ve ABD ham petrol stoklarındaki artışın yanı sıra Şanghay’da devam eden karantina yüzünden Çin’de zayıflayan taleple ilgili endişeler baskıyı artırdı.” açıklamasında bulundu.;

“Taleple ilgili endişeler ve Ramazan ayı boyunca Orta Doğu’da çatışma olmayacağı beklentileri nedeniyle petrol fiyatları bir süreliğine 100 dolar civarında kalacak gibi görünse de Ramazan’dan sonra ve ABD’nin araç kullanım sezonu başlarken fiyatlar tekrar artabilir.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
AMERİKA’DA DIŞ TİCARET AÇIĞI REKOR SEVİYEDE

Geçtiğimiz salı günü Amerikan Petrol Enstitüsünün ham petrol arz raporu, 31 Mart haftasında stoklarda 1,08 milyon varil artış olduğunu gösterdi. Şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesinin arz verileri bekleniyor.

Çin’de Şanghay’daki karantinanın uzamasıyla yakıt talebiyle ilgili endişeler artıyor.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırım olasılığı da petrolü desteklerken; ABD, AB ve G7 ülkeleri, Rus birliklerinin Ukrayna’da işlediği iddia edilen savaş suçlarına karşılık yeni bir yaptırım turu düşünüyor. Bu da arzla ilgili endişeleri artırıyor.

Arz cephesinde ayrıca üç kaynağın Reuters’e yaptığı açıklamaya göre Uluslararası Enerji Ajansı üyeleri, rezervden ne kadar petrol kullanacaklarını tartışmaya devam ediyor. Önümüzdeki günlerde açıklama yapılabilir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans