Connect with us

Global

Petrol Fiyatları Yükselse de Endişeler Devam Ediyor

Published

on

Asya’da petrol, güçlenen dolar yeni satışlara yol açmış olmasına rağmen yükselmeye devam etti. Ama ABD ham petrol stoklarındaki artış ve Şanghay’da uzatılan karantina nedeniyle yakıt talebiyle ilgili endişeler devam ediyor.

Brent, %0,25 artışla 106,91 dolara yükselirken WTI %0,02 artarak 101,98 dolar oldu. Doların yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesini gördüğü Salı günü Brent %0,8 ve WTI %1,3 düşüş yaşadı.

Nissan Securities araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, Reuters’e yaptığı açıklamalarda “Daha yüksek bir dolar ve ABD ham petrol stoklarındaki artışın yanı sıra Şanghay’da devam eden karantina yüzünden Çin’de zayıflayan taleple ilgili endişeler baskıyı artırdı.” açıklamasında bulundu.;

“Taleple ilgili endişeler ve Ramazan ayı boyunca Orta Doğu’da çatışma olmayacağı beklentileri nedeniyle petrol fiyatları bir süreliğine 100 dolar civarında kalacak gibi görünse de Ramazan’dan sonra ve ABD’nin araç kullanım sezonu başlarken fiyatlar tekrar artabilir.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
AMERİKA’DA DIŞ TİCARET AÇIĞI REKOR SEVİYEDE

Geçtiğimiz salı günü Amerikan Petrol Enstitüsünün ham petrol arz raporu, 31 Mart haftasında stoklarda 1,08 milyon varil artış olduğunu gösterdi. Şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesinin arz verileri bekleniyor.

Çin’de Şanghay’daki karantinanın uzamasıyla yakıt talebiyle ilgili endişeler artıyor.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırım olasılığı da petrolü desteklerken; ABD, AB ve G7 ülkeleri, Rus birliklerinin Ukrayna’da işlediği iddia edilen savaş suçlarına karşılık yeni bir yaptırım turu düşünüyor. Bu da arzla ilgili endişeleri artırıyor.

Arz cephesinde ayrıca üç kaynağın Reuters’e yaptığı açıklamaya göre Uluslararası Enerji Ajansı üyeleri, rezervden ne kadar petrol kullanacaklarını tartışmaya devam ediyor. Önümüzdeki günlerde açıklama yapılabilir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans