Connect with us

Global

Resesyon endişeleri petrolde baskıya neden oldu

Published

on

Resesyon endişeleri petrolde baskıya neden oldu

Amerikan ekonomisinin sağlığı ve FED ile ilgili artan endişeler, ham petrol stoklarında yaşanan beklenmedik boyuttaki düşüşün verdiği arz yönlü olumlu sinyalleri büyük ölçüde dengelediği için petrol, gün içerisinde son yılın en düşük seviyesine yakın seviyelerinde.

Wall Street’te gittikçe artan sayıda banka, 2023 yılında özellikle faiz oranı artışının devam etmesi ve enflasyonun beklenenden de kalıcı hale gelmesi halinde resesyon ihtimali konusunda uyarıyor.

Bu hafta Amerika’dan gelen güçlü ekonomik veriler, enflasyon üzerindeki artış yönlü baskının yakın vade de devam edeceğinin sinyalini verirken, bu eğilim Fed’in daha da şahin hamleler yapmasına sebep olabilir.

Brent petrol yüzde 0,3 düşüşle 79,51 dolara düşerken, WTI yüzde 0,1 düşerek 74,16 dolara indi. Her iki sözleşme de Salı günü son bir yılın en düşük seviyesinden işlem görüyor.

Fed’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını ufak bir oranda artırması beklenirken banka, enflasyon yükselmeye devam etmesi halinde faiz oranlarının çok daha yüksek seviyelere getirileceği konusunda uyarılarda bulundu. Yüksel faiz oranları; likiditenin kuruması ve yatırımcıların daha sıkı parasal koşullar yüzünden talepte yavaşlama olmasından korkması nedeniyle bu yıl petrol piyasaları üzerinde bir baskı oluşturdu.

Petrol, geçtiğimiz hafta ABD petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş işaret eden endüstri verilerini büyük ölçüde görmezden geldi. Ham petrol stokları düşüş yaşarken özellikle benzin olmak üzere ürün stoklarındaki artış, dünyanın en büyük petrol tüketicisinde perakende yakıt talebinin zayıf olduğunu gösterdi.

Hükümet verilerinin; petrol stoklarının Kasım ayının son haftasında görülen 12,6 milyon varillik büyük düşüşe kıyasla geçtiğimiz hafta 3,3 milyon varil azaldığını göstermesi bekleniyor.

Bu hafta ayrıca ülkedeki enflasyonun seyrine ilişkin yeni ipucu sağlayacak olan Kasım ayı üretici enflasyonu verilerine odaklanılacak. Enflasyonun geçtiğimiz ay boyunca yüksek kaldığına dair herhangi bir işaretin, ham petrol piyasalarında daha fazla dalgalanmayı tetiklemesi muhtemel.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans