Connect with us

Global

Resesyon endişeleri petrolde baskıya neden oldu

Published

on

Resesyon endişeleri petrolde baskıya neden oldu

Amerikan ekonomisinin sağlığı ve FED ile ilgili artan endişeler, ham petrol stoklarında yaşanan beklenmedik boyuttaki düşüşün verdiği arz yönlü olumlu sinyalleri büyük ölçüde dengelediği için petrol, gün içerisinde son yılın en düşük seviyesine yakın seviyelerinde.

Wall Street’te gittikçe artan sayıda banka, 2023 yılında özellikle faiz oranı artışının devam etmesi ve enflasyonun beklenenden de kalıcı hale gelmesi halinde resesyon ihtimali konusunda uyarıyor.

Bu hafta Amerika’dan gelen güçlü ekonomik veriler, enflasyon üzerindeki artış yönlü baskının yakın vade de devam edeceğinin sinyalini verirken, bu eğilim Fed’in daha da şahin hamleler yapmasına sebep olabilir.

Brent petrol yüzde 0,3 düşüşle 79,51 dolara düşerken, WTI yüzde 0,1 düşerek 74,16 dolara indi. Her iki sözleşme de Salı günü son bir yılın en düşük seviyesinden işlem görüyor.

Fed’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını ufak bir oranda artırması beklenirken banka, enflasyon yükselmeye devam etmesi halinde faiz oranlarının çok daha yüksek seviyelere getirileceği konusunda uyarılarda bulundu. Yüksel faiz oranları; likiditenin kuruması ve yatırımcıların daha sıkı parasal koşullar yüzünden talepte yavaşlama olmasından korkması nedeniyle bu yıl petrol piyasaları üzerinde bir baskı oluşturdu.

Petrol, geçtiğimiz hafta ABD petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş işaret eden endüstri verilerini büyük ölçüde görmezden geldi. Ham petrol stokları düşüş yaşarken özellikle benzin olmak üzere ürün stoklarındaki artış, dünyanın en büyük petrol tüketicisinde perakende yakıt talebinin zayıf olduğunu gösterdi.

Hükümet verilerinin; petrol stoklarının Kasım ayının son haftasında görülen 12,6 milyon varillik büyük düşüşe kıyasla geçtiğimiz hafta 3,3 milyon varil azaldığını göstermesi bekleniyor.

Bu hafta ayrıca ülkedeki enflasyonun seyrine ilişkin yeni ipucu sağlayacak olan Kasım ayı üretici enflasyonu verilerine odaklanılacak. Enflasyonun geçtiğimiz ay boyunca yüksek kaldığına dair herhangi bir işaretin, ham petrol piyasalarında daha fazla dalgalanmayı tetiklemesi muhtemel.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Deprem bölgesinde ohal ilan edildi

Published

on

By

Deprem-bolgesinde-ohal-ilan-edildi.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli olarak gerçekleşen iki büyük deprem yaklaşık 13,5 milyon vatandaşımızın yaşadığı geniş bir çevredeki 10 ilde büyük yıkıma yol açtı.

Coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

Arama kurtarma çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. Halihazırda 53 bin 317 personelle çalışmalar sürüyor.

Şu ana kadar 54 bin çadır, 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri bölgeye gönderildi.

100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik.

Ekip ve malzemelerin ulaşımında halen zorluk yaşanıyor.

TSK binlerce personeli ile çalışmalarda yer alıyor.

Toplamda 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır. Ülkemizin her yerinde vatandaşlarımız kan bağışı yapıyor.

İnsansız hava araçlarımızı da devreye aldık.

Binlerce iş makinesi ülkemizin dört bir yanından bölgeye doğru hareket halindedir.

Şu anda 3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. Şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın sağ olarak kurtarılması en büyük tesellimizdir.

Otellerin afetzedelerin barındırmasına yönelik planlamalar sürüyor. Sadece Antalya bölgesinde bunun için 50 bin yatak hazırlandı.

Bizi telefonla arayan 18 devlet ve hükümet başkanı ile görüştük.

İnsanlarımızı ve iş dünyamızı AFAD hesaplarına bağışta bulunmaya davet ediyorum. AFAD hesaplarına yapılan havalelerden herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Bununla birlikte yaşadığımız deprem felaketinin etkilerinin vehameti fevkalade tedbirler alınmasını zorunlu hale getirmektedir.

Depremin yaşandığı 10 ilimizi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak olağanüstü hal ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve 3 ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız. açıklamalarında bulundu.

Continue Reading

Global

Ticaret Bakanlığından fahiş fiyat denetimi

Published

on

By

Ticaret Bakanlığı bugün yaptığı açıklamasında deprem sırasında acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik olarak ülke genelinde denetimlere başladığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için devlet kurumları başta olmak üzere herkesin canla başla çalıştığının altını çizerek “Öte yandan bu üzücü hadise sırasında acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik olarak bakanlığımızca ülke genelinde denetimler başlatılmıştır.

Ayrıca elektronik ticaret pazar yerlerine de gerekli tedbirleri almaları yönünde uyarılar yapılmıştır. Bu kapsamda, yaşadığımız bu olağanüstü dönemde devletimiz ve milletimiz büyük bir dayanışma örneği göstererek birbirine kenetlenmişken depremden etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetini suistimal etmeye yönelik her türlü fırsatçılık faaliyetleri bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Bu tür fırsatçılık eylemlerinde bulunanlara karşı bakanlığımızca en ağır idari yaptırım cezalarının uygulanacağından hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın” açıklaması yapıldı.

Continue Reading

Global

THY biletleri 100 TL’ye sabitledi

Published

on

By

THY biletleri 100 TL'ye sabitledi

Türk Hava Yolları, deprem bölgesine destek için Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’dan İstanbul’a yapılacak tüm uçuşlarda bilet fiyatını 13 Şubat’a kadar vergiler dahil 100 TL olarak sabitlendiğini açıkladı.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, deprem bölgelerine insani yardım malzemeleri ve arama kurtarma ekiplerinin ulaşması için AFAD koordinasyonunda operasyonlarını sürdürdüklerinin altını çizdi.

THY’nin şimdiye kadar 9’u kargo uçağı olmak üzere 47 uçuş gerçekleştirdiğini aktaran Üstün, şu bilgileri paylaştı:

“Bu kapsamda giden insani yardım uçaklarımızın dönüş uçuşlarını da vatandaşlarımızın kullanımına açıyoruz. Yolcu düzenini sağlayabilmemiz adına da bu uçuşlar için de rezervasyonunuzu mobil uygulamamız ve web sitemiz üzerinden oluşturabilirsiniz. Hem bu uçuşlarımız hem de Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’dan İstanbul’a olan tüm uçuşlarımızı 13 Şubat’a kadar vergiler dahil 100 TL olarak sabitliyoruz.”

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans