Connect with us

Emtia

Petrol’de Krizle Beraber Yükseliş Devam Ediyor!

Published

on

Geçtiğimiz günlerde Asya’da petrol yükselerek Rusya ve Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinde ilerleme işaretlerinden dolayı yaşanan kaybı tersine çevirdi. ABD ham petrol arz verileri, piyasadaki darlığın hatırlatıcısı oldu.

Brent %0,53 artışla 108,28 dolara yükselerek bir önceki seansta yaşanan %2’lik kaybı tersine çevirdi. WTI Salı günü %1,6 düşüş yaşamışken %0,67 artışla 104,94 dolar oldu.

Yatırımcıların brente olan ilgisi, Amerikan Petrol Enstitüsünün Salı günkü raporu ile arzdaki darlığa yöneldi. Rapor, 25 Mart haftasında stoklarda 3 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi.

Yatırımcılar şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesinin verilerini bekliyor.

geçtiğimiz salı günü yapılan yüz yüze görüşmeler sırasında Rusya’nın, Kiev ve diğer şehirlerin etrafındaki askeri operasyonları küçültme sözü vermesi ile bir önceki seansta piyasada %2 düşüş görüldü. Bunlara rağmen saldırıların sürdüğüne dair raporlar gelmeye devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, görüşmelerin umut vadettiğini ancak somut sonuçlar beklediğini söyledi. Geç saatlerde yaptığı bir konuşmada “Görüşmelerden aldığımız sinyallerin olumlu olduğunu söyleyebiliriz ancak bunlar patlayan Rus toplarının sesini bastırmıyor.” açıklamasında bulundu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Daha Çevreci Bitcoin İçin Kampanyalar Başlıyor! – (bugunfinans.com)

Commonwealth Bank analisti Tobin Gorey, “Fiyattaki toparlanma, en azından petrol piyasasında herhangi bir ‘ilerleme’ ile ilgili güçlü bir şüphecilik olduğunu gösterdi.” diye belirtti.

Yatırımcılar ise Perşembe günü yapılacak olan OPEC+ toplantısını bekliyor.

OPEC+’nın iki üyesi Suudi Arabistan ve BAE, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına karşı grubun aksiyon almayı düşünmeyeceğini söylediler. OPEC+’nın yalnızca piyasayı istikrara kavuşturacağını, siyasete girmeyeceğini belirttiler.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emtia

Tarım enflasyonu rekor seviyede

Published

on

By

Tarım enflasyonu rekor seviyede

Tarım enflasyonu tarihi rekorunu kırdı. Çiftçinin ürettiği ürünün ilk el satışındaki fiyat değişimini gösteren tarım ÜFE Ekim’de geçen aya göre yüzde 4,59 oranında artış gösterirken, son bir yılda ise yüzde 163,32 rekor seviyede yükseliş yaşadı.

TÜİK raporuna göre, Ekim ayında endekste kapsanan 92 maddeden 20 maddenin ortalama fiyat azalış, 59 maddenin ortalama fiyatında ise artış yaşandı.

Aylık en çok artış sert kabuklu meyvelerde görüldü

Aylık artışın yüksek olduğu alt grup yüzde 50,68 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler ve yüzde 13,58 ile yağlı meyveler oldu. Yıllık bazda en çok artış ise yüzde 361,53 ile turunçgiller ve yüzde 230,48 ile çeltikte görüldü.

Sektörlerde bir önceki aya göre, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde %1,81 oranında azalma oldu. Tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 4,72, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde ise yüzde 5,85 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 3,21, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 4,36 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 8,84 artış yaşandı.

Continue Reading

Emtia

Petrolde yükseliş devam ediyor

Published

on

By

Petrolde yükseliş devam ediyor

Sıfır vaka politikası uygulayan Çin, kısıtlamaları azaltacağını açıklamasıyla birlikte petrol yükselişe geçti.

Çin’de yılın ilk çeyreğinden sonra en yüksek covid vakaları görülünce kısıtlamalar da artırılmıştı. Karantina uygulamasını hemen devreye alan yetkililer, kuralları ihlal eden havayolu şirketlerine de uçuş cezası vermişti. Bugün devlet yetkililerinden yapılan açıklamada 7 günlük karantina süresinin 5 güne düşürüldüğü, havayolu şirketlerine uygulanan cezanın kaldırıldığı ve temaslılara getirilen yasakların da gevşetildiği belirtildi. Risk derecesinin düşürülmesi ve uçuşların da genişletilmesiyle seyahatlerin artması, buna bağlı yakıt tüketiminin de yükselmesi bekleniyor.

Petrol bugün %3 yükseldi

Hafta içinde 92 doların altına düşen Brent petrol, dolardaki düşüşten destek aldı ve 93,50 dolar üzerinde kapanış yaptı. Bugün ise Çin’deki kısıtlamaların gevşetilmesi petroldeki yükselişi hızlandırdı. Brent fiyatı yüzde 3 kazançla 96,65 dolara çıktı.

Geçen haftayı 97 dolar üzerinde kapatan Brent, henüz haftalık bazda pozitif bölgeye geçmedi, ancak kayıplarının büyük kısmını geri verdi. Ham petrol bugün yüzde 3 üzeri kazançla 89,55 dolara çıktı.

Continue Reading

Altın

Çin’deki endişeler devam ettikçe altın fiyatları düştü

Published

on

By

Çin'deki endişeler devam ettikçe altın fiyatları düştü

Haftanın ilk işlem gününde altın ve bakır fiyatlarında düşüş yaşandı. Çin’de uygulanan COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikasına yeniden dönmesi, yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırarak dolara destek oldu.

Spot altın Asya piyasalarında yüzde 0,4 düşüş yaşayarak 1.674,12 dolara kadar gerilerken, altın vadeli işlemleri yüzde 0,5 azalarak 1.677,30 dolara kadar geriledi.

Kıymetli metalin fiyatları, Amerika’nın tarım dışı istihdam verilerinin Ekim ayı için beklenenden daha güçlü çıkmasının ardından Cuma günü keskin bir yükseliş gösterirken dolar düştü.

Fakat dolar haftanın ilk işlem gününde düşüşüne ara verdi. Dolar endeksi yüzde 0,2 yükseldi. Çinli sağlık yetkilileri hafta sonu yaptıkları açıklamada ülkenin, katı Covid-19 politikasına “sarsılmaz” bir şekilde bağlı kaldığını belirterek geçen hafta borsada büyük bir ralli yaşanmasına neden olan değişim umutlarını boşa çıkardı.

Altının önümüzdeki aylarda da baskı altında kalması bekleniyor zira Fed, enflasyonu düşürmek için faizleri artırmaya devam edeceğinin sinyallerini verdi. Geçen haftaki güçlü istihdam verileri, merkez bankasına faizleri yükseltmek için daha fazla alan sağlıyor.

Bu hafta gözler, fiyat baskılarının 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldığını göstermesi beklenen Ekim ayına ait ABD enflasyon verilerinde. Böyle bir verinin, Fed’in daha şahin adımlar atmasına yol açması muhtemel.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans