Connect with us

Global

Katar’dan Mısıra 5 Milyar Dolarlık Yatırım!

Published

on

Toplamda 5 milyar dolar değerinde bir dizi yaptırım anlaşması yapmak üzere Katar’a giden Mısır Hükümeti, anlaşmanın sağlandığını açıkladı. Yapılan açıklamada, anlaşmaya Katar dışişleri ve maliye bakanlarının Mısır’ı ziyareti sırasında varıldığı söylendi. Ancak yatırım yapılacak projelerin takvimi veya içerikleri konusunda bilgi verilmedi. Mısır, ilerleyen dönemde Katar’ın ülkeye 5 milyar dolarlık yatırım yapma planı olduğunu açıkladı.
İki ülke yetkilileri arasında yapılan görüşmenin ardından Mısır hükümetinin yaptığı açıklamada yatırımları koordine etmek için ortak bir komite kurulması kararlaştırıldığını söyledi.

Başlıca gıda ithalatçısı ülkelerden bir tanesi olan Mısır ekonomisinin Ukrayna savaşı kaynaklı rekor seviyelere ulaşan tahıl fiyatları yüzünden ağır bir darbe aldığını belirtirken söz konusu yatırımlar için herhangi bir zaman verilmedi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TCMB’DEN FAİZ AÇIKLAMASI

Orta Doğu’nun en borçlu ülkelerinden bir tanesi olan Mısır tahıl ithalatının büyük kısmını Rusya ve Ukrayna’dan yapıyordu. Ayrıca ülkenin önemli gelir kaynaklarından biri ağırlıklı olarak Rus turistlerden beslenen turizm gelirleriydi.

Katar anlaşması Abu Dabi Varlık Fonu’nun aybaşında yaklaşık 2 milyar dolar değerinde Borsaya açık kamu sahipli Mısır şirketlerinden hisse alması sonrası geldi. Bu hamle körfez ülkelerinin Mısır’a krizden çıkması için verdiği desteğin en somut örneklerden biri olarak kabul ediliyor.

Arap dünyasının en kalabalık ülkesi olan Mısır’ın bu desteğin yanında Uluslararası Para Fonu’ndan kredi alınmasını da içere bir finansman arayışı içinde olduğu biliniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans