Connect with us

Global

Katar’dan Mısıra 5 Milyar Dolarlık Yatırım!

Published

on

Toplamda 5 milyar dolar değerinde bir dizi yaptırım anlaşması yapmak üzere Katar’a giden Mısır Hükümeti, anlaşmanın sağlandığını açıkladı. Yapılan açıklamada, anlaşmaya Katar dışişleri ve maliye bakanlarının Mısır’ı ziyareti sırasında varıldığı söylendi. Ancak yatırım yapılacak projelerin takvimi veya içerikleri konusunda bilgi verilmedi. Mısır, ilerleyen dönemde Katar’ın ülkeye 5 milyar dolarlık yatırım yapma planı olduğunu açıkladı.
İki ülke yetkilileri arasında yapılan görüşmenin ardından Mısır hükümetinin yaptığı açıklamada yatırımları koordine etmek için ortak bir komite kurulması kararlaştırıldığını söyledi.

Başlıca gıda ithalatçısı ülkelerden bir tanesi olan Mısır ekonomisinin Ukrayna savaşı kaynaklı rekor seviyelere ulaşan tahıl fiyatları yüzünden ağır bir darbe aldığını belirtirken söz konusu yatırımlar için herhangi bir zaman verilmedi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TCMB’DEN FAİZ AÇIKLAMASI

Orta Doğu’nun en borçlu ülkelerinden bir tanesi olan Mısır tahıl ithalatının büyük kısmını Rusya ve Ukrayna’dan yapıyordu. Ayrıca ülkenin önemli gelir kaynaklarından biri ağırlıklı olarak Rus turistlerden beslenen turizm gelirleriydi.

Katar anlaşması Abu Dabi Varlık Fonu’nun aybaşında yaklaşık 2 milyar dolar değerinde Borsaya açık kamu sahipli Mısır şirketlerinden hisse alması sonrası geldi. Bu hamle körfez ülkelerinin Mısır’a krizden çıkması için verdiği desteğin en somut örneklerden biri olarak kabul ediliyor.

Arap dünyasının en kalabalık ülkesi olan Mısır’ın bu desteğin yanında Uluslararası Para Fonu’ndan kredi alınmasını da içere bir finansman arayışı içinde olduğu biliniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans