Connect with us

Global

UniCredit, Ukrayna Krizi Üzerine Rusya’nın Otkritie Satış Sürecinden Çıktı

Published

on

UniCredit SpA, Rus kredi kuruluşu Otkritie Bank FC’nin satın alınmasına yönelik araştırmalarında daha fazla devam etmeyecek. CEO Andrea Orcel ise bölgedeki jeopolitik gerilimlere atıfta bulundu.

Orcel, Cuma günü yaptığı basın toplantısında bankanın tüm yıl kazançlarını açıklayarak, UniCredit’in olası bir satın alma konusunu araştırdıktan sonra kurtarılan Rus kredi kuruluşuna ilişkin gerekli özeni göstermekten çekildiğini söyledi.

UniCredit, bankanın karlılığı artırmak için birleşme ve satın alma fırsatlarını araştırma planlarının bir parçası olarak Otkritie’ye ilgi göstermişti. Aynı zamanda, Rusya ile Ukrayna arasında ortaya çıkan bir savaş ihtimali, iş ortamını kargaşaya sürükledi.
Otkritie, çoğu eski sahiplerine bağlı borçlar altında battıktan sonra, ülkenin şimdiye kadarki en büyük kurtarmasının bir parçası olarak 2017 yılında kamulaştırılan, sistemik olarak önemli bir Rus bankasıdır. Hisselerini elden çıkarma seçeneklerini gözden geçiren Bank of Russia, birkaç stratejik yatırımcının satış sürecine katılmaya ilgi gösterdiğini ve halka arzın merkez bankasının Otkritie’den çıkması için bir seçenek olmaya devam ettiğini söyledi.

UniCredit, hissedarlara değer katması koşuluyla birleşme ve devralmaları dikkate alacağını taahhüt etmişti. Bir anlaşma, kıdemli bir anlaşma yapıcı olan Orcel’in, geçen yıl zor durumdaki yerel borç veren Banca Monte dei Paschi di Siena SpA’yı devralmak için İtalyan hükümetiyle yaptığı karmaşık ve nihayetinde başarısız müzakereleri geride bırakmasına yardımcı olacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans