Connect with us

Global

UniCredit, Ukrayna Krizi Üzerine Rusya’nın Otkritie Satış Sürecinden Çıktı

Published

on

UniCredit SpA, Rus kredi kuruluşu Otkritie Bank FC’nin satın alınmasına yönelik araştırmalarında daha fazla devam etmeyecek. CEO Andrea Orcel ise bölgedeki jeopolitik gerilimlere atıfta bulundu.

Orcel, Cuma günü yaptığı basın toplantısında bankanın tüm yıl kazançlarını açıklayarak, UniCredit’in olası bir satın alma konusunu araştırdıktan sonra kurtarılan Rus kredi kuruluşuna ilişkin gerekli özeni göstermekten çekildiğini söyledi.

UniCredit, bankanın karlılığı artırmak için birleşme ve satın alma fırsatlarını araştırma planlarının bir parçası olarak Otkritie’ye ilgi göstermişti. Aynı zamanda, Rusya ile Ukrayna arasında ortaya çıkan bir savaş ihtimali, iş ortamını kargaşaya sürükledi.
Otkritie, çoğu eski sahiplerine bağlı borçlar altında battıktan sonra, ülkenin şimdiye kadarki en büyük kurtarmasının bir parçası olarak 2017 yılında kamulaştırılan, sistemik olarak önemli bir Rus bankasıdır. Hisselerini elden çıkarma seçeneklerini gözden geçiren Bank of Russia, birkaç stratejik yatırımcının satış sürecine katılmaya ilgi gösterdiğini ve halka arzın merkez bankasının Otkritie’den çıkması için bir seçenek olmaya devam ettiğini söyledi.

UniCredit, hissedarlara değer katması koşuluyla birleşme ve devralmaları dikkate alacağını taahhüt etmişti. Bir anlaşma, kıdemli bir anlaşma yapıcı olan Orcel’in, geçen yıl zor durumdaki yerel borç veren Banca Monte dei Paschi di Siena SpA’yı devralmak için İtalyan hükümetiyle yaptığı karmaşık ve nihayetinde başarısız müzakereleri geride bırakmasına yardımcı olacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans