Connect with us

Global

S&P Çin Ekonomisinde Yüzde 8,3 Büyüme

Published

on

S&P Çin Ekonomisinde bu sene %8,3 büyüyeceğini ve kişi başına milli gelirin 2021’de 12 bin 500 dolar olacağını hedefliyor.

S&P, Çin ekonomisinin bu sene %8,3 büyüyeceğini ve kişi başına milli gelirin 2021’de 12 bin 500 dolar olacağını da belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Çin’in uzun vadeli kredi notunu A+ ve kısa vadeli kredi notunu A-1 olarak onayladı. Görünümü ‘durağan’ olarak sağladı.

S&P, Çin’in ‘durağan’ görünümünün güçlü GSYH büyümesinin süreceği ve gelecek 3-4 senede mali performansın iyileşeceği beklentisini yansıttığını belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşu yaptığı bilgilendirmede, Çin’in diğer orta gelir ekonomilerine göre ortalamanın üstünde ekonomik büyümeyi gelecek birkaç senede sürdürülmesinin büyük olasılık olduğunu ifade ederken, 2020’de pandemi karşıtı tahviller ve yerel yönetimlerin merkezi hükümete büyük miktarda borçlanma kağıdı ihraç etmelerine bağlı olarak mali durumun kötüleştiğini de belirtti. Ancak S&P, borç oranının gelecek 2 yılda istikrar kazanmasını beklediklerini de belirtti.

S&P raporunda Çin ekonomisinin 2021-2024 döneminde yıllık ortalama reel GSYH büyümesinin yüzde 5’in üzerinde olmaya devam edeceğini tahmin ederken, bu yıl GSYH’nın yüzde 8,3 büyüyeceğini ve kişibaşına milli gelirin 2021’de 12 bin 500 dolar olacağını da öngördü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans