Connect with us

Altın

Altın Powell Konuşmasıyla Sakinleşti

Published

on

Altın Powell konuşması ile beraber sakinliği yakaladı. Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi Koronavirüs Krizi Alt Komitesi’ndeki konuşmasında enflasyon risklerini de ifade etmesinden sonra yatay bir seyir izlerken gram altın 500 TL’nin altına gerileme yaşadı.

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’ndeki konuşması sonrasında düz bir hareket izliyor. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki düşüş ile 500 TL’nin altına düştü.

Powell, son zamanlarda gözlemlenen fiyat yükselişlerinin beklenenden fazla olduğunu ve bunun geçici olacağını ifade etti ama bu görüş ile ilgili belirsizliklerin de altını belirtti. Temsilciler Meclisi Koronavirüs Krizi Alt Komitesi’nde konuşan Powell, faizlerin yükseltilmesi konusunda Fed’in sabırlı davranacağını belirtti.

 Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen haftayı Mart 2020’den beri en büyük düşüş ile sonlandırırken önceki iki haftayı da kayıpla geçmişti. Nisan ve Mayıs ayını kazanç ile kapatan ons altın, Haziran başından bu yana %6’dan fazla değer kaybı yaşayarak 1.781 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

 Küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki yükselişi ile birlikte Haziran başında 527 TL’ye kadar çıkan gram altın, geçtiğimiz haftadan beri 500 TL civarında işlem gördükten sonra çarşamba günü 505 TL seviyesinde seyir ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans