Connect with us

Altın

Altın Powell Konuşmasıyla Sakinleşti

Published

on

Altın Powell konuşması ile beraber sakinliği yakaladı. Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi Koronavirüs Krizi Alt Komitesi’ndeki konuşmasında enflasyon risklerini de ifade etmesinden sonra yatay bir seyir izlerken gram altın 500 TL’nin altına gerileme yaşadı.

Altın, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’ndeki konuşması sonrasında düz bir hareket izliyor. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki düşüş ile 500 TL’nin altına düştü.

Powell, son zamanlarda gözlemlenen fiyat yükselişlerinin beklenenden fazla olduğunu ve bunun geçici olacağını ifade etti ama bu görüş ile ilgili belirsizliklerin de altını belirtti. Temsilciler Meclisi Koronavirüs Krizi Alt Komitesi’nde konuşan Powell, faizlerin yükseltilmesi konusunda Fed’in sabırlı davranacağını belirtti.

 Ons altın fiyatı

Ons altın, geçen haftayı Mart 2020’den beri en büyük düşüş ile sonlandırırken önceki iki haftayı da kayıpla geçmişti. Nisan ve Mayıs ayını kazanç ile kapatan ons altın, Haziran başından bu yana %6’dan fazla değer kaybı yaşayarak 1.781 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

 Küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki yükselişi ile birlikte Haziran başında 527 TL’ye kadar çıkan gram altın, geçtiğimiz haftadan beri 500 TL civarında işlem gördükten sonra çarşamba günü 505 TL seviyesinde seyir ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Altın

Gram altında rekor

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Gram altında rekor
Altın fiyatları, yatırımcıların FED’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki tahminlerini artırması ve tahvil getirilerindeki düşüşünde etkisiyle, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Pazartesi günü 0,6 artış gösteren spot altın, haftanın 2. işlem gününde 2.016 dolar seviyesinden işlem gördü.

Öte yandan, Dolar/TL kuru ve spot piyasada altının onsu üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.876 TL ile haftanın ikinci işlem gününde de rekor kırdı

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları 2.000 doların üstünde

Published

on

By

altin-fiyatları

Altın fiyatları 2.000 doların üstünde, Altın fiyatları bir miktar gerilemesinin ardından İsrail-Hamas savaşına ilişkin belirsizliğin devam etmesi ve FED toplantısı öncesinde güvenli liman talebini yüksek tutmasıyla birlikte 2.000 dolar seviyesinin üstünde kaldı.

Orta Doğu’daki belirsizliği devam etmesi, yatırımcıların geleneksel güvenli limanlara yönelmesine neden olurken sarı metal, geçtiğimiz hafta 5,5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. İsrail hafta sonu Gazze’ye kara saldırısı başlatırken piyasalar, diğer Arap güçlerinin çatışmaya katılıp katılmayacağını görmek için bekliyor.

Fakat piyasalar, bu hafta FED toplantısı için pozisyon alırken, dolardaki güçlenme altının daha fazla yükselmesini engelledi.

Spot altın %0,2 düşüşle 2.002,22 dolara gerilerken Aralık vadeli altın 2.011,70 dolarda işlem gördü. Her iki enstrüman da Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans