Connect with us

Global

Petrolde Gözler OPEC+ Toplantısında

Published

on

Petrolde gözler OPEC+ toplantısında. Petrol piyasasında gözler bu hafta salı günü gerçekleşecek OPEC+ toplantısında.

Petrol fiyatları, piyasaların bu hafta gerçekleşecek OPEC+ üretim toplantısına odaklanması ile Asya işlemlerinde yükselme yaşandı.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında cuma günü %0,8 düşüş yaptıktan sonra varil başına 67 dolara doğru yükselme yaptı. OPEC+ koalisyonunun Temmuz ayı ile ilişkin daha önce kararı gerçekleştirmesi ve üretimi artırması bekleniyor.

Toparlayan talep fiyatları yukarı yönlü hareket ederken İran’dan gelebilecek fazladan petrol üretimi ise piyasa görünümünü baskı altında tutuyor. İran ve küresel güçler Viyana’da görüşmelere tekrardan başladı ve her iki taraf da bunun son tur olması konusunda mutabık.

ABD, Çin ve Avrupa’nın bazı bölgelerindeki toparlanma ile beraber petrol arka arkaya ikinci ayı da kazançla kapatmaya hedefliyor. ABD’deki ham petrol stokları düşüş yaşarken sürüş sezonunun yavaş yavaş açılması ile beraber tüketim artıyor.

Temmuz ayı ile ilişkin Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında %0,7 yükselme ile varil başına 66,76 dolardan işlem gördü.

Ağustos ayı vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında bir önceki oturumda %0,7 değer kaybı yaşadıktan sonra %0,6 yükselme yaşayarak varil başına 69,14 dolara çıktı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans