Connect with us

Global

Petrolde Gözler OPEC+ Toplantısında

Published

on

Petrolde gözler OPEC+ toplantısında. Petrol piyasasında gözler bu hafta salı günü gerçekleşecek OPEC+ toplantısında.

Petrol fiyatları, piyasaların bu hafta gerçekleşecek OPEC+ üretim toplantısına odaklanması ile Asya işlemlerinde yükselme yaşandı.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında cuma günü %0,8 düşüş yaptıktan sonra varil başına 67 dolara doğru yükselme yaptı. OPEC+ koalisyonunun Temmuz ayı ile ilişkin daha önce kararı gerçekleştirmesi ve üretimi artırması bekleniyor.

Toparlayan talep fiyatları yukarı yönlü hareket ederken İran’dan gelebilecek fazladan petrol üretimi ise piyasa görünümünü baskı altında tutuyor. İran ve küresel güçler Viyana’da görüşmelere tekrardan başladı ve her iki taraf da bunun son tur olması konusunda mutabık.

ABD, Çin ve Avrupa’nın bazı bölgelerindeki toparlanma ile beraber petrol arka arkaya ikinci ayı da kazançla kapatmaya hedefliyor. ABD’deki ham petrol stokları düşüş yaşarken sürüş sezonunun yavaş yavaş açılması ile beraber tüketim artıyor.

Temmuz ayı ile ilişkin Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında %0,7 yükselme ile varil başına 66,76 dolardan işlem gördü.

Ağustos ayı vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında bir önceki oturumda %0,7 değer kaybı yaşadıktan sonra %0,6 yükselme yaşayarak varil başına 69,14 dolara çıktı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans