Connect with us

Global

Petrolde Gözler OPEC+ Toplantısında

Published

on

Petrolde gözler OPEC+ toplantısında. Petrol piyasasında gözler bu hafta salı günü gerçekleşecek OPEC+ toplantısında.

Petrol fiyatları, piyasaların bu hafta gerçekleşecek OPEC+ üretim toplantısına odaklanması ile Asya işlemlerinde yükselme yaşandı.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında cuma günü %0,8 düşüş yaptıktan sonra varil başına 67 dolara doğru yükselme yaptı. OPEC+ koalisyonunun Temmuz ayı ile ilişkin daha önce kararı gerçekleştirmesi ve üretimi artırması bekleniyor.

Toparlayan talep fiyatları yukarı yönlü hareket ederken İran’dan gelebilecek fazladan petrol üretimi ise piyasa görünümünü baskı altında tutuyor. İran ve küresel güçler Viyana’da görüşmelere tekrardan başladı ve her iki taraf da bunun son tur olması konusunda mutabık.

ABD, Çin ve Avrupa’nın bazı bölgelerindeki toparlanma ile beraber petrol arka arkaya ikinci ayı da kazançla kapatmaya hedefliyor. ABD’deki ham petrol stokları düşüş yaşarken sürüş sezonunun yavaş yavaş açılması ile beraber tüketim artıyor.

Temmuz ayı ile ilişkin Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında %0,7 yükselme ile varil başına 66,76 dolardan işlem gördü.

Ağustos ayı vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında bir önceki oturumda %0,7 değer kaybı yaşadıktan sonra %0,6 yükselme yaşayarak varil başına 69,14 dolara çıktı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans