Connect with us

Global

AMB’de Varlık Alım Hızı Kararı İçin Haziran Sinyali

Published

on

AMB’de varlık alım hızı kararı için haziran sinyali. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks, tahvil alımlarını düşürme kararını Haziran’da ele alabileceklerini ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks, Euro Bölgesi ekonomisinde bir düzensizlik görülmemesi durumunda, AMB’nin pandemi sebebi ile gerçekleştirdiği acil tahvil alımlarını düşürme kararını gelecek ay alabileceğini dile getirdi.

Aynı zamanda Letonya Merkez Bankası Başkanı da olan Kazaks, AMB’nin finansal koşulları iyi yönde tutma sözünün, ne kadar destek sağlanacağı konusunda belirleyici olmayı sürdüreceğini söyledi. AMB’nin mart ayında Pandemi Acil Alım Programı’nın (PEPP) alım hızını yükseltmeye karar verdiği Mart ayından bu yana nominal tahvil getirileri çoğalsa da enflasyondan arındırılmış getiriler düşük yol izledi.

Kazaks, “Finansal koşullar iyi yönde ilerlemeye devam ederse haziran ayı daha az alım yapma kararı oluşturabiliriz. PEPP’in en önemli özelliği esneklik” ifadelerinde bulundu.

AMB Başkanı Christine Lagarde son faiz kararı sonrası gerçekleştirdiği basın toplantısında alım hızı için verilere vurgu yapmıştı. Lagarde, “PEPP’ten kademeli çıkış ile ilişkin bir değerlendirmemiz mevcut değil. PEPP’te alım hızı veri odaklıdır, zaman odaklı değil. PEPP’te haftalık değil aylık veriler daha önemli düzeyde. Onları inceleyerek trendi takip edebilirsiniz.” ifadelerini kullanmıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans