Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Dikkatler Fed Toplantısında

Published

on

Küresel piyasalarda dikkatler fed toplantısında. Fed toplantısı öncesinde ABD endekslerinde olumlu hareket devam ederken, Asya borsalarında Çin’de rekabet soruşturmalarına yönelik haber akışı piyasalar üstünde etkili oldu. Hindistan’da ağır ilerleyen salgın ve Avrupa’daki aşılama temposu da piyasaların yakın takibe aldığı başlıklar olarak ön plana çıktı.

Amerikan Borsaları Fed öncesi yeni rekorlara imza atarken Asya’da yükselen Covid-19 vakaları ve Çin’deki rekabet soruşturmaları endekslere satış kazandırıyor.

Pazartesi günü %0,2 yükselme sağlayarak rekor düzeyenden kapanış yapan S&P 500’de vadeliler hafif yükselişte. Japonya Merkez Bankası’nın büyüme tahminlerini arttırdığı Japonya’da Topix değer kaybı yaşadı. Çin’de Alibaba’ya rekor ceza sonrasında yemek teslimat devi Meitun’a da rekabet soruşturması açılması sonrasında Şanghay Bileşik ve Hong Kong Hang Seng ise %0,2 gerileme kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Fed öncesi geçen ayın doruğundan aşağıya hareket ederek, %1,57’de dengelendi.

Otomotivde talep zinciri sorunu ve bilançosunda kar marjında kısılma sonucu Tesla hisseleri %2,5 gerileme yaşadı. Şirketin CEO’su Elon Musk dijital para biriminin likiditesini ispatlamak için bir miktar Bitcoin sattıklarını ifade etti. Tesla’nın Bitcoin pozisyonundan kazanç açıklaması sonrasında Bitcoin %1,9’a kadar yükselme yaşanarak 54 bin dolar üstünü test ederek yükseliş elde etti. Diğer ana kripto para birimleri bu sabah yükselme yaşarken Ether %2, Ripple ise %12 artışta.

Hindistan’da vaka sayıları yüksek seyretmeye devam ediyor

Pandemide tüm dünyada dikkatler Hindistan’daki trajediye çevrildi. Yeni rakamlara göre ülkede yeni Covid-19 vakaları 323 bin 144 sayılarına ulaşarak yine yüksek düzeyde seyretti. Dünyada ise ülkeler arka arkaya Hindistan’a yardım açıklıyor. ABD 60 milyon doz AstraZeneca aşısını, federal kurum FDA’in gözden geçirme süreci sonrasında Hindistan’a yollayacağını belirtti. Özellikle pandeminin erken evrelerinde tedavide kullanım yapılan Remdesivir’in üreticisi Gilead de Hindistan’a bu ilacın arzını artırma kararı onayladı. Diğer bir yandan Avrupa’da aşılama tempo hızlanacak. Almanya tüm yetişkinlere haziran ayı itibari ile aşı sunulacağını bildirdi. Dünyada toplam vaka sayısı 147,5 milyonu, can kaybı 3,1 milyonu, aşılama sayısı ise 1,04 milyon doz düzeyini geçti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın Vadeli İşlemleri Cuma günü düşüşte.

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda Nisan ayı için yüzde 0,03 düşerek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $1.996,40 seviyesinde destek bulurken, $2.047,30 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex bölümünde Gümüş Mart ayı için yüzde 0,29 arttı ve onsu $23,02 ‘dan işlem görürken Bakır Mart ayı için yüzde 0,36 arttı ve libresi $3,77 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

BIST100 endeksi yükselişte

Published

on

By

bist

BIST100 endeksi yükselişte

BIST100 endeksi, yeni güne 9.113.55 puandan başladı.

Geçtiğimiz gün yüzde 0,87 yükselişle 9.072 puandan kapatan endeks, böylece önceki günkü negatif kapanışının ardından yeniden 9.000 puan üzerinde kapanış gerçekleştirdi. BIST100’de 57 hisse yükselirken 42 hisse güne düşüşle kapattı. Endeksin günlük işlem hacmi 132 milyar TL oldu. Bu işlem hacmi, toplam hacmin yaklaşık yüzde 68’ini oluşturdu. Güne artıda başlayan endeks, ilk işlemlerde pozitif görünümünü koruyordu.

Açılışta faktöring, bilişim, gıda ve kağıt, %1’in üzerinde değer artışıyla en çok talep gören sektörlerdi. Güne ekside başlayan sektör bulunmazken turizm, banka ve inşaat sektörleri, düşük ivmeli bir başlangıç gerçekleştirdi.

Continue Reading

Global

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde

Published

on

By

Küresel piyasalarda gözler tüfe'de

Küresel piyasaları gözü TÜFE verisinde
Salı günü açıklanacak olan ABD TÜFE verisi öncesi hisse ve tahvil piyasalarında keskin hareketler gözleniyor. S&P 500’ün Cuma günkü ralliyle 5 bin puan üzerinde kapanışının ardından ABD hisse vadelileri yatay seyrediyor.

Asya Pasifik’te bugün tatil sebebiyle Japonya’da ABD tahvilleri işlemde değildi. Ayrıca Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam piyasaları da tatil sebebiyle kapalı.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvillerinde ise ABD TÜFE verisi öncesinde gerileme görüldü. Avustralya 10 yıllık getirisi üç baz puan artışla yüzde 4,15’e yükseldi. Petrol fiyatları İran’ın Gazze ateşkes anlaşmasında ilerleme sinyali vermesiyle geriliyor.

Geçen haftayı yüzde 6,3 yükselişle kapatan Brent petrol nisan kontratı yüzde 0,5 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu. Bitcoin bir dizi yeni spot ETF’in işleme başlamasıyla 49 bin dolar seviyesini zorluyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans