Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Dikkatler Fed Toplantısında

Published

on

Küresel piyasalarda dikkatler fed toplantısında. Fed toplantısı öncesinde ABD endekslerinde olumlu hareket devam ederken, Asya borsalarında Çin’de rekabet soruşturmalarına yönelik haber akışı piyasalar üstünde etkili oldu. Hindistan’da ağır ilerleyen salgın ve Avrupa’daki aşılama temposu da piyasaların yakın takibe aldığı başlıklar olarak ön plana çıktı.

Amerikan Borsaları Fed öncesi yeni rekorlara imza atarken Asya’da yükselen Covid-19 vakaları ve Çin’deki rekabet soruşturmaları endekslere satış kazandırıyor.

Pazartesi günü %0,2 yükselme sağlayarak rekor düzeyenden kapanış yapan S&P 500’de vadeliler hafif yükselişte. Japonya Merkez Bankası’nın büyüme tahminlerini arttırdığı Japonya’da Topix değer kaybı yaşadı. Çin’de Alibaba’ya rekor ceza sonrasında yemek teslimat devi Meitun’a da rekabet soruşturması açılması sonrasında Şanghay Bileşik ve Hong Kong Hang Seng ise %0,2 gerileme kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Fed öncesi geçen ayın doruğundan aşağıya hareket ederek, %1,57’de dengelendi.

Otomotivde talep zinciri sorunu ve bilançosunda kar marjında kısılma sonucu Tesla hisseleri %2,5 gerileme yaşadı. Şirketin CEO’su Elon Musk dijital para biriminin likiditesini ispatlamak için bir miktar Bitcoin sattıklarını ifade etti. Tesla’nın Bitcoin pozisyonundan kazanç açıklaması sonrasında Bitcoin %1,9’a kadar yükselme yaşanarak 54 bin dolar üstünü test ederek yükseliş elde etti. Diğer ana kripto para birimleri bu sabah yükselme yaşarken Ether %2, Ripple ise %12 artışta.

Hindistan’da vaka sayıları yüksek seyretmeye devam ediyor

Pandemide tüm dünyada dikkatler Hindistan’daki trajediye çevrildi. Yeni rakamlara göre ülkede yeni Covid-19 vakaları 323 bin 144 sayılarına ulaşarak yine yüksek düzeyde seyretti. Dünyada ise ülkeler arka arkaya Hindistan’a yardım açıklıyor. ABD 60 milyon doz AstraZeneca aşısını, federal kurum FDA’in gözden geçirme süreci sonrasında Hindistan’a yollayacağını belirtti. Özellikle pandeminin erken evrelerinde tedavide kullanım yapılan Remdesivir’in üreticisi Gilead de Hindistan’a bu ilacın arzını artırma kararı onayladı. Diğer bir yandan Avrupa’da aşılama tempo hızlanacak. Almanya tüm yetişkinlere haziran ayı itibari ile aşı sunulacağını bildirdi. Dünyada toplam vaka sayısı 147,5 milyonu, can kaybı 3,1 milyonu, aşılama sayısı ise 1,04 milyon doz düzeyini geçti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Çin’de darbe iddiası!

Published

on

By

Çin Komünist Partisi, Mao öldükten sonra daimi bir lider seçememişti. Ölümü ardından komite arasında iki dönem başkanlık yapılıyordu.

Twitter’da çıkan iddialara göre Çin Komünist Partisinin en yüksek yönetim grubu Daimi Komite harekete geçerek Xi’yi görevden alıp ev hapsinde tuttuğu yönünde.

Darbe girişiminin arkasında Çin Komünist Partisi’nin 105 yaşındaki daimi üyesi Song Ping, eski başkan Hu Cintao, eski Başbakan Wen Jiabao, mevcut daimi komite üyeleri ve Merkez Muhafız Bürosu’nun olduğu söyleniyor.

Yine iddialara göre Başkan Xi, Şangay İşbirliği Örgütü toplantısı için yurt dışına çıktığında “cunta” harekete geçti ve Xi’nin yetkileri kaldırıldı. Xi ülkeye geri çağrıldı ve havalimanına gözaltına alınarak bir eve hapsedildi.

Song-Cintao-Jiabao cuntası, Xi’nin darbe girişimine direnmesini engellemek için General Li Qiaoming aracılığıyla Pekin’de bir tür sıkı yönetim başlattı. Büyük bir askeri konvoy Pekin’e girerek şehri kontrol altına aldı ve giriş-çıkışları kapattı.

Continue Reading

Global

Çalışma Bakanı Bilgin “EYT’de çözüm aşamasına gelindi”

Published

on

By

Çalışma Bakanı Bilgin "EYT’de çözüm aşamasına gelindi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda çözüme yaklaştıklarını belirtti.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ziyaretinde bir açıklama yapan Bakan Bilgin, EYT’de çözüm aşamasına gelindiğini, dosyanın tamamlandığı gün basın toplantısıyla ya da diğer bir şekilde sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

“90 bin taşeron işçi kadroya alınacak”

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da açıklama yapan Bakan Bilgin, 90 bin civarında işçinin kapsam dışında kaldığını, bu işçilerin kadrolu işçi olarak geçmesi konusundaki bütün çalışmaları tamamladıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz gün Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) toplantısında konuşan Bakan, bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları düzelteceklerini söyledi. Toplantıdaki konuşmasında asgari ücret, geçici işçiler, taşeronların kadroya alınması, 3600 ve EYT konularını birer birer çözeceklerini söyleyen Bilgin, hepsinin dosyasını hazırladıklarını belirtmişti.

Continue Reading

Global

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Published

on

By

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Geçtiğimiz gün Merkez Bankasının faizleri indirmesiyle 18,41 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören Dolar/TL, bugün 18,40 seviyesini test etti. Rekor sonrası 18,33’e inen fiyat bugün 18,4060’a çıktı

Fed’in yüksek oranlı faiz artışına devam etmesi ve gelecek toplantıları için de bu beklentiyi artırmasıyla birlikte dolar endeksi 20 yılın zirvesine tırmandı. Dolar tüm para birimleri karşısında güçlendi. TL ise Merkez Bankasının faiz indirmesiyle birlikte baskı arttı. Merkez Bankası, ekonomide yavaşlamayı gerekçe göstererek faiz indirimine devam etti.

Zayıf TL, güçlü dolar fiyatlaması ile kur rekor tazeliyor

Geçtiğimiz gün 18,41’i, bugün ise 18,4 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören dolar kurundaki yükselişle beraber Merkez Bankasından müdahale gelebilir. En son Aralık ayı içinde kurda yaşanan hızlı ataklara Merkez Bankası 5 kez döviz satışı yaparak müdahale etmişti. 20 Aralık’ta ise KKM uygulaması açıklanmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans