Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Dikkatler Fed Toplantısında

Published

on

Küresel piyasalarda dikkatler fed toplantısında. Fed toplantısı öncesinde ABD endekslerinde olumlu hareket devam ederken, Asya borsalarında Çin’de rekabet soruşturmalarına yönelik haber akışı piyasalar üstünde etkili oldu. Hindistan’da ağır ilerleyen salgın ve Avrupa’daki aşılama temposu da piyasaların yakın takibe aldığı başlıklar olarak ön plana çıktı.

Amerikan Borsaları Fed öncesi yeni rekorlara imza atarken Asya’da yükselen Covid-19 vakaları ve Çin’deki rekabet soruşturmaları endekslere satış kazandırıyor.

Pazartesi günü %0,2 yükselme sağlayarak rekor düzeyenden kapanış yapan S&P 500’de vadeliler hafif yükselişte. Japonya Merkez Bankası’nın büyüme tahminlerini arttırdığı Japonya’da Topix değer kaybı yaşadı. Çin’de Alibaba’ya rekor ceza sonrasında yemek teslimat devi Meitun’a da rekabet soruşturması açılması sonrasında Şanghay Bileşik ve Hong Kong Hang Seng ise %0,2 gerileme kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Fed öncesi geçen ayın doruğundan aşağıya hareket ederek, %1,57’de dengelendi.

Otomotivde talep zinciri sorunu ve bilançosunda kar marjında kısılma sonucu Tesla hisseleri %2,5 gerileme yaşadı. Şirketin CEO’su Elon Musk dijital para biriminin likiditesini ispatlamak için bir miktar Bitcoin sattıklarını ifade etti. Tesla’nın Bitcoin pozisyonundan kazanç açıklaması sonrasında Bitcoin %1,9’a kadar yükselme yaşanarak 54 bin dolar üstünü test ederek yükseliş elde etti. Diğer ana kripto para birimleri bu sabah yükselme yaşarken Ether %2, Ripple ise %12 artışta.

Hindistan’da vaka sayıları yüksek seyretmeye devam ediyor

Pandemide tüm dünyada dikkatler Hindistan’daki trajediye çevrildi. Yeni rakamlara göre ülkede yeni Covid-19 vakaları 323 bin 144 sayılarına ulaşarak yine yüksek düzeyde seyretti. Dünyada ise ülkeler arka arkaya Hindistan’a yardım açıklıyor. ABD 60 milyon doz AstraZeneca aşısını, federal kurum FDA’in gözden geçirme süreci sonrasında Hindistan’a yollayacağını belirtti. Özellikle pandeminin erken evrelerinde tedavide kullanım yapılan Remdesivir’in üreticisi Gilead de Hindistan’a bu ilacın arzını artırma kararı onayladı. Diğer bir yandan Avrupa’da aşılama tempo hızlanacak. Almanya tüm yetişkinlere haziran ayı itibari ile aşı sunulacağını bildirdi. Dünyada toplam vaka sayısı 147,5 milyonu, can kaybı 3,1 milyonu, aşılama sayısı ise 1,04 milyon doz düzeyini geçti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Deprem bölgesinde ohal ilan edildi

Published

on

By

Deprem-bolgesinde-ohal-ilan-edildi.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli olarak gerçekleşen iki büyük deprem yaklaşık 13,5 milyon vatandaşımızın yaşadığı geniş bir çevredeki 10 ilde büyük yıkıma yol açtı.

Coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

Arama kurtarma çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. Halihazırda 53 bin 317 personelle çalışmalar sürüyor.

Şu ana kadar 54 bin çadır, 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri bölgeye gönderildi.

100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik.

Ekip ve malzemelerin ulaşımında halen zorluk yaşanıyor.

TSK binlerce personeli ile çalışmalarda yer alıyor.

Toplamda 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır. Ülkemizin her yerinde vatandaşlarımız kan bağışı yapıyor.

İnsansız hava araçlarımızı da devreye aldık.

Binlerce iş makinesi ülkemizin dört bir yanından bölgeye doğru hareket halindedir.

Şu anda 3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. Şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın sağ olarak kurtarılması en büyük tesellimizdir.

Otellerin afetzedelerin barındırmasına yönelik planlamalar sürüyor. Sadece Antalya bölgesinde bunun için 50 bin yatak hazırlandı.

Bizi telefonla arayan 18 devlet ve hükümet başkanı ile görüştük.

İnsanlarımızı ve iş dünyamızı AFAD hesaplarına bağışta bulunmaya davet ediyorum. AFAD hesaplarına yapılan havalelerden herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Bununla birlikte yaşadığımız deprem felaketinin etkilerinin vehameti fevkalade tedbirler alınmasını zorunlu hale getirmektedir.

Depremin yaşandığı 10 ilimizi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak olağanüstü hal ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve 3 ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız. açıklamalarında bulundu.

Continue Reading

Global

Ticaret Bakanlığından fahiş fiyat denetimi

Published

on

By

Ticaret Bakanlığı bugün yaptığı açıklamasında deprem sırasında acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik olarak ülke genelinde denetimlere başladığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için devlet kurumları başta olmak üzere herkesin canla başla çalıştığının altını çizerek “Öte yandan bu üzücü hadise sırasında acil ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında fahiş fiyat artışı yapıldığı iddialarına yönelik olarak bakanlığımızca ülke genelinde denetimler başlatılmıştır.

Ayrıca elektronik ticaret pazar yerlerine de gerekli tedbirleri almaları yönünde uyarılar yapılmıştır. Bu kapsamda, yaşadığımız bu olağanüstü dönemde devletimiz ve milletimiz büyük bir dayanışma örneği göstererek birbirine kenetlenmişken depremden etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetini suistimal etmeye yönelik her türlü fırsatçılık faaliyetleri bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Bu tür fırsatçılık eylemlerinde bulunanlara karşı bakanlığımızca en ağır idari yaptırım cezalarının uygulanacağından hiçbir vatandaşımızın şüphesi olmasın” açıklaması yapıldı.

Continue Reading

Global

THY biletleri 100 TL’ye sabitledi

Published

on

By

THY biletleri 100 TL'ye sabitledi

Türk Hava Yolları, deprem bölgesine destek için Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’dan İstanbul’a yapılacak tüm uçuşlarda bilet fiyatını 13 Şubat’a kadar vergiler dahil 100 TL olarak sabitlendiğini açıkladı.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, deprem bölgelerine insani yardım malzemeleri ve arama kurtarma ekiplerinin ulaşması için AFAD koordinasyonunda operasyonlarını sürdürdüklerinin altını çizdi.

THY’nin şimdiye kadar 9’u kargo uçağı olmak üzere 47 uçuş gerçekleştirdiğini aktaran Üstün, şu bilgileri paylaştı:

“Bu kapsamda giden insani yardım uçaklarımızın dönüş uçuşlarını da vatandaşlarımızın kullanımına açıyoruz. Yolcu düzenini sağlayabilmemiz adına da bu uçuşlar için de rezervasyonunuzu mobil uygulamamız ve web sitemiz üzerinden oluşturabilirsiniz. Hem bu uçuşlarımız hem de Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ’dan İstanbul’a olan tüm uçuşlarımızı 13 Şubat’a kadar vergiler dahil 100 TL olarak sabitliyoruz.”

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans