Connect with us

Global

Küresel Piyasalarda Dikkatler Fed Toplantısında

Published

on

Küresel piyasalarda dikkatler fed toplantısında. Fed toplantısı öncesinde ABD endekslerinde olumlu hareket devam ederken, Asya borsalarında Çin’de rekabet soruşturmalarına yönelik haber akışı piyasalar üstünde etkili oldu. Hindistan’da ağır ilerleyen salgın ve Avrupa’daki aşılama temposu da piyasaların yakın takibe aldığı başlıklar olarak ön plana çıktı.

Amerikan Borsaları Fed öncesi yeni rekorlara imza atarken Asya’da yükselen Covid-19 vakaları ve Çin’deki rekabet soruşturmaları endekslere satış kazandırıyor.

Pazartesi günü %0,2 yükselme sağlayarak rekor düzeyenden kapanış yapan S&P 500’de vadeliler hafif yükselişte. Japonya Merkez Bankası’nın büyüme tahminlerini arttırdığı Japonya’da Topix değer kaybı yaşadı. Çin’de Alibaba’ya rekor ceza sonrasında yemek teslimat devi Meitun’a da rekabet soruşturması açılması sonrasında Şanghay Bileşik ve Hong Kong Hang Seng ise %0,2 gerileme kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Fed öncesi geçen ayın doruğundan aşağıya hareket ederek, %1,57’de dengelendi.

Otomotivde talep zinciri sorunu ve bilançosunda kar marjında kısılma sonucu Tesla hisseleri %2,5 gerileme yaşadı. Şirketin CEO’su Elon Musk dijital para biriminin likiditesini ispatlamak için bir miktar Bitcoin sattıklarını ifade etti. Tesla’nın Bitcoin pozisyonundan kazanç açıklaması sonrasında Bitcoin %1,9’a kadar yükselme yaşanarak 54 bin dolar üstünü test ederek yükseliş elde etti. Diğer ana kripto para birimleri bu sabah yükselme yaşarken Ether %2, Ripple ise %12 artışta.

Hindistan’da vaka sayıları yüksek seyretmeye devam ediyor

Pandemide tüm dünyada dikkatler Hindistan’daki trajediye çevrildi. Yeni rakamlara göre ülkede yeni Covid-19 vakaları 323 bin 144 sayılarına ulaşarak yine yüksek düzeyde seyretti. Dünyada ise ülkeler arka arkaya Hindistan’a yardım açıklıyor. ABD 60 milyon doz AstraZeneca aşısını, federal kurum FDA’in gözden geçirme süreci sonrasında Hindistan’a yollayacağını belirtti. Özellikle pandeminin erken evrelerinde tedavide kullanım yapılan Remdesivir’in üreticisi Gilead de Hindistan’a bu ilacın arzını artırma kararı onayladı. Diğer bir yandan Avrupa’da aşılama tempo hızlanacak. Almanya tüm yetişkinlere haziran ayı itibari ile aşı sunulacağını bildirdi. Dünyada toplam vaka sayısı 147,5 milyonu, can kaybı 3,1 milyonu, aşılama sayısı ise 1,04 milyon doz düzeyini geçti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans